Protestų banga Baltarusiją užliejo dar sekmadienį, kai per prezidento rinkimus ilgametis šalies lyderis Aliaksandras Lukašenka paskelbė triuškinančiai laimėjęs dar vieną kadenciją. Žmonės išėjo į gatves protestuoti, nes mano, jog rinkimų rezultatai suklastoti.
Saugumo tarnybos ėmėsi įvairių priemonių prasidėjusiems protestams pažaboti – blokavo įvažiavimus į Minską, taip pat interneto ryšį.
Jeigu tai tęsis savaitę, pasekmės verslui bus milžiniškos.
„Bankomatai, įvairios paslaugos, „Github“, „Google Docs“, „Slack“ ir kitos online paslaugos, gyvybiškai svarbios verslo operacijoms, buvo išjungtos. Neveikė kai kuri medicininė įranga, eismo kontrolės sistemos. Maždaug pusė Baltarusijos buvo „išjungta“.
Viskas gerai, jeigu tai truks neilgai, bet jeigu tai tęsis savaitę, pasekmės verslui bus milžiniškos“, – cybernews.com sakė Interneto apsaugos draugijos vykdomasis direktorius Michailas Klimariovas.
Minske šiuo metu esantis Vilniuje veikiančio baltarusiško Europos humanitarinio universiteto (EHU) atstovas Maksimas Milta 15min sakė, kad interneto trikdymai Baltarusijoje prasidėjo rinkimų dienos rytą ir su pertraukomis tęsiasi iki šiol, o turėti normalios prieigos neįmanoma net naudojant VPN ar „Proxy“ sistemas.
„Šiandien iki šiol man nepavyko prisijungti prie feisbuko „Messenger“, kitų socialinių tinklų. Šiaip ne taip pavyko prie „Google“ pašto“, – 15min teigė M.Milta.
Anot jo, internetu paprastai pasiekiama tik valstybinė Baltarusijos žiniasklaida, institucijų svetainės.
„Susirašinėjimo programėlės, socialiniai tinklai ir „Youtube“ yra pagrindiniai taikiniai, nes taip siekiama blokuoti žmonių bendravimą“, –kalbėjo EHU atstovas.
Interneto sutrikimai kenkia lietuviškam verslui
Interneto blokavimas sutrikdė ir Baltarusijoje veikiančių lietuviškų įmonių veiklą.
Pavyzdžiui, koncerno SBA vadovai susidūrė su problemomis bendraujant su Mogiliovo laisvojoje ekonominėje zonoje veikiančia įmonių grupei priklausančia baldų gamykla „Mebelain“.
Vis dėlto gamybos procesams interneto trikdžiai įtakos nedarė, tvirtina koncernas.
„Nuo savaitgalio trūkinėja interneto ryšys, tačiau gamybos procesams tai įtakos neturi. Dėl to iš Lietuvos mums sunkiau komunikuoti su pačia įmone, taip pat jai su mumis, bet ieškome galimybių ir imamės sprendimų, kad darbas nenukentėtų“, – 15min sakė SBA viceprezidentas Egidijus Valentinavičius.
Vakarų medienos grupė (VMG) Baltarusijoje turi dvi gamyklas: viena Barysove, kita – Mogiliove.
Dėl interneto ryšio sutrikimų joms teko koreguoti tam tikrus automatizuotus procesus, 15min sakė VMG atstovė spaudai Gerda Šešplaukytė.
„Pasekmių įmonių veiklai ir gamybai tai neturėjo“, – tikino ji.
Sunkvežimių vairuotojai – be GPS
Situacija Baltarusijoje smarkiai netrikdė krovinių vežėjų veiklos, sako sektoriaus atstovai. Tiesa, šalyje nesant interneto sunkumų patiria sunkvežimių vairuotojai.
„Mes nejaučiame kol kas jokio poveikio bendravimui su mūsų klientais, rinkoje pasikeitimų kol kas taip pat nejaučiame, tačiau nuolat ir aktyviai stebime padėtį“, – 15min tvirtino valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ atstovas spaudai Tomas Digaitis.
Vis dėlto krovinių pervežimu geležinkeliais iš Baltarusijos užsiimančios „Kamineros“ vadovas Arūnas Tuma tvirtino, kad protestams nesiliovus pasekmės pasijus ateityje.
„Dėl to, kas vyksta, manau, jog verslas nukentės pirmiausia, nes neaišku, kuo baigsis, kiek truks protestai, kiek gamyklų stos per streikus“, – 15min sakė verslininkas, taip pat dirbantis Klaipėdos miesto savivaldybės taryboje.
„Viskas dar priešakyje“, – pridūrė jis.
Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos („Linavos“) generalinis sekretorius Mečislavas Atroškevičius teigė, kad blokuotas įvažiavimas į Minską sunkvežimių vairuotojams nepakenkė, nes vykdami tranzitu į kitas trečiąsias šalis jie važiuoja per šiaurinę Baltarusijos dalį.
Tačiau dėl interneto trikdžių sunkvežimių vairuotojams Baltarusijoje tenka verstis be navigacijos.
„Mūsų vežėjams GPS kaip ir nereikia maršrutų paieškai, nes jie Baltarusiją gali pervažiuoti užmerktomis akimis, – 15min teigė M.Atroškevičius. – Vis dėlto, nesant GPS, neveikia sunkvežimių sekimo sistema, kuri būna įmontuota dėl saugumo.“
„Dar šiokių tokių nepatogumų kelia tai, kad vairuotojai be interneto negali normaliai naudoti išankstinio krovinių deklaravimo sistemos“, – pridūrė jis.
Prie streiko nesijungs
Baltarusiams toliau protestuojant, kai kuriose šalies įmonėse antradienį prasidėjo streikas. Jis įtraukė ir didesnes įmones, tarp jų – Baltarusijos pramonės pasididžiavimus.
Įmonių darbuotojai reikalauja valdžios nutraukti smurtą prieš protestuotojus ar atkurti normalų interneto veikimą.
15min nepavyko rasti lietuviško kapitalo įmonių, kurių darbuotojai protestuotų.
„Mart Inn Food“ mažmeninės prekybos tinklą Baltarusijoje su partneriais valdantis verslininkas Mindaugas Marcinkevičius tvirtino, kad parduotuvės veikia be trukdžių, tačiau detaliau nekomentavo.
„Parduotuvės veikia, tik aš dabar ne Lietuvoje, tai man labai sunku ką komentuoti. Bet ir ne Baltarusijoje, tikrai. Aš kai grįšiu, tada galėsiu pakomentuoti“, – 15min teigė M.Marcinkevičius.
„Nesvarstėme tokio klausimo (streikuoti, – 15min)“, – pridūrė jis.
VMG atstovė Gerda Šešplaukytė teigė, kad šiuo metu visos VMG grupės įmonės Baltarusijoje veikia įprastu režimu ir vykdo gamybą visu pajėgumu.
SBA irgi nurodė, kad darbas jos gamykloje Baltarusijoje vyksta įprastai, bet taip pat tvirtino, jog koncernas stebi įvykius šalyje.
„Tiesiogiai bendraujame ir su įmonės vadovybe, kad sužinotume, kokia situacija ir žmonių nuotaikos mūsų bendrovėje „Mebelain“ bei mieste“, – sakė koncerno viceprezidentas E.Valentinavičius.
Anot jo, ilgai užsitęsusi neaiški padėtis, neramumai niekam nėra palankūs ir gali turėti poveikį verslo aplinkai Baltarusijoje.
„Tikimės, kad protestai neperaugs į tyčinį turto niokojimą ir nevaldomą chaosą, kuris atneštų nuostolių ir sutrikdytų šalies gyvenimą“, – kalbėjo vienas SBA vadovų.