Bendrovių vadovai tikina, kad kartais daug efektyviau viską nuomotis ir visiškai susitelkti į savo veiklą: verslą, užsakymus, išpildymo terminus, darbuotojų atlyginimus. Apie tai plačiau papasakojo UAB „Doreka“ vadovas Donatas Dapkevičius ir UAB „Statybų valdymas“ direktorius Arūnas Kairys.
Užaugo kartu su „Cramo“
D.Dapkevičius pamena pačią pradžią: „Buvome maži, bet turėjome begalinį norą augti ir tobulėti. Iškart prasidėjo mūsų draugystė su įrankių nuomos įmone. Šiai dienai drįsčiau teigti, kad nuosavos technikos bazės neturime. Ji visai nebūtina. Tik papildomas vargas.“
Bendrovė, plačiai užsiimanti trinkelių klojimu ir įvairių kelių tiesimu, panašu, pirmiausia pramynė ir nutiesė kelią į „Cramo“. Kodėl bendrovė iškart nepuolė į savo priemonių pirkimą? Vadovas paaiškina paprastai – technika nemažai kainuoja. Kol išsimokėsi, tai ir vėl naujo „bobkato“ ar ekskavatoriaus reikės.
„Beje, kiekvienam darbui yra ir tinkama technika. Mažai duobei nereikia didelio ekskavatoriaus. Yra darbų, kuriuos tenka atlikti pastatų viduje. Pasiimi tokią priemonę, kurios reikia, kuri bus efektyviausia, ir nesuki sau dėl nieko galvos. Mums reikalingas labai platus technikos spektras. Pavyzdžiui, neseniai prireikė teleskopinio krautuvo. Jei viską turėtume, reikėtų ir aptarnauti, sandėliuoti. O tai ne kas kita – tik dar viena įmonė įmonėje bei rūpestis, kad išlaidos atsipirktų“, – pakomentavo D.Dapkevičius.
Įrankiams reikia nuolatinės priežiūros
Na, suprantama, kad brangios technikos servisas brangiai atsieitų, tačiau kelininkų darbe kasdien naudojami tokie įrankiai, kuriems reikia ir reguliarios metrologinės patikros.
Tokius sertifikatus privalo turėti įvairūs matavimo prietaisai. Pavyzdžiui, nivelyrai. Tarp tokių prietaisų yra ir tankio matuoklis. Kai klojamas kelio pagrindas, juo matuojama smėlio ar skaldos sutankinimo kokybė.
„Viską tiksliai matuojame ne vien dėl esamų techninių reikalavimų, o dėl darbų kokybės. Mes žinome, kaip viskas turi būti atlikta, todėl ir siekiame tobulumo. Mūsų kokybė – mūsų vardas! O svarbiausia – kokybiško darbo nereikia perdaryti ir taip patirti nuostolių. Kai nuomojame matavimo prietaisus, žinome, kad jie tikrai yra prižiūrėti, tikslūs ir turi metrologinę patikrą“, – tikina bendrovės vadovas.
D.Dapkevičius sako, kad jo įmonė per septynerius metus užaugo su nuomojamais įrankiais bei technika ir nė nemano nustoti augti: „Gerai, kai priemonės neriboja verslo plėtros ir fantazijos. Viskas būna gerai, kai kiekvienas dirba savo darbą. Mes tiesiame kelius. Kažkas kuria techniką, parduoda. O kažkas ją nuomoja.“
Apsimoka ir mažiems, ir dideliems
Nedidelis sutapimas – pašnekovo Arūno Kairio vadovaujamos įmonės pavadinimas – „Statybų valdymas“. Natūralu, kad veikla susijusi su įvairių objektų statyba, tačiau antrasis žodis tarsi sufleruoja – mes valdome statybų procesus, nes turime visas tam reikiamas priemones: patirtį, meistrus, techniką.
Tiesa, technika – ne kokiame bendrovės angare – ji yra visoje Lietuvoje ir į ją nereikia papildomai investuoti, nereikia rūpintis remontu. Taip būna tik tada, kai reikalinga technika yra nuomojama.
„Kai viską susumuojame, tampa aišku, kad elgiamės teisingai – geriau nuolat naudoti kokybiškus nuomotus „Cramo“ įrankius nei pirkti nuosavus, prižiūrėti, sandėliuoti, gabenti per visą Lietuvą“, – paaiškino statybų įmonės direktorius.
A.Kairys primena, kad ir jo įmonė kadaise buvo maža. Tuomet irgi reikėjo nuomotis techniką: „Noriu pabrėžti – nesvarbu, didelis tu ar mažas – nuomotis apsimoka. Tiesiog, kai esi mažas, skrupulingai skaičiuoji kiekvieno įrankio nuomos išlaidas. Kai esi didelis, o rimti projektai tęsiasi ilgą laiką, – tiesiog mėnesio gale daug nedetalizuodamas sumoki reikiamą sumą.“
Didžiausias nuostolis – nusipirkti įrankį ir nenaudoti
Direktorius pabrėžia, kad labiausiai neapsimoka nusipirkti brangų ekskavatorių, panaudoti porą kartų ir laikyti jį keletą metų be darbo. Visa technika, kurios reikia vienam objektui, – be jokių abejonių turi būti nuomojama.
„Žinoma, įmanoma suktis ir kitaip – pirkti techniką, panaudoti ir vėliau ją nuomoti kitiems. Bet juk tai visai kitas verslas. Tuomet paklauskime savęs, ar šis verslas bus toks pat geras kaip ir „Cramo“? Mūsų įdirbis – statyba. Mūsų partnerių – priemonių nuoma ir servisas. Aš asmeniškai tikrai taip giliai neišmanau nuomos verslo specifikos“, – pripažino pašnekovas.
Tiesa, direktorius pabrėžė, kad įmonė turi tam tikrą nuosavų įrankių segmentą. Tai daiktai, kurie naudojami kasdieniuose darbuose. Tačiau būna, kad ir juos tenka nuomotis, nes nuosavas sugenda. Vykti į sandėlį paimti kitą – toli. Kelionė kainuos brangiau. Pirkti kitą? Neverta, nes sandėlyje jau yra toks pat veikiantis. Tokiais atvejais nedvejojama – išsinuomojamas įrankis artimiausioje „Cramo“ atstovybėje ir problema išspręsta.
„Kai perku įrankį, visada savęs paklausiu – ar man ir mano įmonei šis daiktas dar kada gyvenime bus reikalingas? Ar įrankio specifika yra tinkama tik vienam statybos objektui? Turėkime omenyje, kad net ir profesionalūs įrankiai skirstomi pagal galią, svorį ir kitokią specifiką. Jeigu įrankis stovės lentynoje – tai jau bus nuostolis“, – konstatavo vadovas.
Ar tikrai nuomotas įrankis tenkina savo kokybe? Juk juo jau kažkas naudojosi? A.Kairys siūlo įjungti loginį mąstymą: „Jei pasigiliname – nuomojami tik profesionalūs įrankiai. Poreikiai gali būti įvairiausi, tačiau kokybė neturi kelti abejonių. Prasto daikto niekas nesinuomos, todėl toks pirkinys nuomos įmonei – pinigai į balą. Jei nusivilčiau nors kartą nuomos punkte – vykčiau į kitą! Bet per daug metų tokios situacijos dar nebuvo.“
Direktorius papasakojo vieną gana naują nutikimą: „Rodos, jau grąžinome du labai rimtus vibrovolus. Tokie tikrai kainuoja didelius pinigus ir jų nėra labai daug visoje Lietuvoje. Tokios technikos ne tik nusipirkti, bet ir išsinuomoti ne visur yra. Labai džiaugiamės, kad „Cramo“ ir čia mums padėjo – pristatė į vietą, laiku atlikome darbus. Tokiais atvejais supranti, kad kiekviena verslo sritis turi savo aukštąjį pilotažą. Giriamės sudėtingais ir gerai atliktais savo bendrovės darbais, tačiau viduje suprantame, jog „Cramo“ yra svarbi viso proceso sudedamoji dalis.“