Kaip šeštadienį rašė 15min, Alžyre kilo skandalas dėl į šalį pristatytų esą 30 tūkst. tonų nekokybiškų ir vartojimui netinkamų kviečių iš Lietuvos. Apie tai rašė įvairios Alžyro žiniasklaidos priemonės.
Su šiuo įvykiu siejamas ir Alžyro grūdų biuro, vienintelės valstybinės įstaigos, turinčios leidimą importuoti grūdus, vadovo Abderrahmane'o Bouchahdo atleidimas.
Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos direktorė Dalia Ruščiauskienė 15min savaitgalį tvirtino, kad nė vienas eksportuotojas jokių oficialių pretenzijų nėra gavęs. Jokios oficialios informacijos apie tai neturi ir valstybinės institucijos.
Įtaria politinius žaidimus
Valstybinės augalininkystės tarnybos vadovas Sergejus Fedotovas 15min pirmadienį tvirtino, kad jokių pretenzijų iš Alžyro iki šiol nėra gauta ir valstybiniu lygmeniu. Paprastai, jei kyla problemų dėl produkto kokybės, Valstybinė augalininkystė tarnyba notifikacijos sulaukia per savaitę.
„Jokios pretenzijos nesame gavę, spėčiau, kad čia neaiškūs reikalai. Jei negavome oficialios, nustatyta tarptautine tvarka teikiamos pretenzijos, tai nėra kažko tokio. Gali būti politiniai žaidimai, gali būti, kad kažkas bando išsireikalauti kainą sau geresnę pasinaudojant galimybėmis, sunku pasakyti“, – svarstė S.Fedotovas.
Gali būti politiniai žaidimai, gali būti, kad kažkas bando išsireikalauti kainą sau geresnę pasinaudojant galimybėmis, sunku pasakyti, – svarstė S.Fedotovas.
Lietuvos įmonių atstovai tai pat įtaria, kad Alžyro žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija apie nekokybiškus grūdus galėjo būti arba klaida, arba nesusipratimas, arba politiniai žaidimai.
„Tai gali būti susiję daugiau su politiniais dalykais, negu iš tikro su menama importuojamų grūdų kokybe, nes šiuo metu Alžyre keičiasi atitinkamų kokybės kontrolės tarnybų vadovai, keičiami reikalavimai importuojamiems grūdams“, – 15min sakė asociacijos vadovė D.Ruščiauskienė.
Jai antrina ir Lietuvos grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovas Ignas Jankauskas, 15min pabrėžęs, kad grūdai, kurie vežami iki Alžyro ar kitų šalių, mažiausiai tris kartus yra ištiriami.
Pirmiausia tiriama juos suvežant į elevatorių, vėliau nepriklausomos tarptautinės kompanijos atlieka tyrimus kraunant į laivą. Dar kartą tiriama jau iškraunant atvykus į importuojančią šalį.
Alžyras – sudėtinga rinka
Vienos iš didesnių grūdų eksportuotojų „Linas Agro“ prekybos direktorius Baltijos šalims Dainius Pilkauskas 15min sakė, kad Alžyro žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija nustebino visus šalies eksportuotojus.
„Linas Agro“ taip pat šiemet yra eksportavusi grūdų į Alžyrą, tačiau, kaip tvirtino D.Pilkauskas, tai įvyko anksčiau.
„Atėjusi žinia mus irgi truputį nustebino, švelniai tariant. Esame ir mes vieną laivą šiais metais vežę į Alžyrą – jokių problemų kokybinių ar kiekybinių nesulaukėme. Mes krauname į daugelį pasaulio šalių“, – pasakojo jis.
D.Pilkauskas tvirtino, kad Alžyras, palyginti su kitomis šalimis, yra komplikuota šalis, nes kur kas priekabiau žiūri į kokybės parametrus. Dėl šios priežasties jis abejojo, ar Alžyrą galėjo pasiekti nekokybiškas lietuviškų kviečių krovinys – į šią šalį keliaujantys grūdai tarptautinių kontroliuojančių institucijų akylai tikrinami dar Klaipėdos uoste.
„Tad smarkiai abejočiau, ar galėtų pakrauti nekokybišką krovinį – ypač Alžyrui, nes per padidinamą stiklą žiūrima pakrovos vietoje“, – aiškino D.Pilkauskas.
Jis pritarė išsakytoms nuomonėms, kad labiausiai tikėtina, jog įvyko klaida – pavyzdžiui, krovinys atvyko ne iš Lietuvos ar lėmė kitos priežastys.
„Esu beveik įsitikinęs, kad iš Lietuvos teoriškai negalėjo blogas krovinys išplaukti. Gyvenime visko pasitaiko, bet mūsų kviečių kokybė labai gera šiais metais“, – teigė „Linas Agro“ atstovas.
Žada išsiaiškinti
Tuo tarpu D.Ruščiauskienė tvirtino, kad ši spaudoje nuskambėjusi situacija grūdų eksportuotojams tikrai nėra maloni, nes kiekviena eksporto rinka yra ypač svarbi.
„Verslas išsiaiškins priežastis, kokios jos bebūtų, kad eksportas į šią šalį galėtų ir toliau vykti be trukdžių“, – pabrėžė ji.
Alžyro nacionalinis dienraštis „Liberté“ pranešė, kad 30 tūkst. tonų kviečių į Alžyrą iš Lietuvos buvo importuota per šveicarų tiekėją. Krovinys laivu į Alžyrą atvyko lapkričio 9 dieną. Pasak leidinio, kad kviečiai nekokybiški, pastebėta pradėjus atvežto krovinio patikrinimą – kontrolieriai tarp kviečių pastebėjo spalvotų sėklų.