„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

MITA pristato: kokybę žmonių gyvenimui grąžinantis bioninių galūnių kūrėjas dr. Maxas J.Ortizas Catalanas

Prieš kelis dešimtmečius apie bionines galūnes buvo girdėję nebent mokslinės fantastikos filmų mėgėjai. Šiandien tokie protezai amputaciją patyrusiems žmonėms jau grąžina gyvenimo kokybę. Su mokslo ir technologijų pažanga pažindinantis LOGIN 2021 turinio partneris – Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) – šių metų festivalio žiūrovams pristatys bioninių galūnių kūrėją, profesorių Maxas J.Ortizas Catalanas.
Maxas Ortizas Catalanas
Maxas Ortizas Catalanas / Asmeninio archyvo nuotr.
Temos: 2 Verslas Login

„Biologiją ir technologijas jungiančios bionikos pasiekimai jau leido įsitikinti, kad žmogaus ir mašinos sintezė bei tikrąsias kūno dalis atstojančios mintimis valdomos galūnės – nebe kino filmas, o tikrovė“, – teigia MITA projekto „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ vadovas Tomas Vitkauskas.

MITA dėka, gegužės 28 d. rengiamoje Gyvybės mokslams skirtoje sesijoje žiūrovai išgirs Švedijoje veikiančio Bionikos ir skausmo tyrimų centro įkūrėją ir vadovą dr. Maxas J.Ortizas Catalanas.

Bionikos srities tyrimus vykdančio mokslininko teigimu, amputuotose galūnėse jaučiamas fantominis skausmas dažnai yra didesnė problema nei pačios galūnės netekimas. Jai spręsti dr. Ortizas Catalanas jau sukūrė naują gydymo būdą. Jį taikant fantominės galūnės mankštinimui naudojama papildyta realybė ir vaizdo žaidimai.

Negana to, Švedijos Chalmerso universiteto Bionikos tyrimų skyriaus vadovas ir Elektrotechnikos katedros docentas vadovauja naujos koncepcijos protezų kūrimui. Praėjusio dešimtmečio pradžioje ši technologija pirmą kartą jo vadovaujamai mokslininkų grupei leido tiesiogiai prijungti robotinę ranką prie pacientų nervų, raumenų ir kaulų. Tuomet nervinius signalus iš kūno perduodančius išorinius elektrodus pakeitus tiesiogiai į paciento raumenis įterptais elektrodais, protezų funkcionalumas pasikeitė kardinaliai. Dabar dėl raumenyse implantuotų elektrodų bioniniai protezai gali vykdyti žmogaus norus ir atlikti tokius tikslius veiksmus, apie kuriuos anksčiau nė nesvajojo.

Pastarąjį dešimtmetį tarptautinėse konferencijose mokslo pasiekimus pristatantis dr. Ortizas Catalanas kone kasmet sulaukia ir prestižinių apdovanojimų. Jo sąskaitoje: „The Chalmers Foundation Award“, „The Henry Wallman Prize“, „Swedish Embedded Award“, „Dr. Per Uddén Stipendiet", „Brian & Joyce Blatchford Award“, „Delsys Prize“, „European Youth Award“ ir „You Can Make a Difference Award“ įvertinimai. Be to, mokslininkas yra mokslo žurnalų „Journal of NeuroEngineering and Rehabilitation“, „IEEE Transactions on Medical Robotics and Bionics“ ir „Frontiers in Neuroscience“ asocijuotas redaktorius.

Maxas J.Ortizas Catalanas pranešimą bus galima išgirsti gegužės 28 d. „LOGIN Curious mind powered by BTA“ renginyje „Health and medicine“ sesijoje nuo 9 val. LOGIN festivalis bus transliuojamas nemokamai per Delfi ir 15min portalus. Daugiau pranešėjų ir visą gyvybės mokslams skirtos sesijos programą, pristatomą drauge su turinio partneriu MITA, rasite www.login.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs