Apimtys traukiasi
„Šią ir praėjusią savaitę situacija keitėsi beveik kasdien. Užsidarinėja biurai, stabdo veiklą kai kurios gamyklos, o prekybos centruose tvarkytojų kartais trūksta. Nemaža dalis tvarkytojų – vyresnio amžiaus žmonės, jie patenka į rizikos grupę, tad juos šiuo periodu stengiamės saugoti ir pakeisti jaunesniais, – pasakoja Rasa Petrovė, UAB „Vitaresta“, turinčios daugiau nei 1000 darbuotojų, direktorė. – Matome, kad bendros darbų apimtys per kovą sumažėjo apie 20 proc., planuojame, kad balandį sumažės dar 10 proc. Lyginant su kai kuriais verslais, lyg ir nėra daug, tačiau mums tai reiškia, kad darbo neturės apie 300 darbuotojų.“
Panašiomis į Lietuvoje ir Latvijoje veikiančios R.Petrovės vadovaujamos bendrovės prognozėmis dalijasi ir kolegos – valymo paslaugas teikianti UAB „Valumina“. Šios įmonės direktorius Darius Balčiūnas taip pat tikisi ryškaus darbo apimčių sumažėjimo.
„Veiklą sustabdė jau 40 proc. mūsų klientų, dalis darbuotojų – prastovose“, – apibendrina D.Balčiūnas.
Prekybos centruose – karšta
Tuo tarpu prekybos centruose, vaistinėse ir kituose objektuose, kurie dar neužsidaro karantinui, valymo ir dezinfekavimo darbų apimtys padidėjo kelis kartus.
Jei įprastai valymas ir dezinfekcija atliekami kartą ar du kartus per dieną, dabar tai daroma kas valandą. Tai fiziškai sunkus ir intensyvus darbas. Reikia purkšti patalpas, šlapiai valyti grindis, paviršius, dezinfekuoti kasų zonas, turėklus, krepšių, vežimėlių, durų rankenas.
Pasak D.Balčiūno, kai kurių prekybos centrų administracijos tikisi, kad sumažėję žmonių srautai ir prekybinių krepšelių atsisakymas, paliekant tik vežimėlius, leis darbus atlikti per tą patį laiką, tačiau realybėje taip nėra – darbas trunka dvigubai ilgiau nei įprastai.
Skatina dirbti lėčiau, bet saugiai
Visos valymo bendrovės stengiasi aprūpinti darbuotojus asmeninėmis apsaugos priemonėmis – apsauginėmis kaukėmis, guminėmis pirštinėmis, vienkartiniais chalatais, antbačiais.
Anot R.Petrovės, priemonių įsigyti galima, tačiau tenka pirkti nedideliais kiekiais, ten, kur jų yra, todėl mokama didesnė nei įprasta kaina.
„Pirmomis karantino dienomis dezinfekcinio skysčio, apsaugos priemonių kainos buvo 10 kartų aukštesnės už rinkos, – antrina D.Balčiūnas. – Vis tik šiuo metu pasiūla auga ir reikalingų priemonių pavyksta įsigyti vis pigiau.“
Daugelis UAB „Vitaresta“ tvarkytojų naudoja kaukes-respiratorius. Tačiau kvėpavimas per jas yra sunkesnis nei įprasta, o tai trukdo dirbant intensyvų fizinį darbą.
„Pastebėjome, kad kartais tvarkytojos nusiima kaukes. Mokome ir skatiname kolegas to nedaryti. Geriau dirbti lėčiau, daryti pertraukėles, bet išlikti sveikiems“, – pasakoja įmonės direktorė R.Petrovė.
Priešakinėse linijose
Tvarkytojo darbas įprastame pasaulyje dažnai lieka nepastebimas. Nors visi nori gyventi švariai, retas įvertina atliktą darbą, bet pastebi numestą šiukšlę. Šiandien valytojo darbas įgauna naują svarbą ir vertę.
„Labai vertinu darbuotojų atsidavimą ir ryžtą dirbti šiuo metu pavojingą, bet svarbų visuomenei darbą. Karantino laikotarpiu padidintos rizikos objektuose dirbančius darbuotojus skatinsime darbo užmokesčio priedais“, – UAB „Valumina“ komanda didžiuojasi jai vadovaujantis D.Balčiūnas.
Didelė dalis tvarkytojų – vyresnio amžiaus žmonės, patenkantys į padidintos rizikos grupę. Tai dar vienas iššūkis, kurį tenka spręsti valymo paslaugų įmonėms.
R.Petrovės teigimu, „Vitarestoje“ ypatingai rūpinamasi vyresnių darbuotojų sveikata, jiems siūloma pailsėti, ieškoma, kuo juos pakeisti, nors dauguma ir patys vengia eiti į darbą, saugosi viruso.
Iki karantino „Vitaresta“ susidurdavo su nuolatiniu darbuotojų trūkumu, ypač Vilniuje. Nors pastarąsias dvi savaites balansas išsilaiko, tačiau situacija keičiasi labai greitai.
„Tai tikras išbandymas mūsų objektų vadybai: vienu atveju sprendžiame, ką pasiūlyti žmonėms, kurių tvarkomi objektai užsidaro, kitu – kaip užtikrinti pavadavimą prekybos objektuose. Esame tikri, kad po mėnesio ar dviejų karantinas baigsis, galėsime grįžti į įprastą ritmą, o rizikavusius savo sveikata ir sunkiai dirbusius paskatinti papildomais priedais“, – optimistiškai ateitį prognozuoja R.Petrovė.
Teigiama pandemijos pusė
Visapusę pastatų priežiūrą teikiančios UAB „Corpus A“ direktorius Egidijus Sakalauskas sutinka, kad šiuo šiuo įtemptu laikotarpiu tarp darbuotojų yra daug nerimo.
„Vis tik suprantame, kad esame kovos su pandemija priešakinėje linijoje, nuo mūsų darbo daug priklauso. Tai motyvuoja ir vienija“, – sako E.Sakalauskas.
Vis dėlto E.Sakalauskas įžvelgia ir svarbią teigiamą dėl pandemijos įsigaliojusio karantino pusę. Verslininko teigimu, visuotinai keičiasi požiūris į švarą ir higieną.
„Tuštėjantys skysto muilo ir dezinfekcinio skysčio bakeliai – požymis, kad žmonės daug dažniau plaunasi rankas. Taip pat keičiasi ir įmonių požiūris į švarą. Anksčiau pasitaikydavo nemažai klientų, prašančių atlikti minimalius valymo darbus, kad tik būtų uždėtas pliusas už mažiausią kainą. Tikiuosi, kad naujieji įpročiai ne laikini, bet ilgalaikiai“, – įžvalgomis dalijasi E.Sakalauskas.