Vokai liko neatplėšti
Kas ir kokiomis sąlygomis maitins Kėdainių rajono moksleivius? Tai turėjo paaiškėti jau netrukus, nes pasibaigus pasiūlymų pateikimo terminui, birželio 6 dienos rytą, savivaldybėje planuota atplėšti vokus.
„Rinkos aikštei“ nusprendus pasidomėti, kiek šalies bendrovių panoro teikti maitinimo paslaugas Kėdainių rajono moksleiviams bei kokia numatoma tolimesnė šio konkurso eiga, ėmė aiškėti keistos detalės.
Savivaldybės Viešųjų pirkimų skyriaus vedėja Virginija Vaičiulienė į klausimą, kaip vyko vokų su pasiūlymais maitinti moksleivius atplėšimo procedūra, atsakė lakoniškai – ji neįvyko.
Pasiteiravus, ar gali būti, jog taip ir neatsirado norinčių teikti maitinimo paslaugas rajono mokykloms, V.Vaičiulienė tiesiai neatsakė. Ji tik minėjo, jog vyksta konkurso detalių derinimas su Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), esą dėl to pasiūlymų pateikimo terminas gali būti atidėtas.
Kaip viskas vyks toliau, iki kada verslininkai dar galės teikti pasiūlymus maitinti moksleivius, valdininkė sakė nežinanti. Ji neatsakė ir į klausimą, koks šioje situacijoje yra Viešųjų pirkimų tarnybos vaidmuo, koks patikrinimas ir dėl ko atliekamas.
Nekalbus buvo ir savivaldybės Švietimo bei kultūros skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius. Jis pareiškė nieko nežinantis apie mokinių maitinimo pirkimo eigą, nes nekuruojantis viešųjų pirkimų srities.
Pirkimą rekomendavo sustabdyti
Viešųjų pirkimų tarnybos atstovai „Rinkos aikštei“ patvirtino, jog dėl Kėdainių rajono savivaldybės paskelbto konkurso atliekamas patikrinimas. Jis pradėtas gavus informacijos apie galbūt ne itin skaidriai Kėdainių rajono savivaldybės vykdomą vaikų maitinimo paslaugų pirkimą.
„Rekomendavome perkančiajai organizacijai nutraukti šio pirkimo procedūras. Jei nepaklus, spręsime ką daryti“, – sakė Viešųjų pirkimų tarnybos atstovė spaudai Sigita Arlauskienė.
Ji patikslino, jog pasitaiko įvairių situacijų, kai Viešųjų pirkimų tarnybos verdiktų kartais ir nepaisoma. Kaip elgsis Kėdainių rajono savivaldybės administracija – skelbs naują pirkimą ar nuspręs tęsti šį, kurį rekomenduojama nutraukti, belieka tik spėlioti. Dėl to Viešųjų pirkimų tarnybos atstovė sakė negalinti spėlioti, kokių veiksmų bus galima imtis.
Kas užkliuvo pirkimų prievaizdams?
Bendrojo ugdymo mokyklų mokinių maitinimo paslaugų pirkimą Kėdainių rajono savivaldybė vykdė supaprastinto atviro konkurso tvarka.
Sąlygose nurodoma, jog maitinimo paslauga turi būti teikiama 14 rajone veikiančių švietimo įstaigų. Jeigu mokinių skaičius švietimo įstaigoje mažesnis nei 70, leidžiama maistą ne gaminti vietoje, bet atvežti. Preliminarūs mokamo ir nemokamo maitinimo kiekiai per visą sutarties laikotarpį gana dideli: 47 tūkst. 712 pusryčių porcijų, 677 tūkst. 766 pietų porcijos, 3 tūkst. 285 porcijos, skirtų vasaros poilsio stovykloms.
Vertinant konkurso dalyvių pateiktus pasiūlymus nustatyti šie kriterijai: kaina, maisto kokybė, maitinimo paslaugų ir jų neatitikčių santykis, taip pat – elektroninės mokinio piniginės ir kasos aparatų sistemos kokybė.
Kas konkrečiai užkliuvo Viešųjų pirkimų tarnybai, kad jos specialistai nusprendė žengti kardinalų žingsnį ir rekomenduoti nutraukti konkursą? Deja, tokios informacijos tarnybos atstovai kol kas neatskleidžia.
Viešųjų pirkimų tarnybos atstovai „Rinkos aikštei“ patvirtino, jog dėl Kėdainių rajono savivaldybės paskelbto konkurso atliekamas patikrinimas.
Viešųjų pirkimų tarnybos priežiūros skyriaus vedėja Inga Noreikienė minėjo, kad informacija laikoma konfidencialia, kol nėra paskelbiamos pirkimų vertinimo išvados.
Savivaldybės kuluaruose kalbama, jog reikšmingų priekaištų Viešųjų pirkimų tarnyba gali turėti kvalifikaciniams konkurso dalyvių reikalavimams. Esamos sąlygos tokios, jog pirkime gali dalyvauti tik stambios įmonės. Galimai užkertamas kelias smulkiesiems verslininkams.
O kaip yra iš tikrųjų, turėtų paaiškėti netolimoje ateityje, Viešųjų pirkimų tarnybai paskelbus vertinimo išvadas, kurių pagrindu ir rekomenduota nutraukti maitinimo paslaugų pirkimą.
Viešojo pirkimo neviešino
Tai ne pirmasis Viešųjų pirkimų tarnybos kirtis. Šių metų kovą buvo paskelbtos išvados dėl rajono savivaldybės kontroliuojamos bendrovės „Kėdbusas“ vykdytų senų autobusų pirkimų. Šiame visos šalies biudžetinių įstaigų pirkimus kontroliuojančios institucijos parengtame dokumente minimi net keli nusižengimai, kuriuos įvykdė „Kėdbusas“.
Pirkimų kontrolieriams užkliuvo jau anksčiau „Rinkos aikštės“ aprašyta aplinkybė. Autobusai buvo perkami ne viena sutartimi, bet kiekvienas atskirai. Nepaisant to, jog visais atvejais pardavėjas buvo vienas ir tas pats, Vokietijos įmonė „VDL Bus Center GmbH“, kiekvienam pirktam senam autobusui buvo sudaroma atskira sutartis.
Kitaip tariant, vietoje to, kad būtų paskelbtas vienas konkursas visiems autobusams pirkti, buvo nueita kitu ganėtinai ydingu keliu. Kiekvienam autobusui pasirinktas mažos vertės pirkimas apklausos būdu.
„Atsižvelgiant į tai, kad bendra sudarytų dėl tos pačios rūšies prekių (visų 5 pirktų autobusų BVPŽ kodas yra tas pats) sutarčių vertė yra 178 000,00 Eur be PVM, UAB „Kėdbusas“, vykdydama aukščiau nurodytus pirkimus, turėjo sumuoti numatomas sutarčių vertes ir skelbti apie pirkimus viešai“, – teigiama Viešųjų pirkimų tarnybos Kontrolės skyriaus vyriausioji specialistės Virginijos Gadliauskienės išvadose.
Pažeidė skaidrumo principus
„Nustatyta, kad UAB „Kėdbusas“ pirkimus vykdė kaip mažos vertės pirkimus, apie juos neskelbiant ir apklausiant pasirinktus tiekėjus. Pažymėtina, kad visos trys apklausos pradėtos tą pačią dieną ir apklausti tie patys trys tiekėjai“, – teigiama išvadose.
Pagal galiojančią tvarką, siekiant skaidrumo, informaciją apie planuojamus pirkimus būtina skelbti centrinėje viešųjų pirkimo informacinėje sistemoje bei perkančios organizacijos tinklalapyje. Tik taip galima tikėtis, jog apie ketinamas įsigyti prekes ar paslaugas sužinos kuo didesnis potencialių pardavėjų skaičius ir pasiūlys konkurencingą kainą. Kitaip tariant, įstatymuose numatytas reikalavimas, kurio laikantis galima ženkliai sutaupyti mokesčių mokėtojų pinigus, šiuo atveju buvo pamintas…
„UAB „Kėdbusas“, nepaskelbusi apie pirkimus viešai, pažeidė skaidrumo ir lygiateisiškumo principus ir neužtikrino viešųjų pirkimų tikslo siekimo“, – rašoma Viešųjų pirkimų tarnybos išvadose.