Kretingoje veikiančios įmonės UAB „Terekas“, gaminančios PET tarą ir jos gaminimui skirtus įrenginius, projektų vadovė Palmira Maksvytienė pasakoja, jog pasinaudoti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojama Europos Sąjungos (ES) investicijų priemone „Auditas Pramonei LT“ paskatino noras sumažinti energijos kaštus. Į pasiūlytas rekomendacijas buvo atsižvelgta ir dalis pokyčių jau yra diegiami.
Ne tik išryškino trūkumus, bet ir pasiūlė sprendimus
Elektros kaštų sumažinimas yra vienas iš UAB „Terekas“ pagrindinių siekių, nes įmonė produkcijos gamybos metu sunaudoja daug elektros energijos. Svarbu tai, kad atliktas energetinis auditas ne tik išryškino problemas, susijusias su gamybos įrenginiais, bet ir nurodė 4 sritis, į kurias reikia orientuotis norint sutaupyti.
„Audito metu mums buvo parodytos 4 sritys, kuriose galime sutaupyti. Tarp jų – apšvietimo sistemos efektyvumo didinimas, gamybos įrenginių reaktyvinės galios mažinimas ar galios kompensavimas. Be to, rekomendacijų susilaukėme ir dėl su gamybos procesu tiesiogiai nesusijusių aspektų, pavyzdžiui, administracinių patalpų šildymo sistemos pakeitimo“, – aiškina pašnekovė.
Audito rekomendacijos jau įgyvendinamos
Įmonės, pasinaudojusios ES investicijų priemone „Auditas Pramonei LT“, per metus nuo atlikto energetinio audito įsipareigoja įsidiegti ne mažiau nei 30 proc. siūlomų priemonių. P. Maksvytienės teigimu, UAB „Terekas“ ketina atsinaujinti daugiau nei to reikalauja nuostatai, o audito rekomendacijos, skirtos gamybos proceso modernizavimui ir kitoms sritims, jau yra įgyvendinamos.
„Atsižvelgdami į pateiktas rekomendacijas, jau ėmėmės darbų, pasiūlytų priemonių įgyvendinimui. Visų pirma, ketiname pakeisti šviestuvus į naujus, labiau taupančius elektros energiją, o gamybos procese naudojamą šaldymo sistemą, kurios veikimui reikia labai daug išteklių, ketiname papildomai izoliuoti, taip sumažinant energijos švaistymą. Galiausiai, kieto kuro katilą, šiuo metu naudojamą gamybinių ir administracinių patalpų šildymui, pakeisime dujiniu, kuris mažiau kenkia aplinkai“, – pasakoja pašnekovė.
ES investicijos atveria naujas galimybes
Energetinis auditas buvo ne vienintelė priemonė, kuria pasinaudojo įmonė. Remiantis ES administruojama priemone „Pameistrystė ir kvalifikacijos tobulinimas darbo vietoje“ taip pat buvo sėkmingai įgyvendintas projektas, kurio metu darbuotojai tobulino savo įgūdžius bei pagal priemonę „Regio Invest LT+“, vykdytas projektas, kurio pagalba statoma nauja gamykla. Anot pašnekovės, tokias galimybes ketinama išnaudoti ir toliau.
„Aktyviai naudojamės ES fondų investicijomis. Šiuo metu su „Regio Invest LT+“ pagalba statome gamyklą, todėl esame susitelkę į šį projektą, nes investicijos yra didelės ir projektas reikalauja daug laiko. Nepaisant to, užbaigę šį darbą, būsime atviri naujoms galimybėms, ypatingai toms, kurios padės taupyti energijos išteklius“, – sako P. Maksvytienė.
ES investicijos – tvariai Lietuvai
Verslo atstovai kviečiami teikti paraiškas gauti finansavimą pagal Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojamą jungtinę dalinio palūkanų kompensavimo priemonę, taikomą tik investicinėms paskoloms ir finansinės nuomos (lizingo) sandoriams:
„Dalinis palūkanų kompensavimas pramonės įmonėms efektyvumui didinti“ – priemonė skirta energijos efektyvumo ir atsinaujinančių išteklių energijos gamybos ir naudojimo skatinimui pramonės įmonėse.
„Dalinis palūkanų kompensavimas mažųjų ir vidutinių įmonių (MVĮ) subjektų produktyvumui didinti“ – priemonė skirta MVĮ produktyvumo didinimui naudojant naujausias gamybos technologines linijas ar modernizuojant esamas.
Daugiau informacijos apie ES priemones galima rasti interneto svetainėse www.eimin.lrv.lt ir http://www.esinvesticijos.lt
Informacija parengta bendradarbiaujant su Ekonomikos ir inovacijų ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis