Naujoji augančių jaunuolių Z karta visiškai kitokia nei prieš tai buvusios. Pirmiausia todėl, kad tai technologijų vaikai. Sakoma, kad jie pirmiau išmoksta naudotis internetu nei kalbėti.
Šiuolaikiniams vaikams, kitaip nei prieš tai buvusioms kartoms, technologijos nebėra pagalbinė priemonė, kuria prireikus išmoko naudotis, jiems tai įgimtas gyvenimo būdas.
Auganti karta – kūrybingi realistai, įpratę gyventi globaliame, niekada nesibaigiančiame informacijos sraute. Tai daugiafunkciai žmonės, kartais pernelyg paviršutiniški ir negebantys suvokti esmės, labai individualūs, bet atviri. Karta, kuriai neegzistuos jokios ribos – nei geografinės, nei technologinės.
Reklama taps nepageidaujama
Pasikeitus kartai, kis ir komunikacijos įpročiai. Jau dabar žiniasklaida, kaip vienas pagrindinių informacijos šaltinių, kasdien mėgina prisitaikyti. Jei atsiradus pirmiesiems interneto portalams, nykstantys popieriniai laikraščiai ir žurnalai dar atrodė protu sunkiai suvokiama prognozė, tai dabar ateitis be popierinės žiniasklaidos niekam nebekelia nuostabos, o veikiau atrodo logiška įvykių seka.
Šiandien žiniasklaida susiduria su dar didesniu iššūkiu – kitokiu naudotojo požiūriu į turinį ir informacijos pateikimą. Pasak naujausio „Page Fair“ ir „Adobe“ tyrimo, pasaulyje yra 198 milijonai interneto vartotojų, naudojančių reklamų blokavimo programas (angl. Ad Blocking). Per metus tokių naudotojų padaugėjo net 41 proc.
Galime nesunkiai prognozuoti, kad ateityje įprasta reklama žiniasklaidai atneš vis mažiau pelno, nes paprasčiausiai nebeliks peržiūras generuojančių naudotojų, taigi teks pasukti galvas, kaip užsidirbti.
Mokėsime už kokybišką informaciją
Būtent dėl sunykusios popierinės spaudos ir noro išgyventi ilgą laiką stebime, kaip išmoningai interneto reklama keičia pavidalus ir plečia galimybių diapazoną: reklamjuostės, naujienlaiškiai, virusiniai filmukai, turinio rinkodara ir t.t.
Reklamos kūrėjai turi gana lakią vaizduotę, todėl greičiausiai artimiausiu metu reklamos būdų vis daugės ir jie bus patys įvairiausi, bet tai gali būti tik laiko gaišimas.
Dabartinė interneto naudotojų karta dar gana kantri ir tik po truputėlį suvokia, kad po „nemokamu“ turiniu slepiasi iš mūsų dėmesio formuojami milijonai, tačiau naujoji augančioji Z karta bus kur kas mažiau pakanti viskam, kas blaškys ir erzins.
Šiai realistų kartai iš esmės nesuvokiama, kaip galima kažką brukti per prievartą. Kai prireiks informacijos, jie norės ją gauti greitai ir tiksliai tai, ko ieško, todėl greičiausiai naujieji naudotojai kels dar didesnius reikalavimus kokybei.
Taip pat juos, technologiškai smarkiai išprususius, bus dar sunkiau apgauti ir pateikti paslėptą reklamą. O kartą apgavę bematant atsidurs juodajame nepasitikėjimo sąraše. Be to, technologijų vaikams nėra sudėtinga mokėti už virtualų turinį, jiems nebūtina prekę pačiupinėti ir įsidėti į kišenę, kaip kitų kartų žmonėms. Todėl, ko gero, Z karta mielai sutiks mokėti už kokybišką turinį be erzinančių reklamų, ir tai bus sąžiningas susitarimas tarp informacijos teikėjo ir gavėjo.
Visi kursime turinį
Sparčiai ateina laikas, kai žiniasklaidai teks smarkiai keistis – ne tik monetizuoti ir generuoti kokybišką turinį, bet ir išmąstyti, kokiu būdu sudominti naująjį skaitytoją.
Tekstas iš esmės keičia formą. Šiandien turime puikią rašytinio, garsinio ir vaizdinio turinio sintezę, o socialinių tinklų populiarumas parodė, kad komunikacija jau seniai nebėra vienpusio eismo gatvė, kur informacija tik suteikiama ir priimama.
Šiandien visagalis dvipusis eismas, kur skaitytojas, klausytojas, žiūrovas ar visi viename nori patys būti turinio dalimi, t. y. reaguoti į gautą informaciją – komentarais, žinutėmis, nuotraukomis, filmuotais vaizdais, straipsniais ir kt.
Panašu, kad ateityje žmonės vis labiau įsitrauks į komunikacijos ir informacijos kūrimo procesą, o ypač auganti Z karta, kuri jau dabar pasižymi aukštu aktyvumo lygiu. Šiandien net sunku įsivaizduoti, kaip žiniasklaida atrodys po gero dešimtmečio ir kokia forma tuomet gausime, kursime ir priimsime informaciją.
Dažnai girdime prognozę, kad rašytinis tekstas išnyks, nes jau ir dabar turime programų, kurios įgarsina tai, kas parašyta, taip pat tokią mintį perša filmuotų vaizdų populiarumas. Ką gi, galime tik spėlioti. Jei informacijos pateikimas rašytiniu tekstu ir išnyks, tai greičiausiai pasikeis tik jo forma.
Laikai mainosi, vertybės išlieka
Iš esmės turime paradoksalią situaciją. Pasaulis, o tiksliau – technologijos, sparčiai keičiasi ir tobulėja. Kasdien norime viską atlikti greičiau, tiksliau ir lengviau.
Kita vertus, noras skleisti ir gauti informaciją nepakito nuo pirmykščių žmonių eros laikų.
Komunikacija – viena pamatinių žmonijos vertybių ir ne veltui sakoma, kad esame socialūs gyvūnai. Mums gyvybiškai būtina keistis informacija ir tikėti tuo, ką sužinome – taip jaučiamės saugūs. Visais laikais buvo vertinami kontaktai ir pasitikėjimas.
Mums būtina vieniems kitais pasitikėti ir didinti komunikacinį kontaktų tinklą – kuo jis platesnis ir tvirtesnis, tuo lengviau kuriame savo ateitį. Naujosios kartos žmonės labai atviri ir sąžiningi, todėl jie dar labiau vertins kokybišką komunikaciją ir dar sunkiau reaguos į pamintą pasitikėjimą.
Būtent todėl tikėtina, kad žiniasklaida, kaip pagrindinis informacijos šaltinis, niekur nedings – žmonėms visada reikės kokybiško turinio, o jį gali sukurti tik puikiai savo darbą išmanantys specialistai.
Žinoma, prisiminus naujosios Z kartos aktyvumą ir pomėgį patiems būti informacijos dalimi, žurnalisto statusas taip pat gali gerokai išslysti iš šiandien įprastų rėmų. Taigi gyvename įdomiais permainų laikais, kai, rodos, viskas keičiasi, bet vertybės išlieka, tereikia jų nepamiršti.