Valdžia siekia sugriežtinti tabako vartojimą ir plėsti nerūkymo zonų sąrašą, įvedant draudimą rūkyti barų, kavinių, restoranų terasose, prie lauko stalų.
Tokie Sveikatos apsaugos ministerijos planai piktina maitinimo įstaigų atstovus. Jie sako, kad Lietuva neigiamai pagarsės pasaulyje, o bandymai turistams paaiškinti, kad rūkyti draudžiama, sukels daug nepatogumų.
Mano, kad rūkantys ir taip nubausti
„Užupio kavinės“ savininkė Marija Bauman 15min sakė nesuprantanti valdžios noro uždrausti rūkymą lauko kavinėse.
„Mano nuomone, tai yra neteisinga. Rūkantys ir taip nuskriausti, nes žiemą negali rūkyti jokiose patalpose, todėl eina į lauką, lyjant slepiasi kažkur po stogeliais.(...) Koks tikslas rūkantiems eiti į lauko kavines, jeigu lauko terasoje prie staliuko negali rūkyti? Kur žmogus gali išeiti parūkyti? Tada išvis rūkymą reikia uždrausti Lietuvoje?
Būtų nesmagu iš užsieniečių vėl girdėti, kokia mes bananų šalis“, – piktinosi kavinės savininkė.
Siūlo padalinti zonas
Restoranų tinklo „La Crepe“ direktorius Gediminas Balnis antrino išsakytoms pašnekovės mintims.
„Reikia rasti kompromisų – galbūt privaloma tvarka atskirti zonas rūkantiems ir ne. Jei įsigaliotų toks draudimas, mes būtume vieni pirmųjų Europoje. Vis dėlto turizmas tik pradėjo augti, o mes vėl kažką norime drausti. Kol kas Vilnius, Kaunas aprašomi gražiai, todėl nesinorėtų, kad vėl patektume į kokius leidinius, kaip turintys didžiausius draudimus Europoje, nes ir taip turime labai daug“, – aiškino jis.
Nesinorėtų, kad vėl patektume į kokius leidinius, kaip turintys didžiausius draudimus Europoje, nes ir taip turime labai daug, – kalbėjo „La Crepe“ direktorius.
M.Bauman tikino nesanti girdėjusi apie tokią praktiką kitose šalyse ir taip pat siūlo alternatyvą.
„Pirmąkart girdžiu, kad kur nors būtų draudžiama rūkyti kavinių terasose. Europos Sąjungos šalys senbuvės, pavyzdžiui, Vokietija, Ispanija turi kavinių, kur dar viduje galima rūkyti, jau nekalbant apie lauko terasas. Visi kažkaip tarpusavyje susitaria, o mūsų šalyje tai nežinau“, – stebėjosi ji.
Verslininkės nuomone, jeigu siekiama plėsti nerūkymo zonas, tai reikia daryti amerikietišku principu, kai lauko kavinės dalinamos į dvi zonas –rūkymo ir ne. „Pusę terasos galima skirti rūkantiems, kitą pusę – nerūkantiems. Manau, kad padalinti zonas būtų teisingiau, nei uždrausti“, – tikino pašnekovė.
„La Crepe“ direktorius užsiminė, kad dar būtų galima suprasti, jei tokia iniciatyva kiltų Europos Parlamente, ir tvarka būtų įvesta visoje Europoje.
„Būčiau nieko prieš, jeigu tokie apribojimai būtų įvesti Europos mastu. Bet nereikėtų daryti tokių išimčių“, – sakė „La Crepe“ direktorius.
Lauko kavinėje draudžia rūkyti antrus metus
Tačiau kai kurių maitinimo įstaigų tai nestebina – draudimą rūkyti lauke priėmė savanoriškai.
Vienas iš poilsio ir pramogų centro „Belmontas“ savininkų Paulius Stankevičius pasakojo, kad draudimą rūkyti lauke įvedė prieš porą metų.
„Savo lauko kavinėje neleidžiame rūkyti, nes čia lankosi nemažai vaikų, todėl nauja tvarka mūsų nepaveiktų. Toliau nuo kavinės turime atskirą rūkymo zoną ir visus kviečiame rūkyti ten“, – 15min kalbėjo jis.
Įstatymo projektą parengė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Nerūkymo zonų plėtra grindžiama siekiant mažinti tabako gaminių vartojimą viešuose vietose ir rūkymo sukeliamas neigiamas pasekmes aplinkiniams.
Kaip BNS teigė SAM viceministras Algirdas Šešelgis, verslo atstovai, kaip ir kiti, savo poziciją dėl pataisų gali pateikti dokumento derinimo metu.
„Visi gauti pasiūlymai bus peržiūrėti ir įvertinti. Informuosime, į kuriuos pasiūlymus bus atsižvelgta, taip pat pateiksime savo argumentus dėl tų gautų pasiūlymų, kurie mums nebus priimtini“, – BNS sakė A.Šešelgis.
Visi suinteresuotieji atsiliepimus gali pateikti iki rugsėjo 5 dienos.