Kai verslininkų nesudomina net ir Laisvės alėja: kavinė teatre – verslo pabaiga?

Apsilankymas teatre sunkiai įsivaizduojamas be pertraukėlių metu, aptarinėjant ką tik regėtas spektaklio scenas, gurkšnojamų gėrimų. Tačiau Kauno nacionalinio dramos teatro lankytojui šiuo metu nepasiūloma net ir vandens. Įstaigoje veikusios kavinės operatorius bankrutavo, o norinčių užimti jo vietą nėra. Negelbsti net ir prestižinė teatro vieta – Laisvės alėja. Kodėl?
Nacionalinis Kauno dramos teatras
Nacionalinis Kauno dramos teatras / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Šeštadienį Kauno nacionaliniame dramos teatre (KNDT) apsilankęs spektaklio žiūrovas nustebo, jog pertraukos metu nebuvo galima įsigyti net vandens – bufetas buvo uždarytas. Teko skubėti į Laisvės alėjoje veikiantį prekybos centrą.

Nuomininkus apriboja ir tai, kad savo veiklą jie turi derinti su dramos teatro vykdoma kūrybine veikla. Spektaklių metu ribojamas klientų „iš gatvės“ skaičius. Negalima nuomojamų patalpų naudoti privačių pobūvių rengimui.

„Kauniečiai teigia, jog kavinę uždarė, nes uždraudė joje pardavinėti šampaną. Kitaip tariant, be alkoholio neapsimoka“, – galimą bankroto priežastį įvardijo 15min skaitytojas.

Tačiau tai nėra tiesa. Alkoholiu prekiauti KNDT niekad nebuvo draudžiama. Nedraudžiama ir dabar. Bent jau taip teigia dešimtmetį šį teatrą valdantis Egidijus Stancikas. Kavinės patalpų nuomininkams, anot jo, pagalius į ratus kiša aukšti nuomos įkainiai bei nuomotojui keliami specifiniai reikalavimai. „Skaudžiausias“ pajamų atžvilgiu – draudimas organizuoti privačius pobūvius, iš kurių pelnosi daugelis kitų maitinimo įstaigų.

„Nėra įstatymo, draudžiančio kultūros įstaigose prekiauti alkoholiu. Diskusijų, tiesa, būta. Mūsų situacija yra žymiai sudėtingesnė.

Teatro erdvėse yra dvi skirtingo pobūdžio kavinės patalpos: vienos skirtos klientų aptarnavimui, kitos – gamybinės, kuriose sandėliuojami maisto produktai, veikia virtuvė. Šių patalpų, kurios užima apie 264 kv. m, nuomos įkainiai yra nustatyti valstybės ir nėra diferencijuojami. Ir jie nemenki – 4,68 euro už kv. m. O dar yra komunaliniai mokesčiai, licencijų pirkimas, darbuotojų išlaikymas. Vien mums kavinės valdytojai sumokėdavo apie 2 000 eurų per mėnesį. Pelningesnis jiems būdavo tik koks gruodis. Todėl iki šiol trejus metus teatre veikusi maitinimo įstaiga galiausiai įsiskolino ir bankrutavo.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Teatro kavinė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Teatro kavinė

Dienos pietūs ir klientų banga spektaklių metu nepadengia visų išlaidų. Tai visų teatrų ir koncertinių salių problema, nes kavinėms skirtos erdvės – didžiulės, jas sunku išlaikyti“, – teigė E.Stancikas, pabrėžęs, jog per dešimtmetį bankrutavo net trys maitinimo veiklą NKDT vykdę operatoriai.

Norėtų patys teikti paslaugą

Jo nuomone, gamybinių patalpų ir tų, kuriose aptarnaujami klientai, nuomos įkainis turėtų skirtis. O logiškiausia paslaugą būtų teikti patiems, tačiau tai biudžetinei įstaigai draudžia įstatymas. Galima keisti įmonės statusą, bet tuomet grėstų rizika – gali būti prarastos dotacijos.

„Nuomininkus apriboja ir tai, kad savo veiklą jie turi derinti su dramos teatro vykdoma kūrybine veikla. Spektaklių metu ribojamas klientų „iš gatvės“ skaičius. Negalima nuomojamų patalpų naudoti privačių pobūvių, pvz., vestuvių, krikštynų ar gedulingų pietų, organizavimui. O juk iš to išgyvena daugelis kavinių bei restoranų“, – paaiškino KNDT vadovas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Teatro direktorius Egidijus Stancikas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Teatro direktorius Egidijus Stancikas

Šių metų birželį jie buvo priversti nutraukti sutartį su iki tol teatro patalpose maitinimo paslaugas teikusia įmone, nes ši bankrutavo. Buvo paskelbtas naujas viešasis konkursas, tačiau norinčių dalyvauti jame neatsirado. Situacija nepakito ir po antro bandymo. Spalio 16 dieną vėl turėjo būti atplėšiami konkurso dalyvių vokai su pasiūlymais, tačiau neatsirado nė vieno pretendento.

„Po dviejų neįvykusių konkursų patalpų nuomos įkainį turime teisę sumažinti iki 30 proc. Skelbsime jau trečiąjį konkursą. Dabar kvadratinio metro kaina sieks 3,30 euro.

Susidomėjusių buvo ir ankstesniuose konkursuose, tačiau kad ir kokie sentimentai teatrui ar kultūrai bebūtų, visi nori iš savo veiklos uždirbti. O čia, pasiskaičiuoji ir supranti, jog greito uždarbio nebus. Turi nebent kūrybiškai pažvelgti į verslą, išnaudoti visai kitokias galimybes.

Kai kurie susidomėjusieji neatitiko reikalavimų: neturėjo 8-erių metų viešojo maitinimo paslaugų teikimo patirties ar vidutinė metinė apyvarta neviršija nurodytų 300 000 eurų. Teatras yra tokia erdvė, kurios nenorime paversti alude ar kavine. Tad atranka ir sudėtingesnė“, – patikino E.Stancikas.

Pasiteiravus, ar galima pelningai teikti maitinimo paslaugą teatre, pašnekovas įvardijo keletą gerų pavyzdžių – Kauno valstybinę filharmoniją ir Kauno valstybinį lėlių teatrą. Jose veikia visuomenei atviros kavinės, kurių gamybinės erdvės – kur kas mažesnės.

Gelbsti dienos pietūs

Kauno valstybinėje filharmonijoje veikiančios „Partitūros“ kavinės savininkas Darius Bautrukevičius kultūrinėje įstaigoje vykdomos veiklos pelningumu nesiskundžia. Paklaustas, ar įžvelgia tokių problemų, su kuriomis susiduria KNDT maitinimo tiekimo paslaugos operatoriai, jis patvirtino, jog įkainių dydžiai gal kiek ir kandžiojasi. Kurį laiką „Partitūra“ veikė tik filharmonijoje vykusių renginių metu, vėliau ėmė tiekti ir dienos pietus atsitiktiniams lankytojams.

„Mes valdome kur kas mažesnes erdves, todėl ir išsilaikome. Šiaip tai man naujieną pasakėte, jog dramos teatras neranda maitinimo paslaugos tiekėjo. Jų kavinė – Laisvės alėjoje, lengvai pasiekiama iš gatvės pusės. Ne taip kaip mūsiškė. Kuo kavinės teatre valdymas yra sudėtingesnis už kavinės kitokios paskirties patalpose? Be „Partitūros“, mūsų bendrovė valdo dar tris maitinimo įstaigas, kurios veikia kaip pagerintos valgyklos – skirtos dienos pietų segmentui. Tai „Partitūroje“ privalome palaikyti aukštesnį lygį, sąsają su aplinka, interjeru“, – patikino D.Bautrukevičius.

Pasak jo, apie pusę kavinės pajamų generuoja uždarbis iš dienos pietų valgytojų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų