„Finance Guru“, turinčios tik vieną darbuotoją, partneriai administruojant „Lifosą“ pirmadienį paskyrus administratorių nebuvo atskleisti. Jų antradienį neatskleidė ir „Finance Guru“ atstovai, tačiau vėliau Finansų ministerija BNS patvirtino, kad tarp partnerių yra „Zeta Law“, „Ernst & Young Baltic“, „EY Law“, „Grant Thornton Baltic“ bei „Domus Sola“.
„Dar tik pirma diena, mes dabar esame „Lifosoje“, pirmiausiai išklausysime juos, pasižiūrėsime, kaip darbas vyks. Įmonė turi savo planą, peržiūrėsime jį ir pateiksime savo pastabas“, – BNS antradienį sakė „Finance Guru“ įgaliotas asmuo teisininkas Egidijus Kaselis. Jis yra elektroninės prekybos ir rinkodaros bendrovės „Domus solo“ savininkas.
„Lifosos“ generalinis direktorius Rimantas Proscevičius sako, kad tik patvirtinus įmonės veiklos planą bus galima atnaujinti gamyklos darbą, o nuo birželio jau galėtų dirbti 50-60 proc. jos darbuotojų.
„Gavus administratoriaus pritarimą planas bus pateiktas Finansų ministerijai derinimui ir po patvirtinimo, nuo birželio 1 dienos įmonė planuoja atnaujinti monokalcio fosfato gamybą, vykdyti pardavimus bei apsirūpinti būtiniausiomis žaliavomis, sugrąžinti į darbą 50-60 proc. darbuotojų“, – komentare BNS sakė R.Proscevičius.
Pasak jo, birželio pabaigoje „Lifosa“ jau galėtų dirbti 90 proc. pajėgumu.
„Birželio trečiąją dekadą atnaujinus ir pagrindinės produkcijos – diamonio fosfato gamybą liepos mėnesį „Lifosa“ jau galėtų dirbti ir 90 proc. pajėgumu“, – teigė R.Proscevičius.
E.Kaselio teigimu, pagrindinės administratoriaus užduotys yra išsaugoti gamyklą, atnaujinti jos veiklą laikantis tarptautinių sankcijų.
„Svarbiausias mūsų siekis ‒ išsaugoti trąšų gamyklos turtą, atnaujinti gamybą ir – kiek tai įmanoma – išlaikyti darbuotojus. Ketiname kuo greičiau paruošti medžiagą, kuria remiantis būtų pagrįstas tolesnės gamyklos veiklos teisėtumas sankcijų kontekste, taip būtų užtikrinta būtina tarptautinė prekyba, logistika ir tarptautiniai atsiskaitymai. Viena pagrindinių mūsų užduočių ‒ užtikrinti, kad būtų laikomasi „Lifosai“ taikomų tarptautinių sankcijų. Todėl nuolat tikrinsime su tuo susijusius procesus“, ‒ pranešime spaudai sakė E.Kaselis.
Svarbiausias mūsų siekis ‒ išsaugoti trąšų gamyklos turtą, atnaujinti gamybą ir – kiek tai įmanoma – išlaikyti darbuotojus.
E.Kaselis turi daugiau nei 20 metų verslo ir verslo krizių valdymo patirties, jis yra dirbęs „Achemos grupės“ įmonėse „Achema“ ir „Klasco“, grupės įmonių valdybose Lietuvoje ir užsienyje. Be to, jis konsultavo bankrutavusią „Arvi grupę“, pernai jis tapo Norvegijos kapitalo įmonės „Baltic Hydroenergy“ likvidatoriumi ir konsultantu bei padeda pertvarkyti penkias hidroelektrines valdančios įmonės veiklą.
„Finance Guru“ partneriai – žinomos audito ir teisės įmonės
E.Kaselio teigimu, jis yra tik vienas iš kelių laikinojo administratoriaus komandos narių, kartu su juo dirba dvi audito ir dvi teisininkų bendrovės, tačiau jis jų neįvardijo.
„Aš esu įgaliotas asmuo, o už manęs stovi dar visa komanda – tai dvi audito ir dvi teisės firmos. Kreipkitės į mūsų viešųjų ryšių atstovą, jis atsakys“, – kalbėjo E.Kaselis.
Viešųjų ryšių agentūros „INK agency“ projektų vadovas Giedrius Galdikas teigė, jog viešinant partnerius pirmiausiai reikia įvertinti, ar tai nėra konfidenciali informacija.
„Kol kas negalima atsakyti, sutartis sudaryta neseniai – reikia įvertinti, ar tai nėra konfidenciali informacija“, – BNS sakė G.Galdikas.
BNS žiniomis, „Finance guru“ Kėdainių įmonės laikinojo administratoriaus atrankoje dalyvavo kartu su advokatų profesine bendrija „Zeta law“.
Finansų viceministras Gediminas Norkūnas sako, jog „Zeta law“ yra tik viena iš kelių laimėtojo nurodytų partnerių, jos atstovo pagrindinėje komandoje nėra.
„Finance guru“ pateikė visą eilę konsultantų, su kuriais dirbtų, ir sutartis-pasiūlymus dėl darbo administruojant „Lifosą“, pateikė daugiau nei sudvigubintą komandą – jeigu būtų priežasčių, kad vieni nepriimtini, tai būtų kiti. „Zeta Law“ buvo įtraukta į sąrašą, bet pagrindinėje komandoje jos atstovo nėra. Jie, kaip suprantu, yra kaip rezerviniai tam atvejui, jeigu kiti negalėtų, jeigu kitiems kandidatams būtų nepritarta. Iš viso trys ar keturios bendrovės visame pakete yra“, – BNS sakė „Lifosos“ administratoriaus atrankai sukurtos Finansų ministerijos komisijos pirmininkas.
Pasak G.Norkūno, „Finance Guru“ direktorius Laimonas Tamošaitis pats atrankoje nedalyvavo ir veikė per įgaliotą atstovą.
„Yra jo įgaliotas atstovas, jų pasirinktas toks modelis“, – teigė G.Norkūnas.
Nei su L. Tamošaičiu, nei su „Zeta law“ vadovaujančiu partneriu Valdemaru Stančiku BNS susisiekti nepavyko.
Finansų ministerija BNS vėliau antradienį patvirtino, kad „Zeta Law“ yra viena „Finance Guru“ partnerių, be to, su administratoriumi dirba audito, verslo, mokesčių ir teisinių konsultacijų bendrovė „Ernst & Young Baltic“, advokatų profesinė bendrija „EY Law“, audito, apskaitos ir konsultacijų bendrovė „Grant Thornton Baltic“ bei „Domus Sola“.
„Sodros“ duomenys rodo, kad Šiauliuose registruotoje „Finance guru“ dirba tik vienas asmuo – direktorius L.Tamošaitis. Vienintelė įmonės akcininkė yra Jonavos rajone, Rukloje registruota Dariaus Babicko kontroliuojama įmonė „Verslūnas“.
2020 metais įkurtos „Finance guru“ Registrų centrui pateiktoje 2021 metų veiklos ataskaitoje nurodoma, jog jos apyvarta siekė 5,4 tūkst. eurų, o metus ji baigė su 426 eurų nuostoliu.
BNS žiniomis, „Finance guru“ galutiniame trijų pretendentų sąraše buvo antroje vietoje. Pirmoje vietoje buvo skolų valdymo bendrovė „Easy Debt Service“, o trečioje – buvęs diplomatas bendrovės „Litpakas“ vadovas bei Indijos įmonės „Flexituff Ventures International Ltd.“ atstovas Baltijos šalyse Petras Šimeliūnas kartu su advokatų kontora „TGS Baltic“.
Finansų ministerija balandžio pabaigoje kreipėsi į Valdymo koordinavimo centrą (VKC), kad jis atrinktų pretendentus į laikinuosius administratorius – centras pateikė tris potencialius kandidatus, kuriuos vertino ministerijos sudaryta komisija.
„Easy Debt Service“ dalyvavimas atrankoje sukėlė klausimų rinkos dalyviams, nes šios įmonės valdybos nariai Audrius Milukas ir Marius Svidinskas turi sąsajų su VKC direktoriumi Vidu Danieliumi.
Registrų centro duomenys rodo, kad „Easy Debt Service“ valdybos nariai dirba ir finansinių paslaugų bendrovės „SME Bank“ valdyboje, o pastarosios stebėtojų tarybos narys nuo praėjusių metų gegužės ir atrankos metu buvo ir V.Danielius. Tai jis buvo nurodęs viešų ir privačių interesų deklaracijoje.
Į BNS klausimą, kodėl ši bendrovė nepaskirta administratore, ministerija atsakė, jog visi VKC pateikti kandidatai buvo lygiaverčiai, o komisija, įvertinusi visas aplinkybes, pasirinko „Finance Guru“.
Laikinąjį administratorių pirmadienį paskyrė finansų ministrė Gintarė Skaistė.