Kasdien prastėjanti epidemiologinė situacija privertė Sveikatos apsaugos ministeriją griebtis naujų ribojimų – be galimybių paso aptarnaujančiose prekybos vietose nuo šiol turės būti užtikrinamas 30 kv. m prekybos plotas vienam gyventojui. Arba jei parduotuvė yra mažesnė nei 30 kv. m, vienu metu joje galės būti aptarnaujamas tik vienas klientas.
Kaip anksčiau pranešė ministerija, šie pokyčiai palies tas prekybos vietas, kurioms Vyriausybės nutarimu yra numatyta išimtis ir leidžiama aptarnauti žmones, neatitinkančius galimybių paso kriterijų.
Aptarnauti tokius asmenis gali parduotuvės ir turgavietės, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių, augalų, sėklų, trąšų pardavimas, jeigu prekybos vieta turi atskirą įėjimą iš lauko ir jos plotas neviršija 1500 kv. metrų.
Kai kurie prekybos tinklai jau anksčiau pranešė, kokiu būdu ribos klientų srautus. Pavyzdžiui, „Iki“ pirkėjų skaičių reguliuos pagal prekių vežimėlius ir krepšelius, ši praktika buvo taikoma ir per karantinus.
„Vežimėlių ir krepšelių skaičius apskaičiuojamas taip, kad prekybos vietoje būtų užtikrinamas saugus 30 kv. m plotas vienam pirkėjui. Srautą reguliuojantys darbuotojai užtikrins, kad kiekvienas pirkėjas apsipirktų tik su krepšeliu ar vežimėliu“, – anksčiau pranešė „Iki“.
Tuo metu vokiško kapitalo prekybos tinklas „Lidl“, atsižvelgdamas į priimtus sprendimus, nuo penktadienio pasirinko aptarnauti tik pirkėjus, turinčius galimybių pasą. Iki šiol didžiojoje dalyje „Lidl“ parduotuvių jo nebuvo prašoma, nes parduotuvių prekybinis plotas nesiekia 1500 kv. metrų.
Ketvirtadienį, dieną prieš įsigaliojant galimybių pasui „Lidl“, šiose parduotuvėse nusidriekė pirkėjų eilės.
Sprendimas sulaukė kritikos
Antradienį paviešinti SAM sprendimai išsyk sulaukė kritikos. „Camelia“ vaistinių tinklą valdančios „Nemuno vaistinės“ generalinė direktorė Aušra Budrikienė 15min anksčiau teigė, kad visiems asmenims, nesvarbu, ar jis turi galimybių pasą, ar ne, teks laukti lauke, formuosis eilės.
Pasak jos, dėl naujausio nutarimo eilės gali dvigubėti ar net trigubėti.
A.Budrikienė taip pat tvirtino, jog labiausiai dėl šios tvarkos nukentės maži miesteliai, kurių gyventojams patekimas į gydymo įstaigą yra apribotas, o į vaistinę jie ateina ne tik įsigyti vaistų, bet ir pasikonsultuoti.
O Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė anksčiau sakė, kad vaistinėms turi būti taikomos išimtys ir srautų ribojimai čia neturi būti taikomi.
Tuo metu didieji prekybos tinklai 15min komentavo, kad prie ribojimų prisitaikys.
Padėtis blogėja
Statistikos departamento duomenimis, trečiadienį šalyje buvo nustatyti 3058 nauji koronaviruso atvejai, mirė 28 žmonės.
Tarp mirusiųjų nuo COVID-19 buvo nepaskiepytas arba paskiepytas nepilnai 21 žmogus.
Ligoninėse šiuo metu gydomi 1690 COVID-19 sergantys žmonės – beveik dviem dešimtimis daugiau nei prieš parą, 154 iš jų – reanimacijoje.
14 dienų naujų susirgimų koronavirusu skaičius 100 tūkst. gyventojų toliau kyla ir pasiekė 1226,7 atvejo. Septynių dienų teigiamų diagnostinių testų rodiklis ūgtelėjo iki 13,2 procento.