Europos Komisija anksčiau šią savaitę paskelbė, kad „Apple“ – didžiausią vertę pasaulyje turinti kompanija – Airijai yra skolinga 13 mlrd. eurų mokesčių, nes Dublinas neteisėtai sudarė „iPhone“ telefonų gamintojai ypatingų mokestinių sąlygų.
„Mes nerimaujame, kad Europos Komisija naudoja valstybinės pagalbos teoriją kurti mokesčių įstatymus ir tai daro retroaktyviai bei viršydama nacionalinės mokesčių tarnybos įgaliojimus“, – Vašingtone sakydamas kalbą pareiškė J. Lew.
Antradienį Baltieji rūmai pareiškė, kad ES veiksmai „Apple“ atžvilgiu yra „vienašališki“ ir „nesąžiningi“.
B. Obamos administracija pati imasi veiksmų kovai su korporacijų mokesčių vengimo schemomis, vadinamomis mokesčių inversijomis. J. Lew teigė, kad JAV mokesčių reformos dar nėra baigtos, o Europos veiksmai sukuria ekonominę neapibrėžtumą, nesąžiningai koncentruojami į JAV kompanijas ir tokiomis priemonėmis esą siekiama skverbtis į JAV mokestinę bazę.
Savo ruožtu buvęs JAV demokratas senatorius Carlas Levinas, vadovavęs Kongreso vykdytiems tyrimams dėl bendrovių mokesčių vengimo, antradienį išplatintame pareiškime sakė, kad Europos tarnybos pagrįstai siekia susigrąžinti mokesčius, kuriuos JAV mokesčių tarnyba nesugebėjo surinkti, o „Apple“ vengė.
„JAV mokesčių tarnyba nesugebėjo tų pajamų apmokestinti dešimtmetį ar daugiau,– sakė jis. – JI buvo pasyvi, todėl Europa nusprendė užpildyti vakuumą. Gėda, jog „Apple“ vengia mokesčių JAV. Gėda Mokesčių tarnybai, kuri nesugebėjo užkirsti kelią „Apple“ mokesčių vengimui.“