„Po kelių metų pertraukos tai pirma tokia reikšminga investicija į „Achemą“, – Jonavoje sakė koncerno „Achemos grupės“ generalinis direktorius Audrius Bendaravičius.
Jonavoje penktadienį taip pat lankėsi ir keli Seimo nariai, įskaitant Energetikos komisijos pirmininką Ričardą Sargūną, parlamentarą, susisiekimo ministrą Rimantą Sinkevičių, kuris yra dirbęs „Achemoje“.
Po kelių metų pertraukos tai pirma tokia reikšminga investicija į „Achemą“, – sakė A.Bendaravičius.
„Konkurencinė kova tarp dujų produktų tiekėjų ryškiai padidės. (…) Savininkams linkiu uždirbt, darbuotojams – saugiai eksploatuot“, – aiškino R.Sargūnas.
Naujas gamyklos blokas gamins skystą azotą, skystą deguonį ir skystą argoną.
„Achema“ tikisi, kad oro skaidymo blokas maždaug trečdaliu sumažins energijos sąnaudas, tenkančias oro skaidymo produktams gauti.
Bendra oro skaidymo bloko projekto vertė – 12,3 mln. eurų. Iš jų ES struktūrinių fondų parama sudarė 4,34 mln. eurų.
„Pradėti įgyvendinti oro skaidymo bloko projektą buvo keletas pagrindinių priežasčių. Viena ir turbūt svarbiausia mums, kaip gamyklai, itin priklausomai nuo energijos išteklių, yra ta, kad nuo šiol galėsime sutaupyti energijos, kurią anksčiau skirdavome oro skaidymo produktams, kuriuos naudojame savo gamyboje, gauti. Antroji priežastis yra vis didėjanti pramoninių techninių dujų paklausa Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse“, – sakė „Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.
Jis išreiškė viltį, kad kasmet techninių dujų vartojimas Lietuvoje augs dar po 4–5 proc.
„Tikimės, kad šį poreikio augimą mes patenkinsime ir mūsų gamyklos įmonė „Gaschema“ po bloko atidarymo taps pramoninių dujų ir jų mišinių pardavimo lyderiu Lietuvoje ir stipriu žaidėju kaimyninėse šalyse.
Naujasis oro skaidymo blokas leis pagaminti visiškai naujus produktus, kurie anksčiau Lietuvoje nebuvo gaminami ir juos „Gaschema“ konkurentai importuodavo – skystą ir medicininį deguonį, skirtą sveikatos priežiūros įstaigoms. Planuojame pasiūlyti ir naujų, užsienio kompanijų licencijuotų medicininių dujų produktų: azoto suboksidą, medicininį azotą, medicininę angliarūgštę, medicininį sintetinį orą ir dujų mišinius“, – sakė jis.
Ką reiškia skaidyti orą?
„Gaschema“ komercijos direktorius Aironas Morkūnas 15min.lt aiškino, kaip naujasis „Achemos“ blokas skaidys orą.
„Pagrindiniai oro elementai yra deguonis, azotas, turime šiek tiek anglies dvideginio ir labai mažas dalis argono ir retųjų dujų ksenono, kriptono, neono. Oro skaidymo principas yra toks: oro kompresorius siurbia aplinkos orą dideliais kiekiais, jis yra valomas, šaldomas pirminėje stadijoje su vandeniu.
Vėliau jis paduodamas į 55 metrų koloną ir joje skirtinguose aukščiuose atsiskiria trys pagrindiniai skystų dujų produktai – skystas deguonis, skystas azotas ir skystas argonas. Vėliau šitos dujos yra suspaudžiamos, slegiamos ir pradeda prie – 170-180 laipsnių temperatūros skystėti“, – pasakojo A.Morkūnas, kuris bus atsakingas už šių produktų pardavimą.
Šitų produktų reikia beveik visose pramonės šakose – metalo apdirbimo, žuvininkystės, metalo pjovimo, metalo suvirinimo, maisto produktų šaldymo, pakavimo, elektronikos, chemijos pramonėje, – sakė A.Morkūnas.
Jis aiškino, kad maždaug pusė produkcijos liks Lietuvoje, o likusi dalis keliaus į artimiausias kaimynes – Estiją, Latviją, Baltarusiją, galbūt net Rusiją ir Lenkiją.
Suskystintų dujų dėl didelių logistikos kaštų, kaip aiškino A.Morkūnas, neapsimoka vežti toliau nei 600 kilometrų. Iki šiol Lietuvos pramonė šias suskystintas dujas importuodavo.
„Šitų produktų reikia beveik visose pramonės šakose – metalo apdirbimo, žuvininkystės, metalo pjovimo, metalo suvirinimo, maisto produktų šaldymo, pakavimo, elektronikos, chemijos pramonėje. Taip pat siekiame gauti licenciją iš vaistų kontrolės tarnybos, kad galėtume tiekti skystą medicininį deguonį kaip vaistinį preparatą“, – sakė A.Morkūnas.
Medicininę deguonį gaminti labai apsimoka – gavus reikalingus sertifikatus, produkto vertė smarkiai išauga.