Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Kinija lietuviškos medienos neišperka

Diskusijos dėl apvaliosios medienos eksporto iš šalies valstybinių miškų paaštrėja, artėjant pusmetiniams apvaliosios medienos pardavimo aukcionams – esą pernelyg daug apvaliosios medienos išvežama iš Lietuvos, o šalies medienos perdirbėjams trūksta medienos. Aplinkos ministerija informuoja, kad tai realybės neatitinkanti informacija.
Mediena
Mediena / BFL/Redo Vilimo nuotr.

Vertinant 10-ies metų laikotarpį VĮ miškų urėdijų medienos pardavimai įmonėms, eksportuojančioms medieną iš šalies, sumažėjo beveik tris kartus.

Būtina paminėti, kad praėjusio pusmečio miškų urėdijų organizuotuose aukcionuose ilgalaikėms ir pusmetinėms sutartims sudaryti 9 proc. apvaliosios medienos liko nenupirkta.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, lyginant su Latvija ir Estija, apvaliosios medienos iš Lietuvos eksportuojama mažiausiai. Mūsų šalyje mažiausias ir santykis tarp apvaliosios medienos gamybos ir jos eksporto.

Žiniasklaidoje taip pat pasirodė informacijos, kad neva žymi dalis Lietuvos medienos iškeliauja į Kiniją. Informuojame, kad šiuo metu į Kiniją eksportuojama tik apie 3 proc. Lietuvoje pagaminamos apvaliosios medienos.

„Susidomėjimas iš kinų mūsų mediena yra, bet jis tikrai nėra didelis. Kinija išlieka viena iš mažiausiai lietuviškos medienos įsivežančių šalių. Didesnė dalis lietuviškos medienos atsiduria kaimyninėse Latvijoje, Lenkijoje ir Švedijoje. Pagrindinė priežastis, kodėl užsieniečiai domisi mūsų mediena – kaina. Lietuvoje medienos rinkos kaina kol kas mažesnė nei aplinkinėse valstybėse. Visi ieško kur įsigyti pigiau“, – sako aplinkos viceministras Linas Jonauskas.

Pasak viceministro, siūlymai lietuvišką medieną pirma parduoti vietos gamintojams ir tik kas lieka – užsienio įmonėms nors ir gali atrodyti patrauklūs, bet kertasi su Konkurencijos įstatymo ir Europos Sąjungos teisės aktų normomis. Todėl visos ligšiolinės iniciatyvos apribojant užsienio pirkėjų ratą sudaryti palankesnes sąlygas vietos gamintojams apsirūpinti apvaliąja mediena – žlugo. Būtina pažymėti, kad panašių apribojimų, diskriminuojančių atskiras medienos pirkėjų grupes, taikymas Lietuvai gali užtraukti finansines sankcijas. Pavyzdžiui, 2011 m. Lenkijos valstybiniai miškai už analogiškus konkurencijos apribojimus privalėjo sumokėti 1,5 mln. zlotų baudą ir pakeisti medienos pardavimo reglamentavimą.

Aplinkos ministerija nuosekliai pasisakydama už kuo gilesnį apvaliosios medienos perdirbimą ir pridėtinės vertės kūrimą mūsų šalyje, dar kartą ragina medienos perdirbėjus aktyviau išnaudoti Prekybos apvaliąja mediena taisyklių nuostatas, leidžiančias sudaryti ilgalaikes iki 10 metų trukmės sutartis ir tokiu būdu užsitikrinti pastovų apsirūpinimą apvaliąja mediena iš šalies valstybinių miškų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos