Knygas leidusi įmonė anksčiau pagarsėjo honorarų niekaip negaunančių autorių bei vertėjų skundais. Žiniasklaida ne kartą rašė, jog prašymai sumokėti honorarus būdavo tiesiog ignoruojami.
Nagrinėjant bankroto bylą teisme paaiškėjo, kad bendrovė nemokėjo ne tik rašytojams.
Įmonės sąskaitos buvo areštuotos
Liepos pabaigoje Lietuvos apeliacinis teismas paliko nepakeistą Kauno apygardos teismo nutartį, kuria įmonei keliama bankroto byla. Į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo kreipėsi „Sodra“, kuriai, liepos pabaigos duomenimis, įmonė skolinga 26,2 tūkst. eurų.
„Sodros“ atstovai teigė anksčiau pasirašę įsiskolinimų sumokėjimo atidėjimo sutartį, tačiau po kurio laiko ji buvo nutraukta, nes „Media Incognito“ laiku nemokėjo įmokų.
Pati įmonė ginčijo, kad 2018-aisiais tvarkingai mokėjo įmokas „Sodrai“, tačiau finansinės problemos kilo tuomet, kai nemaža dalis kreditorių kreipėsi į teismus ir į antstolius bei areštavo atsakovės sąskaitas.
Pirmosios instancijos teismas nustatė, jog iš viso areštuota 86,1 tūkst. eurų. Teismo duomenimis, įmonė valstybės biudžetui skolinga per 74 tūkst. eurų.
„Media Incognito“ Registrų centrui vis dar nepateikė finansinės ataskaitos už praėjusius metus, o 2017-ųjų ataskaitoje, teismo duomenimis, buvo nurodyta, jog įmonės įsipareigojimai sudarė 672 tūkst. eurų ir viršijo pusę turimo turto.
Įmonė įrodinėjo turinti gerą vardą
Iš teismo nutarties matyti, kad „Media Incognito“ prašė atmesti „Sodros“ pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo, nurodydama, kad ilgą laiką yra rinkoje, turi gerą vardą ir žinomumą.
Ilgalaikių, įsisenėjusių ir esminių problemų atsakovė neturi.
Taip pat įmonės atstovai teismui aiškino, jog nors šiuo metu įmonė susidūrė su laikinais finansiniais sunkumais, tačiau ilgalaikių, įsisenėjusių ir esminių problemų neturi ir artimoje ateityje tikisi atkurti savo galimybes tinkamai vykdyti prievoles savo kreditoriams.
„Media Incognito“ atstovai teismą tikino, jog įmonė 2018 metų pabaigoje turėjusi įsipareigojimų už 454 tūkst. eurų, iš kurių pradelstų įsipareigojimų – tik 335,4 tūkst. eurų.
Kreditorės ir skolininkės direktorius – tas pats
Be to, teismui buvo pateikta informacija, kad pačiai leidyklą valdančiai įmonei 404 tūkst. eurų yra skolinga kita įmonė – „VipSupply“.
„Registrų centro“ duomenimis, šiai įmonei vadovauja „Media Incognito“ vadovas P.Virbickas.
Beje, įdomu tai, kad įrodinėdama teismui savo mokumą, „Media Incognito“ į balansą įtraukė „VipSupply“ akcijas, kurių nebuvo nupirkusi – dėl to tebuvo pasirašyta preliminari sutartis.
Tačiau Lietuvos apeliacinis teismas atkreipė dėmesį, jog „Media Incognito“ šias akcijas turėjo nusipirkti ne vėliau kaip iki liepos 1-osios, bet net ir praėjus šiam terminui nieko panašaus neįvyko, tad ir akcijų į bendrą turto vertę įtraukti nebuvo priežasties.
Teisme iškėlė sąmokslo teoriją
Trečiuoju asmeniu teisme patrauktos įmonės „Medipresa“ atstovai teigė, kad „Media Incognito“ yra nemoki, o jos balanse įrašyta turto vertė nėra reali. „Medipresa“ atstovai teismui sakė, kad leidyklą valdanti įmonė nėra suinteresuota spręsti problemas, esą ji tenori perkelti savo veiklą į įmonę „Lectio divina“ ir taip išvengti atsiskaitymo su kreditoriais.
Beje, pirmosios instancijos teismas nustatė, kad „Media Incognito“ darbuotojų skaičius mažėja.
Tuo metu įmonėje „Lectio divina“ darbuotojų skaičius auga: „Sodros“ duomenimis, metų pradžioje dirbo 2 darbuotojai, dabar jau 7.
„Lectio divina“, Registrų centro duomenimis, yra įsteigta pernai vasarą. Jos vadovė – Eglė Petkevičiūtė.
Ji kartu su P.Virbicku dirba prie kito projekto, kuris vadinasi „Šeimos biblija“.
Interneto puslapyje nurodoma, jog „Lectio divina“ administruoja šį projektą, jo komandai priklauso abiejų minėtų įmonių atstovai.
Tiesiog esu perleidęs tą ženklą, kurį kažkada įkūriau.
Penktadienį kalbėdamas su 15min, P.Virbickas sakė, jog „Obuolio“ leidyklos prekės ženklas jau daugiau kaip metus valdomas kitos įmonės.
„Tiesiog esu perleidęs tą ženklą, kurį kažkada įkūriau“, – teigė jis.
Tačiau paprašytas įvardinti įmonę, kuri dabar valdo prekės ženklą, P.Virbickas pasiūlė to paieškoti internete.
„Nenorėčiau gilintis čia per daug į savo asmeninius reikalus. Tai yra pakankamai didelė tragedija, kad nepavyko išsaugoti verslo“, – sakė jis.
Internete nieko neradome – „Obuolio“ interneto puslapyje nurodomas tik jo administratorius – ta pati „Lectio divina“, bet ne knygas leidžianti įmonė.
Tačiau paslaptį išdavė pačios knygos.
Nenorėčiau gilintis čia per daug į savo asmeninius reikalus. Tai yra pakankamai didelė tragedija, kad nepavyko išsaugoti verslo.
2019 metais išleistoje knygoje „Triušių medžiotojas“ nurodoma, kad ją išleido „Obuolys“, o tai yra leidybinis ženklas, kurį pagal sutartį naudoja įmonė „Lectio divina“. Anksčiau šį ženklą taip pat pagal sutartį naudojo „Media Incognito“, nes prekės ženklas priklausė asmeniškai P.Virbickui.
Su „Lectio divina“ vadove E.Petkevičiūte 15min penktadienį susisiekti nepavyko.
P.Virbickas tvirtino, kad su įmone, kuriai perleido prekės ženklą, jis nebus susijęs.
Komentuodamas sąmokslo teoriją, kad „Obuolio“ leidykla su kita įmone veiks kaip veikusi, o bankroto metu tebus atsikratyta kreditoriais, „Media Incognito“ vadovas sakė, kad sąmokslo teorijos panašiose situacijose kyla dažnai.
„Bet realybė dažniausiai yra kur kas sunkesnė. Iš tikrųjų lieka didžiulės skolos, aš ir asmeninį turtą pardaviau, kad tas skolas likviduočiau. Dėjau didžiules pastangas ir tikrai manau, kad padariau viską, kad to dalyko būtų išvengta ir kad su kuo daugiau žmonių būtų atsiskaityta“, – teigė jis.
Tikina, kad nesumokėtus honorarus žmonės atgaus
„Liteko“ duomenimis, 2018 metais į teismus dėl nesumokėtų „Media Incognito“ pinigų kreipėsi 17 žmonių.
15min paklaustas, ar autoriai gali tikėtis atgauti pinigus, P.Virbickas teigė esantis įsitikinęs, kad taip.
„Na, tai taip – įmonė turi nemažai turto, kai turtas bus parduotas, bus atsiskaityta su kreditoriais“, – patikino pašnekovas.
Į klausimą, kas lėmė tokią įmonės pabaigą, P.Virbickas atsakė klausimu: „Ar įmonės bankrotas yra kažkoks tai dalykas, kuris yra stebuklas? Kiekvieną dieną kažkas bankrutuoja, naujos įmonės steigiasi, yra tokia sudėtinga situacija leidybos biznyje, tai nėra lengvas biznis, žinote, bankrutavę yra didmenininkai ne vieni, ta pati „Medipresa“ suvaidino lemiamą vaidmenį su savo didžiuliais grąžinimais ir nemokėjimais sąskaitų mums. Jų vaidmuo irgi yra didžiulis šioje istorijoje.“
P.Ambrazevičius: nesitikiu atgauti pinigų
Viešumoje bene daugiausia triukšmo dėl nesumokėtų honorarų kėlęs humoristas Paulius Ambrazevičius feisbuke neseniai rašė, kad jam įmonė liko skolinga beveik 400 eurų.
15min paklaustas, ar tikisi atgauti pinigus, P.Ambrazevičius atsakė neigiamai.
„Paskutinį kartą man lapkričio mėnesį buvo pažadėta, kad iki metų galo bus apmokėta sąskaita, išrašyta 2018 metų liepos mėnesį. Žinoma, apmokėta nebuvo, dėl to kovą parašiau dar kartą, prisegiau sąskaitą ir parašiau, kad čia paskutinis kartas, kai kreipiuosi, vėliau kreipsis mano teisininkai. Tradiciškai nebuvo visiškai jokio atsakymo ir tik prieš keletą dienų sužinojau, kad įmonė bankrutuoja. Dabar belieka kreiptis kaip kreditoriui ir nors nesitikiu atgauti pinigų, bet bent turėsiu visą informaciją, kaip vyksta bankroto byla“, – 15min sakė jis.