Kaip pirmadienį skelbia Latvijos leidinys „Dienas Bizness“, didžiausia pasaulyje kriptovaliutų keitykla „Binance“ nusprendė išsiimti MiCA licenciją Latvijoje, kuri leistų jai teikti reguliuojamas paslaugas Europos Sąjungos (ES) rinkoje. Nuo sausio kriptoturto įmonės, norinčios veikti ES, privalo gauti šią licenciją.
Iki šiol „Binance“ savo veiklą ES rinkose koordinavo iš Lietuvos per įmonę „Bifinity“.
„Bifinity“ atstovai 15min nekomentavo, ką reiškia šis „Binance“ įmonės kreipimąsi dėl licencijos į Latvijos banką.
„Remiame pasaulinių kriptovaliutų reguliavimo standartų kūrimą, kad būtų užtikrintas aiškumas ir nuoseklumas visose rinkose. „Binance“ yra įsipareigojusi visose Europos ekonominės erdvės (EEE) rinkose laikytis MiCA reikalavimų, kurie numato vieningą kriptovaliutų reguliavimo sistemą visoje Europos Sąjungoje. Manome, kad tai padės paspartinti platesnį kriptovaliutų pritaikymą ir kartu apsaugoti naudotojus“, – teigiama 15min portalui įmonės perduotame abstrakčiame komentare.
Lietuvos banko, paklausto, ar „Bifinity“ kreipėsi dėl licecijos ir Lietuvoje, atstovai 15min teigė, kad Lietuvos bankas nekomentuoja bendrovių planų ir paties licencijavimo proceso, įskaitant ir tai, ar jos kreipėsi dėl licencijų į Lietuvos banką.
„Tai yra priežiūros tikslu gaunama informacija, kurią atskleisti draudžia Lietuvos banko įstatymas“, – teigiama komentare.
Pasak Lietuvos banko komentaro, šiuo metu oficialių paraiškų dėl kriptoturto paslaugų licencijos Lietuvos bankas nėra gavęs, tuo tarpu išankstinio vertinimo paprašė viena įmonė. Lietuvos bankas primena, kad pereinamasis laikotarpis yra trumpas, tad įmonės, kurios yra tinkamai pasirengusios, neturėtų delsti.
Tuo tarpu Latvijos blokų grandinės plėtros asociacijos vadovas Reinis Znotinš svarstė, kad Latvija labai išloš, jei „Binance“ savo verslą Europos Sąjungoje kurs iš Latvijos.
„Binance“ yra visame pasaulyje žinomas prekės ženklas, be to, jis galimybe pradėti veiklą Latvijoje sudomino ir kitas šios srities įmones. Tai puiki galimybė Latvijai pritraukti pasaulinio lygio prekės ženklus iš pramonės šakos, kuri dar tik vystosi. Tai mūsų šaliai reikš šimtus milijonų eurų naujų mokestinių pajamų ir daug gerai apmokamų darbo vietų“, – teigė jis.
M.Majauskas: tai būtų 100 kartų didesnis praradimas nei SEB būstinės perkėlimas
Asociacijos „Crypto Economy Organisation“ (CEO) prezidentas Mykolas Majauskas 15min teigė, kad, jei „Binance“ pasirinktų kitą šalį, tai būtų 100 kartų didesnis praradimas nei SEB būstinės perkėlimas iš Lietuvos į Estiją, nes „švedų direktoriaus biuro adresas Lietuvoje sumokamiems mokesčiams įtakos neturi“.
„Tuo tarpu Binance turi daugiau kaip 240 milijonų vartotojų visame pasaulyje ir yra tarpe didžiausių kompanijų Lietuvoje tiek pagal vertę, tiek pagal sumokamus mokesčius“, – lygino M.Majauskas.
Pasak jo, pernai vien sumokėtas avansinis pelno mokestis į Lietuvos biudžetą buvo 25 mln. eurų, o dukterinės įmonės vertė Lietuvoje siekė milijardą eurų.
„Jei pasirinks kitą šalį, išeis kartu su visu kraičiu. „Binance“ dar neseniai turėjo produktyvų susitikimą su „Investuok Lietuvoje“, prieš kelis mėnesius turėjome ir susitikimą Lietuvos banke. Valstybinės institucijos puikiai atlieka savo darbą, tačiau akivaizdu, kad konkurencija prisivilioti tokią kompaniją yra didelė.
Žinau, koks sunkus yra valstybinis darbas, kiek daug taisyklių ir reikalavimų ir kaip svarbu visiems išlikti vienodai teisingu. Kitos šalys, matyt, imasi papildomų pastangų. Siūlyčiau žiūrėti į priekį, ruoštis naujų kompanijų licencijavimui. Yra dar daug rimtų bendrovių, kurios planuoja savo veiklą Lietuvoje“, – komentavo M.Majauskas.
Nuo šių metų pradedamas taikyti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (angl. Markets in Crypto-assets, MiCA) dėl kriptoturto rinkų, pagal kurį kriptoturto paslaugų teikėjai iki pereinamojo laikotarpio pabaigos privalo gauti veiklos licenciją, kad galėtų toliau teikti šias paslaugas.
Lietuvoje pereinamasis laikotarpis – iki 2025 m. birželio 1 dienos besiverčiančios įmonės turi gauti licenciją iš centrinio banko.
Be MiCA licencijos kriptoturto bendrovės praras galimybę vykdyti bet kokią kriptovaliutų veiklą ES.