Dešrainių paviljonas „Dešrainis24.lt“ į sostinės rajoną Antakalnį iš Rinktinės g. atsikraustė 2018 m. sausį ir įsikūrė maisto gamybai ir pardavimui pritaikytoje buvusioje senoje gėlių parduotuvėje.
Maisto gamintojai nuomojosi šį pastatą iš kitos įmonės, o apie tai, kad Vilniuje ilgainiui visus nestandartinius paviljonus reikės keisti vieno dizaino pavyzdžiais, „Dešrainis24.lt“ vadovas Kristijonas Rimgaila sako žinojęs iš anksčiau – tokie reikalavimai savivaldybėje priimti jau 2018 m.
Tačiau kadangi paviljonas nebuvo jo nuosavybė, verslininkas tam neturėjo daug įtakos. Kita vertus, tokios tvarkos nebuvo būtina įgyvendinti iš karto, todėl bendrovė Šilo g. ir toliau kelis metus prekiavo dešrainiais be didesnių problemų.
Tačiau šių metų birželį statinio nuomotojas gavo laišką iš savivaldybės su nurodymu iki gruodžio 1 d. pakeisti seną paviljoną nauju, tipiniu Vilniaus mieste taikomu pavyzdžiu.
„Bandėme iš savo pusės, ne kaip savininkai, jį apsaugoti, nes jis dizainiškai neteršia tos teritorijos, o atvirkščiai. Mes tą paviljoną prikėlėme, ten buvo pelėsių krūva. Mano pyktis buvo didelis, nes liberali mūsų savivaldybė nusprendė priimti tokį konservatyvų sprendimą ir neskyrė tam individualaus dėmesio“, – 15min kalbėjo K.Rimgaila.
Pašnekovas teigė, kad iš pastato savininko vis gaudavo informaciją, kad nėra galimybės papildomai investuoti ir pakeisti seną paviljoną nauju.
Dabartinis paviljonas yra 30 kv. m ploto. Iš savivaldybės gautame laiške nurodoma, kad naujasis, „Vilnius-2“ tipo paviljonas, jeigu jis būtų statomas, turėtų būti gerokai mažesnis ir neviršyti 22 kv. m. Sujungti dviejų kioskų šiuo atveju galimybės nebūtų.
K.Rimgaila pridūrė, kad net ir teoriškai pastačius naujo dizaino paviljoną ligšiolinės dešrainių gamybos ir maitinimo veiklos vykdyti jame nebūtų galimybės dėl techninių reikalavimų. Veikiančiame paviljone buvo įkurta ne tik virtuvė, bet ir keletas vietų pavalgyti.
„Mums neatitinka vidaus išplanavimai – kas su virtuve dirba, supranta tuos niuansus. Mums netinka techniškai. Ir vizualiai man nepatinka šitie nauji paviljonai, bet tai mano asmeniniai reikalai. Faktas, kad jokios kitos galimybės nugriauti seną ir pastatyti naują nebuvo, tai savivaldybės sprendimas“, – kalbėjo verslininkas.
Jis pasakojo, kad su savivaldybės atstovais šia tema metų laikotarpiu bendravo tiek pastato savininkas, tiek K.Rimgailos verslo partneris, tačiau „Dešrainis24.lt“ tenkinančio sprendimo nebuvo pasiekta.
Po gruodžio 1 d. prekybos leidimas nebuvo atnaujintas ir prekyba dešrainiais Šilo g. buvo nutraukta.
Vilniaus miesto savivaldybė apsigalvojo?
Reikalavimas, kad nuo gruodžio 1 d. leidimas prekiauti arba teikti paslaugas iš kiosko ar paviljono bus išduodamas tik prekiaujantiems iš tipinio dizaino kiosko (paviljono)“, įtvirtintas šių metų kovo mėnesį savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu.
Minėtame savivaldybės Miestovaizdžio skyriaus paviljono savininkams siųstame laiške birželio mėnesį taip pat nurodoma, kad „kioskas, esantis ties Šilo g. 7, turi būti pertvarkomas į tipinio dizaino kioską, vadovaujantis Vilniaus miesto tipinio dizaino kioskų (paviljonų) sklaidos schema ir reikalavimais tipinio dizaino kioskams (paviljonams), kurie yra patvirtinti 2022 m. kovo 10 d. Vilniaus miesto administracijos direktorės įsakymu Nr. 30-511/22 iki 2022 m. gruodžio 1 d.“
Tiesa, standartinių kioskų ar paviljonų pasirinkčių yra ne viena – aktuose išskiriami trys pagrindiniai tipai, su keletu potipių bei individualiomis modifikacijos galimybėmis. Vis dėlto didžiausio paviljono plotas negali viršyti 22 kv. m ir 3,5 m aukščio.
Vilniuje yra ir daugiau paviljonų ar kioskų, kurie neatnaujinti į tipinius ir kuriems nuo gruodžio 1 d. nėra atnaujinti leidimai prekiauti – nemažai jų yra Šeškinės mikrorajone.
Vis dėlto gruodžio 6 d. 15min nusiuntus užklausą dėl šios situacijos savivaldybei, buvo gautas atsakymas, esą „Dešrainis24.lt“ galėjo ir toliau vykdyti veiklą Šilo g.. Be to, tam pastato savininkui nebūtų reikėję pertvarkyti paviljono į tipinį.
„Sprendimo griauti Šilo g. 7A esantį paviljoną nėra. Mažoji bendrija „Dešrainis24.lt“ šį pastatą nuomojasi iš kitos įmonės, o leidimas jos veiklai nebuvo panaikintas – jis tiesiog baigė galioti gruodžio 1 d. Jei verslininkai pateiktų prašymą, nuomos sutartį įrodantį dokumentą ir sumokėtų rinkliavą, leidimas jiems būtų išduotas. Iki šiol savivaldybė prašymo dėl leidimo pratęsimo iš „Dešrainis24.lt“ nėra gavusi“, – rašoma Vilniaus miesto savivaldybės laiške.
Papildomai užklausus, kodėl pastato savininkus savivaldybė vasarą buvo įspėjusi dėl gruodžio 1 d. termino – tas pats terminas nustatytas ir kovą Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pasirašytame įsakyme – savivaldybės atstovai toliau tikino, kad įmonei tereikėjo pateikti tokį prašymą iki gruodžio 1 d.
„Jei prašymas būtų pateiktas ir išnagrinėtas iki gruodžio 1 d., leidimas būtų išduotas, nes teisinio pagrindo neišduoti leidimo dėl netinkamo paviljono dizaino iki gruodžio 1 d. nebuvo. Nuo gruodžio 1 d. įsigaliojo kovo mėnesį priimti pakeitimai, taigi jei prašymas ir kiti dokumentai būtų pateikti dabar – neatnaujinus paviljono pagal nustatytus reikalavimus leidimas nebūtų išduodamas“, – rašoma iš savivaldybės gautame atsakyme.
Tačiau K.Rimgaila tokį savivaldybės atstovų interpretavimą vadina žodžių žaismu. „Kokiu būdu mes su savo leidimu vykdytume prekybą, jei nebūtų paviljono?“ – retoriškai klausė jis.
Šiaurės rytų Vilnius be dešrainių neturėtų likti
Šilo g. vietą uždaręs K.Rimgaila teigė, kad nors „Dešrainis24.lt“ daugiausia orientuojasi į mobilią prekybą iš greito maisto furgonų, bent viena stacionari vieta jiems yra svarbi dėl paties prekės ženklo. Tad jau ieškoma galimybių įrengti dešraininę naujoje vietoje. Paviljonas Šilo g.7 buvo vienintelė stacionari jų vieta.
Pašnekovas kol kas teigė negalįs tiksliai atskleisti, kur įsikurs nauja užkandinė, tačiau bus siekiama likti Antakalnio ir Žirmūnų mikrorajonų pusėje.
Vis dėlto vadovas atmetė galimybę, kad bendrovė taps vadinamųjų maisto salių (angl. food halls) dalimi, kadangi ieškoma išskirtinumo – K.Rimgailos teigimu, išskirtinumo paieškos iš dalies lėmė tai, kad buvo įsikurta minėtame buvusiame gėlių kioske Antakalnyje.
Mažoji bendrija „Dešrainis24.lt“ 2021 m. gavo 864 tūkst. eurų prekybos pajamų, turėjo beveik 200 tūkst. eurų grynojo pelno.