JK teismas nusprendė, kad „Uber“ vairuotojai yra laikytini bendrovės darbuotojais

Didžiosios Britanijos teismas penktadienį nusprendė, kad JAV pavėžėjimo milžinės „Uber“ vairuotojai turi teisę į darbuotojams suteikiamas teises.
Uber
Uber / „Scanpix“ nuotr.

Šis sprendimas turės didžiulį poveikį „laisvai samdomų darbuotojų ekonomikai“.

Po ne vienerius metus trukusios teisinės kovos su Silicio slėnio milžine, teikiančia pavėžėjimo ir maisto pristatymo paslaugas, Aukščiausiasis Teismas vieningai nusprendė, kad vairuotojai yra laikytini bendrovės darbuotojais.

Tai buvo varginanti ketverių metų teisinė kova mūsų nariams, tačiau ji baigėsi istorine pergale.

„Tai buvo varginanti ketverių metų teisinė kova mūsų nariams, tačiau ji baigėsi istorine pergale“, – pareiškė Mickas Rixas iš profsąjungos GMB.

„Aukščiausiasis teismas paliko galioti trijų ankstesnių teismų sprendimą, patvirtindamas tai, ką GMB tvirtino visą laiką – „Uber“ vairuotojai yra darbuotojai ir turi teisę į pertraukas, atostoginius bei minimalų atlyginimą“, – pridūrė jis.

„Uber“ teigė gerbianti nutarimą, „kuriame daugiausia dėmesio buvo skiriama nedideliam skaičiui vairuotojų, kurie 2016 metais naudojosi „Uber“ programa“.

„Esame pasiryžę nuveikti daugiau ir dabar konsultuosime su visais aktyviais vairuotojais visoje JK, kad suprastume, kokių pokyčių jie pageidauja“, – sakoma Šiaurės ir Rytų Europos regiono vadovo Jamie Heywoodo pranešime.

Žemesnės instancijos teismai 2016, 2017 ir 2018 metais nusprendė palaikyti dvidešimties „Uber“ vairuotojų grupę, kurie teigė, kad jie turi teisę į darbuotojo statusą, atsižvelgiant į tai, kiek laiko jie dirbo per „Uber“ programą, ir į tai, kaip įmonė prižiūrėjo jų darbą.

„Uber“ tvirtino, kad vairuotojai dirbo savarankiškai, nes patys rinkosi darbo valandas ir vietą, o keleivius dažnai rasdavo naudodamiesi konkuruojančiomis programomis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Uber“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Uber“

Skundo pareiškėjai dabar gali reikalauti kompensacijos tai gali lemti didelius pokyčius ateityje, turėsiančius įtakos visiems bendrovės vairuotojams.

„Dabar GMB tarsis su „Uber“ vairuotojais dėl būsimų reikalavimų išmokėti kompensacijas“, – pranešė M.Rixas.

Nutarimas taip pat gali turėti įtakos kitoms internetinėms platformoms Didžiojoje Britanijoje, kurios paslaugas teikia per laisvai samdomus darbuotojus, dirbantiems trumpalaikį darbą be oficialių sutarčių arba dirbantiems be garantuotų valandų.

Šis sprendimas yra „dar viena vinis į laisvai samdomų darbuotojų ekonomikos karstą“, – tviteryje parašė M.Rixas.

Tuo tarpu maisto pristatymo bendrovės „Deliveroo“ kurjeriai šiuo metu Londono apeliaciniame teisme kovoja dėl teisės į kolektyvines derybas.

„Uber“ teigia, kad nuo teisinių veiksmų pradžios ji pakeitė savo veikimo būdą.

Vairuotojai dabar gali pasirinkti, kada ir kur važiuos, taip pat gali gauti nemokamą sveikatos draudimą ir kompensaciją už vaiko priežiūros atostogas.

Prieš paskelbiant teismo sprendimą „Uber“ pažadėjo padidinti vairuotojų apsaugą, išlaikydama jiems galimybę dirbti savarankiškai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis