Pasak advokatės, smurto ir priekabiavimo atvejai darbe gali neigiamai paveikti darbuotojų savijautą, darbo aplinką ir organizacijos reputaciją.
„Vadovo pareiga – tinkamai reaguoti į situaciją, užtikrinti saugią aplinką darbuotojams ir taikyti atitinkamas priemones“, – teigė E.Kiznė.
Pasak jos, vadovas tokiose situacijose turi žinoti penkis svarbius dalykus.
Pirmiausia, anot jos, kiekviena įmonė privalo turėti patvirtintą pranešimų apie smurtą ir priekabiavimą teikimo ir nagrinėjimo tvarką.
„Tvarkos tvirtinimas yra vadovo pareiga. Darbuotojas, patyręs ar pastebėjęs smurtą ar priekabiavimą, pagal nustatytą tvarką su pranešimu turi kreiptis į atsakingą asmenį“, – nurodė advokatė.
Vadovo pareiga taip pat užtikrinti, kad tvarka būtų ne tik patvirtinta, bet ir realiai veiktų.
„Pateikus pranešimą dėl smurto ar priekabiavimo, turi būti paskirtas atsakingas asmuo ar komisija, kuri atliks tyrimą, surinkta visa reikalinga informacija, įskaitant liudininkų parodymus, dokumentus ir kitus įrodymus, taip pat užtikrinta, kad tyrimas vyktų skaidriai, nešališkai ir operatyviai“, – aiškino E.Kiznė.
Kol bus atliekamas tyrimas, pasak advokatės, vadovas ar kitas įgaliotas asmuo gali suteikti pagalbą galimai nuo smurto ar priekabiavimo nukentėjusiam darbuotojui, tai gali būti: psichologinė pagalba, laikinas ar nuolatinis darbo sąlygų keitimas, kasmetinių atostogų suteikimas ir pan.
Jei tyrimas patvirtina smurto ar priekabiavimo atvejį, anot advokatės, vadovas turi taikyti drausmines ir kitas poveikio priemones smurtavusiam ar priekabiavusiam darbuotojui, atsižvelgdamas į situacijos rimtumą.
Pasak E.Kiznės, vadovas turi užtikrinti smurto ir priekabiavimo prevenciją aiškiai informuodamas darbuotojus apie smurto ir priekabiavimo netoleravimą tiek organizacijoje patvirtintais dokumentais, tiek ir mokymais, kuriuos privaloma organizuoti periodiškai.
„Vadovo aktyvus įsitraukimas ir atsakingas požiūris padeda siekiant užkirsti kelią smurtui ir priekabiavimui darbo vietoje bei užtikrinant saugią darbo aplinką visiems darbuotojams“, – teigė E.Kiznė.
Ji pažymėjo, kad tuomet, jei smurtavo vadovas, darbuotojas turi teisę kreiptis į vadovą priėmusį asmenį arba darbdavio steigėją dėl vadovo elgesio vertinimo, taip pat į Darbo inspekciją dėl situacijos identifikavimo ir poveikio priemonių taikymo, į individualius darbo ginčus ar tarnybinius ginčus nagrinėjančias institucijas dėl žalos atlyginimo.