LAT: byla Vašingtono arbitraže nėra kliūtis teikti ieškinį „Veoliai“ Lietuvos teisme

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) antradienį paskelbė, jog Vašingtone arbitraže tebenagrinėjamas Lietuvos ir Prancūzijos energetikos grupės „Veolia“ ginčas nėra kliūtis teikti ieškinį Lietuvos teismui.
„Veolia“
„Veolia“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pasak Energetikos ministerijai atstovaujančio advokato, dėl daugiau nei 240 mln. eurų vertės valstybės ieškinio „Veoliai“, Lietuvos „Icor“ bei su jomis susijusiems asmenims dėl žalos atlyginimo priėmimo po kelių savaičių iš naujo spręs Vilniaus apygardos teismas.

Tado Varapnicko teigimu, LAT, remdamasis Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktika, nurodė, kad arbitražiniai susitarimai negalioja nuo to momento, kai Lietuva tapo Europos Sąjungos nare – 2004 metų gegužės 1 dienos.

„Tai reiškia, jog aplinkybė, jog Vašingtono arbitražas tebevyksta, negali būti kliūtimi teikti ieškinį Lietuvos teisme“, – BNS sakė T.Varapnickas.

Pasak advokato, LAT paliko nepakeistą pernai kovą priimtą Apeliacinio teismo nutartį, pagal kurią ieškinio priėmimo klausimas pavestas vėl nagrinėti jį 2020 metų rugpjūtį atmetusiam Vilniaus apygardos teismui.

„Ką dabar tie abu teismai – ir Apeliacinis, ir Aukščiausiasis – padarė, tai jie pasakė, kad tas pagrindas dėl Vašingtono arbitražo, kuriuo apygardos teismas nepriėmė ieškinio, yra negaliojantis – reiškia, antrą kartą jis to paties daryti jau nebegalės“, – teigė T.Varapnickas.

Valstybei atstovaujanti Energetikos ministerija 2020 metų liepą pateikė ieškinį „Veolia“ grupės įmonėms „Veolia Environnement“, „Veolia Energie International“, „Vilniaus Energija“ ir „Litesko“, taip pat koncernui „Icor“ ir su šiomis įmonėmis susijusiems asmenims.

Pasak jos, ieškiniu į nacionalinius teismus perkeliami reikalavimai, kuriuos Lietuva 2017 metais buvo pareiškusi priešieškinyje „Veoliai“ Vašingtono arbitraže.

Ieškinys Vilniaus apygardos teismui buvo pateiktas po to, kai 2020-ųjų gegužę beveik visos ES valstybės narės, įskaitant Lietuvą ir Prancūziją, pasirašė tarptautinį susitarimą reikalaujantį, kad investuotojai ir valstybės narės atsiimtų savo reikalavimus arbitražuose, vykstančiuose pagal dvišales investicijų apsaugos sutartis.

Lietuva siekia įrodyti, kad „Veolia“ ir „Icor“ 1999-2003 metais neteisėtai gavo šilumos ūkių nuomos sutartis dešimtyje Lietuvos savivaldybių ir neteisėtai pelnėsi iš šilumos vartotojų.

Lietuva teigia, kad „Veolia“ ir „Icor“ per savo atstovus atliko neteisėtus mokėjimus šalies pareigūnams, kad galėtų išsinuomoti šilumos ūkį ir nuomos sutartis įgijo korupciniais veiksmais. Lietuva teismui pateikė įrodymus, kad „Veolia“ nesąžiningai veikė su „Icor“, siekiant nepagrįstai pasipelnyti vartotojų sąskaita.

Tarp įrodymų yra milijoninės sutartys tarp „Veolia“ ir jos ilgalaikės partnerės Lietuvoje „Icor“, pagal kurias, Lietuvos vertinimu, nebuvo teikiama jokių teisėtų paslaugų.

Bylą prieš Lietuvos valstybę Vašingtono arbitraže 2016 metais inicijavusi „Veolia“ teigė, kad Lietuvos institucijų veiksmai pažeidė Prancūzijos ir Lietuvos dvišalės investicijų apsaugos sutartį. „Veolia“ iš pradžių iš Lietuvos siekė prisiteisti 118 mln. eurų, vėliau ši suma buvo sumažinta iki 79 mln. eurų.

„Veolia“ savo ieškinio Vašingtono arbitraže iki šiol neatsiėmė – planuota, kad procesas baigsis 2020 metų sausį, tačiau „Veolia“ prašymu bylos nagrinėjimas nukeltas į 2021 metų pavasarį.

Vilniaus savivaldybė ir jos valdomi Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) iš „Veolia“, 2002-2017 metais nuomojusio sostinės šilumos ūkį, kitame – Stokholmo arbitraže siekia prisiteisti iki 560 mln. eurų.

Savo ruožtu „Veolia“ teigia, kad jos investicijos nukentėjo dėl nesąžiningo Lietuvos politikų ir reguliavimo institucijų elgesio, ir Vašingtono arbitraže reikalauja žalos atlyginimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis