Neįsileidus VMVT pareigūnų atlikti kontrolę – sustabdyta žuvies produktus gaminančios įmonės veikla

Šių metų rugpjūčio 20 dieną Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriams atvykus patikrinti Telšių raj., žuvies produktus gaminančią UAB „Almantika“ įmonės atstovai atsisakė įleisti inspektorius į patalpas, rašoma VMVT pranešime spaudai.
Šaldyta žuvis
Šaldyta žuvis / 123RF.com nuotr.

VMVT darbuotojų iškviesti Policijos pareigūnai paragino įleisti VMVT darbuotojus atlikti planuotą valstybinę kontrolę, tačiau ir tuomet buvo atsisakyta tai padaryti. Įmonės atstovai teigė, turėję būti apie patikrinimą informuoti iš vakaro, grubiai reikalavo leisti paimti VMVT darbuotojų pažymėjimus su tikslu pasidaryti jų kopijas.

Tai ypač suglumino inspektorius. VMVT vykdoma oficiali kontrolė atliekama iš anksto nepranešus, tai įpareigoja Oficialios kontrolės reglamentas. VMVT pareigūnams negalint įvertinti vykdomos veiklos sąlygų, pagal nustatytą tvarką, priimtas sprendimas stabdyti įmonės veiklą. Panašūs atvejai kituose subjektuose fiksuoti ir anksčiau, todėl dėl kliudymo VMVT pareigūnams atlikti jiems pavestas funkcijas, subjektų atstovams pradėtos teisenos.

„Rotaciniai patikrinimai atskleidžia vis naujos informacijos. Sunku patikėti tokiu įžūliu elgesiu ir bandymu įvairiomis priemonėmis paveikti pareigūnų sprendimus ir darbą. Subjektai privalo bendradarbiauti su kontrolės įstaiga tik tokiu būdu bus įmanoma užtikrinti maisto saugą ir gyvūnų gerovę bei jų sveikatą. Jei įmonių atstovams kyla klausimų kaip mes dirbame, esame pasiruošę paaiškinti ir pakonsultuoti. Tačiau, atskleisti subjektui apie planuojamą patikrą – tai jau korupcinis veiksmas.

To negali būti. Tai draudžia Europos Sąjungos teisės aktai, kurių pagrindu, atliekame oficialią kontrolę. Galimos tik labai konkrečios ir siauros išimtys. Labai tikiuosi, pasieksime, kad visi subjektai vienodai gerbs valstybės pareigūnų darbą ir leis jiems jį atlikti. Netoleruosime nepagarbaus elgesio su VMVT inspektoriais ir visomis priemonėmis sieksime, kad darbuotojai būtų apsaugoti ir jaustų visokeriopą paramą vykdydami savo funkcijas valstybei“, – sakė VMVT direktoriaus pavaduotojas Paulius Bušauskas.

Europos Sąjungos (ES) Reglamentas (EB) Nr. 2017/625 įpareigoja oficialią kontrolę atlikti iš anksto nepranešus. Lietuvoje galioja ir Ūkio subjektų veiklos patikrinimų taisyklės, kuriose taip pat patvirtinta, kad oficialios valstybinės kontrolės patikrinimai yra atliekami iš anksto neįspėjus, išskyrus kai kurias ribotas išimtis. Vis dėl to, ES teisės aktai laikomi, kaip turintys pirmenybę prieš nacionalinius teisės aktus. Šis principas buvo išplėtotas Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktikoje. Pagrindinis jo tikslas – užtikrinti, kad ES teisė būtų vienodai taikoma visose ES valstybėse narėse.

„Jei neturi ko slėpti – turi būti ramus, kai esi vertinamas. Šis atvejis tikrai išskirtinis. Kai subjektas visomis priemonėmis įsitikinęs, kad patikra yra atliekama teisėtai ir netgi su teisėsaugos pareigūnų raginimais leisti atlikti kontrolę vis tiek to nepadaro, kyla rimtų įtarimų. Kodėl bandoma išvengti patikros?

Negalime rizikuoti vartotojų sveikata. Inspektoriai negalėjo įsitikinti, kad įmonėje yra laikomasi maisto saugos ir higienos, todėl privalėjome imtis priemonių apsaugoti nuo galimos grėsmės. Gaudamas leidimą ūkio subjektas įsipareigoja nuolat užtikrinti gaminamo produkto saugą ir kokybę, o ne tik vertinimo metu. Tikimės supratimo ir geresnio bendradarbiavimo ateityje siekiant apsaugoti vartotojus“, – kalbėjo VMVT Priežiūros departamento direktorius Gediminas Gvazdaitis.

Sustabdžius ūkio subjekto veiklą, jis turi teisę teikti prašymą veiklos atnaujinimui ir tik prieš tai atlikus oficialią kontrolę veikla gali būti atnaujinta. VMVT atliekamų ūkio subjektų veiklos patikrinimų rūšys, pagrindai, kriterijai, tvarka ir trukmė detaliau yra aprašyti čia.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai