Bokštai, lankytojų centrai, informaciniai stendai, privažiavimai ir priėjimai, nuorodos, nauji takeliai, suoliukai ir daug kitų keliautojams naudingų bei gamtą puoselėjančių darbų atliekama vykdant Europos regioninės plėtros fondo finansuojamus projektus „Saugomų teritorijų tvarkymas (I etapas)“ ir „Saugomų teritorijų tvarkymas (II etapas)“ pagal 2007 − 2013 m. finansavimo laikotarpio priemonę „Biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio apsauga“.
Svilė, Pūčkoriai ar Salantai?
Trys skirtingi Lietuvos gamtos objektai. Visi trys saugomi, prižiūrimi ir tvarkomi Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.
Svilės šaltiniai – įspūdingas gamtos stebuklas. 1,8 ha plote mirksi daugiau nei 100 šaltinio akių. Žmonės tiki, kad šio šaltinio vanduo stebuklingas, o mokslininkai įrodė – jis visiškai švarus. Augalų mėgėjai pavasarį šalia šaltinio suras gegužraibes – lietuviškas orchidėjas.
Pūčkorių atodanga puikiai žinoma Vilniaus krašto gyventojams. Šiuo metu ji dar tvarkoma. Reguliuojami vandens srautai taip, kad neardytų atodangos, kurioje žiojėjo gili griova. Tvarkomas pagrindinis priėjimas, įrengiamas serpantinas. Neįgalieji, dviratininkai, tėvai su vežimėliais galės lengvai pasiekti atnaujintą apžvalgos aikštelę. Darbai verda Salantų regioniniame parke. Čia tvarkomos ne tik Lietuvai, bet ir Europos Bendrijai vertingos bendrijos: atkuriami riedulynai, kadagynai, tvarkomi senslėniai.
Naujos idėjos, sprendimai
Tvarkomos ne tik apylinkės. Lankytojų patogumui, žmonių švietimui naujuose lankytojų centruose įrengtos arba įrengiamos teminės vidaus ekspozicijos. Apsilankiusius jose stebina keli dalykai: puikios ekspozicijos nuo miestų centrų gerokai nutolusiuose miesteliuose, Lietuvos pakraščiuose bei nauji sprendimai informacijai pateikti.
Ekspozicijos skirtos aktyviam pažinimui: čia reikia ir žiūrėti, ir klausyti, ir liesti, uostyti. Galima pažiūrėti filmuotus siužetus, galima žaisti, pabendrauti su saugomų teritorijų specialistais, galima prisėsti prie terminalo ir rasti jame visą reikiamą informaciją.
„Žmonėms gerokai pabodo įprastos muziejinės ekspozicijos. Lietuvoje turime puikių specialistų, suprantančių gamtos ir kultūros vertybes, jaučiančių lankytojų poreikius, gebančių pasiūlyti ir įgyvendinti unikalias estetiškai patrauklias ir emociškai paveikias idėjas. Tokiose ekspozicijose aš mėgstu stebėti pačius lankytojus, džiugius jų veidus, spindinčias akis. O paslaugas keliaujantiems teikiantys vietos gyventojai džiaugiasi naujomis galimybėmis. Lankytojai tikrai užtruks ilgiau“, – kalbėjo VSTT direktorė.
Specialistė prasitarė, kad švietėjišką veiklą planuoja plėsti. VSTT darbuotojai kelis metus važinėjo po šalies mokyklas, pasakojo apie saugomas teritorijas, biologinę įvairovę. Pasak R. Baškytės, tokio darbo tikrai reikia, nes dauguma pažeidimų saugomose teritorijose padaromi ne iš blogos valios, o dėl nežinojimo. Ir pradėti reikia nuo vaikų.
Aplinkos ministerija www.am.lt ir ES struktūrinė parama www.esparama.lt.
Archyvo nuotr./Kuriame Lietuvos ateitį |
Pavadinimas |