„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kompromiso dėl griovimo ieškančios „Nidos seklyčios“ vadovas R.Kvaselis: ne pastatus reikia taisyti, o įstatymus

Dalį nugriauti, dalį atstatyti į buvusį lygį – tokį Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo galutinį sprendimą turėtų įgyvendinti Neringoje esančių svečių namų ir restorano „Nidos seklyčia“ savininkai, kurie į teismų karuselę jaučiasi buvę įsukti tiesiog per klaidą.
„Nidos seklyčia“
„Nidos seklyčia“ / „Nidos seklyčios“ nuotr.

Antradienį savininkai Lietuvos saugomų teritorijų tarnybai pateikė tris galimus variantus, kuriais siekia kompromiso šioje sudėtingoje situacijoje. Nepavykus pasiekti kompromiso dešimtmetį trukusi teismų grandinė, panašu, tęstųsi toliau ir būtų panaši į Juodkrantės „Žuvinės“ istoriją.

Restoranas Juodkrantėje buvo nugriautas teismui nusprendus, jog jis pastatytas prieštaraujant Kuršių nerijos nacionalinio parko planavimo schemai, nusižengiant Saugomų teritorijų įstatymui. Verslininkai statiniui turėjo visus reikiamus leidimus, tad teismas įpareigojo valstybės ir savivaldybės institucijas atlyginti žalą.

Statinio savininkei „Meironai“ priteista per 1,1 mln. Eur žala, kuri buvo patirta „dėl neteisėtų valstybės ir savivaldybės institucijų priimtų administracinių aktų“.

Pateikė siūlymus

„Nidos seklyčios“ savininkai antradienį pateikė Saugomų teritorijų tarnybai savo siūlymus dėl šios situacijos.

Nuotr. iš info.lt/„Nidos seklyčia“
Nuotr. iš info.lt/„Nidos seklyčia“

„Saugomų teritorijų tarnybai pateikėme tris pasiūlymus, apie kuriuos sunku trumpai ir papasakoti.

Esmė, kad ištyrėme istorinę medžiagą šios teritorijos. Mūsų sklypo tame buvusiame kaime, esamame draustinyje net nebuvo. Pagal 1942 metų žemėlapį buvo senas kaimas. Šis žemėlapis buvo atraminis 1994 metų Kuršių nerijos generaliniam planui.

1942 metų plane nei pastatų, nei sklypo „Nidos seklyčios“ vietoje nebuvo. Tą patį ir teisme sakėme, tačiau teismas negirdėjo. Nuo pat pradžių sklype atsiradusiame pastate buvo kavinė. Žvejo sodybos tame sklype istoriškai nėra buvę ir mes negalime būti gretinami su žvejo sodyba“, – kalbėjo „Nidos seklyčios“ direktorius Romas Kvaselis. 

Anot vadovo, įsivėlė apmaudi klaida, kuri bendrovei kainavo dešimt metų teismų.

„Galima sakyti, kad šioje vietoje įsivėlusi klaida. Skiriasi Saugomų teritorijų tarnybos ir mūsų bei planuotojų požiūris. Mūsų detaliajame plane buvo profesoriaus, kuris buvo vienas generalinio plano rengėjų, ekspertizė. Joje aiškiai išreikšta, ką tame sklype reikia daryti. Ta išvada remiantis pastatyti pastatai, kurie paskiau ėmė ir tapo nelegalūs“, – kalbėjo R.Kvaselis, kuriam priklauso 0,01 procento bendrovės akcijų.

„Nidos seklyčia“ priklauso bendrovei „Robala“, kurios akcininke yra Rietave registruota bendrovė „Baltic Research“, o šiosios didžiausia akcininkė yra Vokietijos kompanija „Abag Aktienmartk Beteiligungs“, valdanti 60,9 proc. akcijų. Dar 39 proc. priklauso Ingridai Rombach.

Sausio pabaigoje neskundžiamą nutartį dėl šio komplekso likimo paskelbęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nurodė, kad bendrovė „Robala“ kompleksą turės atstatyti taip, kaip šis atrodė 2004 metais prieš rekonstrukciją.

R.Kvaselis neslėpė, kad akcininkams iš užsienio šis sprendimas sunkiai suvokiamas.

Nuotr. iš info.lt/„Nidos seklyčia“
Nuotr. iš info.lt/„Nidos seklyčia“

„Neseniai skaičiau apie situaciją Latvijoje, Estijoje. Ten nėra tokių drastiškų priemonių, kad nugriauti, – kalbėjo vadovas. – Akcininkai nesupranta – leidimas yra, pastatai pastatyti, priduoti kaip tinkami naudoti, o paskui ateina kažkas ir sako: „Mes klaidą padarėme“. Tai žmogus namą pasistatė, po penkių metų sakytų, atsiprašau, klaidą padarėme – nusigriauk. Taip gali atsitikti bet kuriam gyventojui. Kažkas seną planą pakels, kuris lyg ir galiojantis, bet jau laikomas rekomendaciniu. Tas pats buvo su generaliniu planu, kurį jau laikė rekomendaciniu, nes buvo pasenęs, tačiau jo galiojimą pratęsė ir laikė konstanta“.

Iš mūsų pusės atrodo, kad taisyti reikia ne pastatus, o įstatymus, kurie nelabai atitinka Lietuvos piliečių lūkesčių, va ką reikia taisyti. Teismai žiūri į įstatymus, kurie nėra tobuli, – mano R.Kvaselis.

Nidiškis stebėjosi, jog visa ši painiava užvirė nepaisant to, kad pastatai buvo priimti ne tik Neringos savivaldybės atstovų, bet ir Statybų inspekcijos, Pajūrio regioninio parko, Aplinkos apsaugos departamento ir kitų institucijų.

R.Kvaselis retoriškai klausė, ar UNESCO yra aukščiau prigimtinių žmogaus teisių ir konstitucijos, kurioje deklaruojama, jog žmogaus turtas neliečiamas?

„Iš mūsų pusės atrodo, kad taisyti reikia ne pastatus, o įstatymus, kurie nelabai atitinka Lietuvos piliečių lūkesčių, va ką reikia taisyti. Teismai žiūri į įstatymus, kurie nėra tobuli“, – mano R.Kvaselis.

Kol kas nieko negriaus

Akcininko teigimu, įgyvendinti teismo sprendimą ne taip paprasta ir šiemet jokie buldozeriai ties „Nidos seklyčia“ negaus.

„Negriausime mes. Sudėtingas ir nugriovimas, nes ne viską, o dalis reikia nugriauti. Reikia tokiu atveju paruošti griovimo projektą. Mes nelabai ir suprantame, kaip tokiu atveju vykdomas teismo sprendimas. „Žuvinė“ Juodkrantėje buvo nugriauta iki pamatų, o mes dalies pastato gi negalime išimti“, – sudėtingą situaciją komentavo R.Kvaselis, neprarasdamas vilties, jog kompromisas su Saugomų teritorijų tarnyba bus rastas.

„Mes norime pagaliau ramiai gyventi, dešimt metų prasibylinėjome. Pastangas skirti paslaugų kokybei, verslui, dabar pusę energijos turim skirti absurdui“, – neslėpdamas nusivylimo sakė nidiškis.

Vilkas sotus – avis sveika

Saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė 15min patvirtino, jog iš tiesų bandoma ieškoti sprendimų, kad „ir vilkas būtų sotus, ir avis sveika“.

Eimučio Gudelevičiaus, Andriaus Almanio ir Vygando Kilčiausko nuotr./Rūta Baškytė, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė
Eimučio Gudelevičiaus, Andriaus Almanio ir Vygando Kilčiausko nuotr./Rūta Baškytė.

„Rengiam tvarkymo plano pakeitimus. Buvom susitikę, buvo pasakyta, iki kiek galime derėtis, nes taikos sutartis nėra taip, kad tu man duodi viską, aš pasiimu viską ir pasitraukiu. Kadangi buvo susitikta, laukėme jų pasiūlymų, kaip jie įsivaizduoja, ką galima būtų padaryti. Pasakėme keletą variantų, apie ką galima būtų diskutuoti. Tokios diskusijos yra ne tik su jais, bet ir kitais probleminiais atvejais – dėl Druskų sandėlio Rėzos gatvėje 26, Rėzos gatvėje 1, dėl pastatų Preiloje”, – kalbėjo R.Baškytė.

Ji pabrėžė, jog svarbu įgyvendinti sąlygą nepažeisti išskirtinės visuotinės vertės, kuri yra pripažinta tarptautiniu mastu.

„Lietuva yra įsipareigojusi pasaulio paveldo centrui. Pasaulio paveldo apsaugos konvencija galioja visoms šalims. Esame stebimi, sekami iš visų pusių, ir iš aukščiausio lygmens, ir iš tarptautinio, ir iš nacionalinio, ir iš privataus, ir visokių kitokių. Sakyčiau visiems, kadangi tos diskusijos vyksta, reikia turėti kantrybės, bet tartis turi visi, o ne pasakyti, kad aš nieko nedarysiu, man valstybė turi viską duoti. Manau, tai nelabai teisinga“, – sakė pavaduotoja.

R.Baškytė teigė, kad pagal teismo sprendimą „Nidos seklyčioje“ turėtų būti sumažinta veranda, panaikintos jungtys tarp pastatų, numatytos kitos korekcijos. Pavaduotojos teigimu, šeimininkai turi galvoti, ką ir kaip padaryti. Viliamasi, kad kompromisas bus rastas.

Viešėjo vadovai

Visai šalia Kuršių marių, Lotmiškio gatvėje esantį „Nidos seklyčios“ kompleksą sudaro du sujungti pastatai – apie 300 kv. m ploto restoranas ir apie 260 kv. m ploto svečių namai su pirtimis, baseinu, konferencijų sale. 

„Nidos seklyčioje“ yra svečiavęsi aukščiausio rango tiek Lietuvos, tiek užsienio šalių valdžios atstovai – prezidentai Valdas Adamkus, Algirdas Brazauskas,  Gruzijos, Estijos, Lenkijos, Latvijos, kitų užsienio šalių vadovai. Viešnagei čia buvo apsistojęs ir buvęs Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Gunteris Ferheugenas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs