Lina Pusvaškytė
Vilniaus universitete pagal darnių regioninių sveikatos sistemų programą studijuojanti Vytautė Vadvilavičiūtė jau šiais metais rankose laikys magistro diplomą. Iš daugelio kitų diplomų jis išsiskirs tuo, kad jį savo parašais tvirtins ne tik šio, bet ir dar dviejų – Ispanijos ir Italijos – universitetų rektoriai. Vytautė studijuoja pagal jungtinių studijų programą, kuri leidžia vienu metu mokytis keliose tos pačios šalies ar skirtingų šalių aukštosiose mokyklose. Dalį laiko studentai mokosi savo gimtojoje šalyje, dalį – svetur. Tokias programas siūlo kai kurie Lietuvos universitetai ir kolegijos.
Ieško globalesnio požiūrio
Jungtines studijas Vytautė pasirinko ieškodama globalesnio požiūrio į sveikatos problemas. Pasak jos, Europos šalių sveikatos sistemoms trūksta specialistų, kurie išmanytų ne tik savo miesto, šalies problemiką, bet ir sugebėtų žvelgti plačiau, kurti bendrą sveikatos tinklą.
Mykolo Romerio universitete bei Tamperės (Suomija) ir Linco Johanno Keplerio (Austrija) universitetuose lyginamąją socialinę politiką ir gerovę studijuojanti Monika Misiukaitė įsitikino, kad tarptautinių studijų patirtis – neįkainojama. „Turėjome galimybę lyginti skirtingas socialinės politikos sistemas, išklausyti įvairias nuomones, pažvelgti į problemas įvairiapusiškai. Tam turėjo įtakos skirtingo amžiaus, išsilavinimo bei įvairios patirties sukaupę, iš daugelio šalių susirinkę žmonės. Nuo lietuviškų studijų šios išsiskyrė dideliu savarankiškumu. „Daug dirbome individualiai, diskutavome įvairiais klausimais, o prireikus profesionalios pagalbos jos visada sulaukdavome iš dėstytojų“, – pasakoja magistrantė.
Jungtinės studijos merginai tapo tam tikru iššūkiu – viskas dėstoma užsienio kalba. „Iš pradžių jaučiau anglų kalbos žinių stygių, bet dabar galiu pasakyti, kad mes ją mokame ne prasčiau nei kitų šalių studentai“, – sako ji.
Nuotrauka iš asmeninio Vytautės Vadvilavičiūtės archyvo/Įvairiatautis darnių regioninių sveikatos sistemų kursas Budapešto Corvinus universitete (Vengrija). |
Paskui verslą – per valstybių sienas
Viena pirmųjų jungtinių studijų programų Lietuvoje atsirado Socialinių mokslų kolegijoje. Pasak kolegijos direktorės Gabijos Mikalauskienės, tarptautinio verslo studijų programą kartu su Portugalijos ir Rumunijos aukštosiomis mokyklomis jie parengė 2007 metais, kai tam Lietuvoje nebuvo teisinės bazės. Impulsą davė Europos Komisija, deklaravusi, kad Europai labai reikalingos jungtinės studijos, aukštųjų mokyklų bendradarbiavimas. Europos Komisija finansavo šios programos rengimą.
Šiemet kolegija išleis pirmą jungtinių studijų tarptautinio verslo bakalaurų laidą. Tarp jų – Mantas Pieža, surizikavęs išbandyti visai naują programą ir dabar besidžiaugiąs savo pasirinkimu. Studijos Portugalijoje ir Rumunijoje jam paliko didžiulį įspūdį. „Verslas vis sparčiau žengia per valstybių sienas, todėl reikia žmonių, turinčių žinių ir mokančių dirbti tarptautinėje erdvėje, – teigia Mantas. – Tai, kad esu vienas pirmųjų jungtinių studijų absolventų, turėtų padėti mano karjerai. Juk pirmieji visada laimi!“
Su studijų lagaminu į Lietuvą
Ne vien Lietuvos jaunimas išvyksta mokytis pagal jungtinių studijų programas – studentai iš kitų šalių renkasi Lietuvos aukštąsias mokyklas. Juraj Kunak iš Slovakijos prieš porą metų atvažiavo į Vilnių mokytis lietuvių kalbos. Jam Lietuvoje patiko, tad nutarė likti ilgesniam laikui. Kaip tik tuo metu Mykolo Romerio universitetas pasiūlė naują Europos Sąjungos teisės ir valdymo programą, kuri sudomino Juraj.
„Turiu darbo tarptautinėse kompanijose patirties ir manau, kad tokie darbuotojai pasaulio rinkai kuo toliau, tuo labiau bus reikalingi. Pabaigęs studijas norėčiau įsidarbinti Europos Komisijoje“, – sako Juraj.
Šiuo metu Lietuvoje pagal darnių regioninių sveikatos sistemų programą studijuojantis Ganesh Pandey iš Nepalo yra labai patenkintas savo studijomis. „Pagal programą jau pabuvojau Ispanijoje, Vengrijoje, o dabar studijuoju Lietuvoje. Man šios studijos svarbios ne tik todėl, kad jos puikiai organizuotos, aktualios, kad dėsto labai profesionalūs dėstytojai, – prisipažįsta Ganesh. – Man tai galimybė pažinti kitokį pasaulį, įvairias kultūras, praplėsti savo akiratį.
Švietimo ir mokslo ministerija skatina toliau teikti paraiškas šių programų rengimui.
ŠMM nuotr./Kuriame Lietuvos ateitį |
Pavadinimas |