Dalis gamybos ar aptarnavimo sektorių įmonių dirbs ir trečiadienį bei ketvirtadienį, kai dauguma šalies gyventojų ilsėsis. 15min jau rašė, kad šias dienas įprastiniu grafiku žada dirbti prekybos centrai.
Tad, ką turėtų žinoti darbuotojas, kurio darbdavys prašo dirbti šventinėmis dienomis?
Kaip rašoma Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) tinklalapyje, švenčių dieną dirbama tik su darbuotojo sutikimu, išskyrus atvejus, kai dirbama pagal suminę darbo laiko apskaitą ar kolektyvinėje sutartyje nustatytais atvejais.
Tačiau nėščios, neseniai pagimdžiusios ir krūtimi maitinančios darbuotojos gali būti skiriamos budėti, dirbti naktį, poilsio ir švenčių dienomis ir siunčiamos į komandiruotes tik su jų sutikimu. Jų sutikimas reikalingas net ir dirbant pagal suminę darbo laiko apskaitą (t. y. pamaininis darbas).
Darbuotojui svarbu žinoti, kad už darbą švenčių dieną mokamas ne mažesnis kaip dvigubas darbuotojo darbo užmokestis. O už viršvalandinį darbą švenčių dieną mokamas ne mažesnis kaip du su puse darbuotojo darbo užmokesčio dydžio užmokestis.
Tiesa, yra galimybė dirbtą šventinę dieną prisidėti prie kasmetinių atostogų ir jas pasiilginti - darbuotojo prašymu, darbo poilsio ar švenčių dienomis laikas ar viršvalandinio darbo laikas, padaugintas iš atitinkamo koeficiento, nustatyto Darbo kodekso 144 str. 1–4 dalyse, gali būti pridedami prie kasmetinių atostogų laiko.
Darbuotojo ir darbdavio vienų kitiems perduodami dokumentai (pranešimai, prašymai, sutikimai, prieštaravimai ir kita) ir kita informacija turi būti pateikiami raštu. Sutikimo forma konkrečiai neapibrėžta, todėl sutikimas gali būti išreiškiamas laisvos formos dokumente.