Vilniaus apygardos administracinis teismas sausio 14 dieną atmetė „Norfos“ prašymą panaikinti Konkurencijos tarybos nutarimą ir bendrovei skirtą 72 tūkst. eurų baudą.
Sprendimą per 30 dienų „Norfa“ dar gali skųsti Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT).
„Norfos“ atstovas Darius Ryliškis BNS teigė, kad įmonė dar nėra apsisprendusi, ar sprendimą skųs aukštesnės instancijos teismui.
Taryba rugsėjį pranešė išnagrinėjusi 2017–2018 metų „Norfos mažmenos“ ir „Rivonos“ sutartis su tiekėjais ir nustačiusi, kad šie buvo įpareigoti mokėti tam tikrą mokestį už prekybines-reklamines akcijas, numatytas kiekvienai prekių kategorijai, papildomai sumokant ir neišnaudotas sumas.
„Norfa“ teisme teigė, kad taryba nepagrįstai konstatavo, jog sutarties nuostatos, reglamentuojančios prekybines-reklamines akcijas, įtraukimas į standartinę sutartį savaime galėtų būti vertinamas kaip įstatymų pažeidimas. Be to, „Norfa“ ieškinyje teigė, kad „Rivona“ nėra mažmeninės prekybos įmonė, todėl jai negalioja Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymas.
Konkurencijos taryba su šiuo argumentu nesutiko ir pabrėžė, kad didžiausias „Norfos mažmenos“ ir „Rivonos“ akcininkas yra D.Dundulis. Taryba ieškinyje teigė, kad vienas tiekėjas nurodė, jog „Rivona“ vienašališkai pareikalavo, kad toks mokestis už prekybines reklamines-akcijas būtų mokamas nuolat visoms prekėms.
Nepaisant to, kad pati pareiškėja – „Norfos mažmena“ – pažeidimo nepadarė, jį padarė „Rivona“, kuri, anot Konkurencijos tarybos, su „Norfos mažmena“ sudaro vieną vienetą. Teismas su šiuo argumentu sutiko.
„Sistemiškai vertinant (...) darytina išvada, kad pareiškėja („Norfos mažmena“ – BNS) ir „Rivona“ laikytinos susijusiais ūkio subjektais, sudarančiais vieną vienetą“, – rašoma teismo nutartyje.
Be to, „Rivona“ teisme teigė, kad metams nustatomo mokesčio dydis yra preliminarus, bet teismas pažymėjo, kad sutartyse ši aplinkybė nenurodoma.
„Sutartyse yra aiškiai įtvirtintas reikalavimas skirti lėšų prekių prekybinėms reklaminėms akcijoms ir apie jokį preliminarų mokesčio pobūdį neužsimenama“, – nurodė teismas.
Įstatymas penkiems didiesiems prekybos tinklams – „Maxima“, „Rimi“, „Iki“, „Norfa“ ir „Lidl“ – draudžia reikalauti, kad tiekėjai mokėtų už sutikimą pradėti prekiauti jų prekėmis.
D.Dundulis valdo 93,29 proc., o Rolandas Činčius – 6,71 proc. „Rivonos“ akcijų. Jie taip pat valdo atitinkamai 93 proc. ir 7 proc. „Norfos mažmenos“ akcijų.