Lietuviško nedarbo grimasos: ėmė paskolą, kad galėtų susirasti darbą

52 metų Virgilijus Nargėla prieš kelis mėnesius buvo atleistas, todėl dabar intensyviai ieško naujos darbovietės. Daugelį peržiūrėtų darbo pasiūlymų jis vadina pasityčiojimu – algos veikiausiai užtektų tik dienos pietums ir nuvykimui į darbą. Bedarbiui teko pasiimti paskolą kursams – tikisi netrukus išlaikyti C, D ir E kategorijos vairuotojo pažymėjimą ir susirasti geriau apmokamą darbą transporto sektoriuje.
Darbo Birža
Darbo Birža / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Temos: 2 Nedarbas Bedarbis

V.Nargėla 16 metų dirbo Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI) vairuotoju. Kovą jį ir jo skyriaus kolegas, išskyrus vieną, netrukus į pensiją išeisiantį vairuotoją, atleido. Ir tada prasidėjo vyro kančios ieškant darbo.

„Čia yra pasityčiojimas“, – darbo pokalbius, kuriuose jau dalyvavo, ir skelbimus, kuriuos vartė, apibūdino V.Nargėla. Dėl amžiaus ir jo su žmona auginamo mažamečio anūko vykti į užsienį jis nenori, todėl aktyviai ieško išeities, kaip dirbti ir užsidirbti Lietuvoje. Sako, nėra lengva.

Už darbą su ginklu – keli šimtai eurų

Ten nurodyta darbo sutartyje, kad tu esi už viską atsakingas, net jeigu padanga sudilo. Sudils padangos, vadybininkai pasakys, kad tu jų neprižiūrėjai. Arba jeigu dėl tavo kaltės suges automobilis, – pasakojo darbo ieškantis vyras.

Bedarbis rankų sudėjęs nesėdi – nuo pat atleidimo intensyviai ieško darbo. Tačiau jam vis labiau svyra rankos, mat darbo pasiūlymai, jo akimis, yra absurdiški.

Pavyzdžiui, vienoje transporto įmonėje vyrą kaip reikiant nustebino darbo sutartyje jam numatyti visiškos materialinės atsakomybės reikalavimai.

„Ten nurodyta darbo sutartyje, kad tu esi už viską atsakingas, net jeigu padanga sudilo. Sudils padangos, vadybininkai pasakys, kad tu jų neprižiūrėjai. Arba jeigu dėl tavo kaltės suges automobilis. Vadybininkas sakė, kad darbo sutartis yra tik formalumas. Bet jeigu bus koks teismas, tai juk yra sutartis, tu pasirašei ir už viską atsakei. Turėčiau būti atsakingas ir už tai, jeigu, tarkime, kažkurioje paletėje kažkas sudužo“, – už tokį darbą jam pasiūlė 550 eurų „į rankas“, tačiau vyras įvertino, kad atsakomybės už tokią sumą yra per didelės.

Dirbau prieš 16 metų apsaugoje, turiu leidimą ginklui, bet už tokį pavojingą darbą su ginklu pasiūlė 450 eurų. Čia yra pasityčiojimas, – kalbėjo V.Nargėla.

Kitoje įmonėje jis dar nemaloniau nustebo – jam pasiūlė dirbti inkasatoriumi vienoje apsaugos įmonėje. Už darbą – 450 eurų „į rankas“.

„Dirbau prieš 16 metų apsaugoje, turiu leidimą ginklui, bet už tokį pavojingą darbą su ginklu pasiūlė 450 eurų. Čia yra pasityčiojimas“, – apibendrino vyras.

Jis pasidalijo ir dar vienu skelbimu – krovikui-rūšiuotojui viena įmonė už 64-96 darbo valandų mėnesį siūlo vos 230 eurų.

„Tokius darbus ir siūlo Lietuvoje. O eteryje dar aiškina, kad trūksta darbuotojų. Na, kur tau netrūks. Pietų įsidėsi, už transportą iki darbo susimokėsi ir tau nieko neliks. Dirbsi vien tam, kad dirbtum, o ne uždirbtum ir išgyventum“, – kalbėjo V.Nargėla.

Pasiėmė paskolą

Vyras pasakojo, kad dėl amžiaus su diskriminacija nesusidūrė: „Aš fizinės būklės esu geros. Pakviečia, pasižiūri, nesako, kad tu jau per senas. Nebesako. Gal dėl to, kad atrodau jaunesnis.“

Atleistas iš darbo vyras gavo 2 mėnesių darbo užmokesčio kompensaciją, liepos pabaigoje gaus pirmąją nedarbo išmoką, kurią, prireikus, jis galės gauti 9 mėnesius. Tačiau V.Nargėla nieko nelaukia – tik sužinojęs, kad neteks darbo, puolė ieškoti naujo.

Dabar jo tikslas – įgyti C, D ir E kategorijos vairuotojo pažymėjimą, kad galėtų įsidarbinti transporto įmonėje.

Kursai, bedarbio skaičiavimu, kainuoja apie 2 tūkst. eurų, todėl jam teko pasiimti vartojamąją paskolą. Egzamino iš pirmo karto neišlaikė – netrukus laimę bandys dar kartą.

„Tam reikia pinigų. Vieną kartą laikiau, buvo greitis viršytas ir neišlaikiau. Važiuoji, įtampa, į spidometrą nepasižiūri, vis tik egzaminas. Dabar vėl teks laikyti ir 50 eurų sumokėti“, – pasakojo vyras.

Bet užsienyje aš nenoriu važinėti. Nenoriu prieš pensiją pradėti maltis per pasaulį, – atviravo bedarbis, nenorintis Lietuvoje palikti žmonos ir mažamečio nuo jų priklausomo anūko.

Jis tikisi, kad greitai išlaikys egzaminą. „Jei teises išlaikysiu, tai dar 700-800 eurų galima gauti. Bet ne 450 arba 200 eurų.“

Į užsienį nenori

„Bet užsienyje aš nenoriu važinėti. Nenoriu prieš pensiją pradėti maltis per pasaulį“, – pasakojo vyras. Darbo paieškos svetur jam yra kraštutinė priemonė.

Mat jis su žmona augina 7 metų vaiką. „Anūkas pas mus auga, jis yra mūsų su žmona globotinis, mes jį pilnai išlaikome. Jeigu paliksiu žmonai anūką, pats išvažiuosiu, na, sunku bus“, – atvirauja vyras.

Su žmona ir vaiku važiuoti jis nenori: „Mažas vaikas, tegul Lietuvoj būna“. O palikti žmoną su mažu anūku Lietuvoje – irgi ne išeitis.

Ką daryti?

Darbo paieška pareikalaus laiko ir kantrybės, nepriklausomai nuo patirties ir amžiaus, 15min aiškino personalo specialistų kompanijos „Manpower Lit“ vadovė Lietuvai ir Latvijai Božena Petikonis-Šabanienė.

„Patartumėme nuo pat pirmo pokalbio su potencialiu darbdaviu nupasakoti geriausius savo gebėjimus ir išryškinti stipriąsias puses. Darbo pokalbis yra derybos, todėl per jas reikia būti aktyviam, diskutuoti savo lūkesčius, išgirsti kitos pusės poreikį“, – patarimais pasidalijo moteris.

Darbo paieška dažnai yra laiko ir kantrybės reikalaujantis procesas nepriklausomai nuo pozicijos, patirties ar amžiaus, ypač jeigu ieškoma geriau apmokamo, ilgalaikėje perspektyvoje tenkinančio darbo, – aiškino specialistė.

Pasak jos, tikrai ne kiekvienas pokalbis dėl darbo turi baigtis darbo sutartimi ir tai yra normalu.

„Nepriklausomai nuo amžiaus, verta naudotis visais darbo paieškos kanalais – aplikuoti į skelbimus darbo paieškos portaluose, kreiptis į atrankų įmones, pildyti paraiškas konkrečių dominančių įmonių svetainėse, kreiptis į Darbo biržą, paskleisti žinią, kad ieškoma darbo, tarp pažįstamų“, – kalbėjo specialistė.

Ji pridūrė, kad darbo paieška tikrai gali užtrukti.

„Darbo paieška dažnai yra laiko ir kantrybės reikalaujantis procesas nepriklausomai nuo pozicijos, patirties ar amžiaus, ypač jeigu ieškoma geriau apmokamo, ilgalaikėje perspektyvoje tenkinančio darbo“, – paaiškino specialistė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai