„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„ORLEN Lietuva“ apie LAT sprendimą skirti baudą: pažeidžiamas Aplinkos apsaugos įstatymas ir Civilinio kodekso nuostatos

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) sprendimas įpareigoti akcinę bendrovę „ORLEN Lietuva“ valstybei sumokėti 9,7 mln. Lt. už padarytą žalą gamtai. Tačiau bendrovė su tuo nesutinka, ji išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad buvo priimtas pažeidžiant Aplinkos apsaugos įstatymo ir Civilinio kodekso nuostatas, teigia advokatų profesinės bendrijos „Baltic Legal Solutions Lietuva“ (BLS Lietuva) teisės ekspertai.
2013 m. „ORLEN Lietuva Classic Rally“ akimirka
„ORLEN Lietuva“ / (Algirdo Venskaus nuotr.)

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas konstatavo, kad „ORLEN Lietuva“ nesiėmė tinkamų priemonių iki galo pašalinti iš produktotiekio į gruntą ir vandenį išsiliejusio dyzelino likučių, todėl įpareigojimas atlyginti aplinkai padarytą žalą ir jos dydžio apskaičiavimas yra teisingi. Taip pat buvo atmestas akcinės bendrovės prašymas kreiptis į Konstitucinį Teismą siekiant patikrinti Aplinkos apsaugos įstatymo atitiktį Konstitucijai. 

Tačiau „ORLEN Lietuva“ atstovaujantys BLS Lietuva teisininkai mano, kad teismai pažeidė Aplinkos apsaugos įstatymo ir Civilinio kodekso nuostatas, kadangi žala įvertinta ir priteista akcinei bendrovei „ORLEN Lietuva“ dar nebaigus žalos aplinkai atlyginti natūra. Teismai konstatavo faktinę aplinkybę, kad akcinė bendrovė vis dar vykdo aplinkos atkūrimo priemones (tęsia žalos atlyginimą natūra), tačiau nurodė, kad akcinė bendrovė „ORLEN Lietuva“ neva neįrodė, kokia yra šios žalos atkūrimo natūra vertė. 

„Teismai pažeidė CK bei Aplinkos apsaugos įstatymo nuostatas, draudžiančias taikyti baudinio pobūdžio atsakomybę, kadangi iš atsakovo yra priteista tiek žala pinigais, tiek ir reikalaujama taikyti aplinkos atkūrimo priemones, t. y. atlyginti žalą natūra, nors į pastarąją aplinkybę apskaičiuojant žalą nėra atsižvelgta. „ORLEN Lietuva“ lėšomis aplinka buvo atkuriama viso teismo proceso metu, „ORLEN Lietuva“ į tai ne kartą atkreipė teismų dėmesį, tačiau teismai nepaisė šių argumentų.

Pabrėžtina, kad žala aplinkai buvo padaryta ne pačios „ORLEN Lietuva“, o dėl trečiųjų asmenų nusikalstamų veiksmų, kurių valstybės institucijos iki šiol dar nėra nustačiusios, taigi „ORLEN Lietuva“ atlygintos žalos prisiteisti iš žalą aplinkai tiesiogiai sukėlusių asmenų greičiausiai matyt niekuomet nepavyks. Tenka apgailestauti, kad valstybė nėra suinteresuota surasti tokius asmenis, taip sudarant prielaidas užkirsti kelią ir panašių nusikaltimų pasikartojimui ateityje, kadangi bet kokia tokiu būdu padaryta žala yra atlyginama iš „ORLEN Lietuva“ lėšų“, – komentavo Danguolė Bublienė, BLS Lietuva asocijuota partnerė, atstovavusi „ORLEN Lietuva“ interesams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų