Viliodama turistus, net skurdi Akmenė nušluostė nosį Palangai – ketina statyti Juros periodo parką su originalaus dydžio dinozaurų fosilijomis. Druskininkai pakvies kaitintis žiemą į dirbtinį paplūdimį ir rengia deimantų parodas-pardavimus gausiems rusų svečiams.
Kada nustebins Palanga?
Palangą ėmus valdyti merui konservatoriui Šarūnui Vaitkui, kurortas nusipurtė sąstingį, o valdančiosios koalicijos programa neabejotinai bus įvykdyta su kaupu.
Palanga per pastaruosius dvejus metus ėmėsi įgyvendinti jau anksčiau subrandintus, bet įstrigusius projektus.
„Šaunu, kad iki šiol „įstrigę“ Palangos projektai pajudėjo, bet Palangai reikia naujų, toli siekiančių projektų. Juk turime jau patvirtintą Pajūrio juostos detalųjį planą. Gal jau verta mąstyti apie kito Palangos tilto statymą? O gal kelis? Kunigiškėse ir Nemirsetoje, kaip ir numatyta tame plane? Jau nuo 1995-ųjų pabaigos šnekama apie pramogų centro su restoranu ant Palangos tilto atidarymą. Imkimės to dabar!“ – sakė P.Žeimys.
Išgirdęs apie povandeninio viešbučio projektą Gdynėje, politikas ištarė: „Geros idėjos nelieka nepastebėtos. Gal Palanga galėtų imti svarstyti apie oro traukinuko – gondolos – tarp Palangos ir Šventosios idėją? Tokių pavyzdžių pasaulyje taip pat yra.“
„Artimiausiu metu bandysime su meru Š.Vaitkumi pakliūti pas premjerą A.Butkevičių. Su ES finansuojamais projektais bėdų neturėtų būti, bet reikia kalbėtis dėl kitų pradėtų projektų, kuriems nenumatytos ES lėšos, finansavimo“, – sakė Seimo narys, prisipažinęs, kad „artimiausiu metu“ Palangoje nemato „naujų didelių“ projektų.
Kai bus sąlygos, verslas pats pasibels
Bendrovei „Pinus Proprius“ atstovaujantis teisininkas Kęstutis Navickas sakė, kad „Palanga negali pasigirti“ projektu, kuris generuotų didelius lankytojų srautus: „Kažin ar čia ką nors galime labai „išfantazuoti“ – pirmiausia reikia išmokti pasinaudoti jūros teikiamomis galimybėmis.“
Anot jo, kol miestas nesukurs patogių verslui mokestinių teisinių pagrindų, tol verslas neskubės investuoti Palangoje. „Kai jie bus, verslas pats pasibels į Palangos duris“, – sakė vystytojas.
Jis pastebėjo, kad kurortas, be paplūdimio, teturi tik vieną traukos vietą – J.Basanavičiaus gatvę.
„Bet ji yra tik girdykla“, – teigia K.Navickas. Pasak jo, dabartinis Palangos meras „energingas ir su galva ant pečių“, bet ir dabartinė valdžia itin bijo imtis rizikos investuojant: „Matau, kaip jie matuoja devynis kartus, bet užuot kaip kiti dešimtą kartą kirpę, palangiškiai vis tiek toliau matuoja.“
Jie matuoja devynis kartus, bet užuot kaip kiti dešimtą kartą kirpę, palangiškiai vis tiek toliau matuoja.
Darbai – vietinės reikšmės
Buvusi Palangos miesto Tarybos narė Salomėja Slaboševičienė, dabar gyvenanti Vilniuje, sakė, kad reginti pradėtų projektų vykdymą, bet ne naujų, toli siekiančių projektų plėtrą: „Tai, kas daroma, ko gero, yra vieno asmens, mero Š.Vaitkaus nuopelnas, bet darbai – vietinės reikšmės, nedideli. Stebinančių kūrybiškumu ir novatoriškumu projektų nematau. Fantaziją paversti projektu, galinčiu pritraukti minias į kurortą, reikia ne vieno asmens vaizduotės, o visų.“
Kalbėdamasi su meru, ji sakiusi jam, kad Palanga turėtų išnaudoti Baltijos jūros teikiamas galimybes. „Pritardamas meras linkčiojo galva, bet nematau, kad kas nors būtų padaryta ta linkme, – sakė S.Slaboševičienė. – Kodėl, pavyzdžiui, Palangai nepasinaudojus Klaipėdos universiteto idėja kurorte, jūroje, organizuoti povandenines ekskursijas? Juk tam didelių investicijų nereikia.“
Ji pastebi ir kitą bėdą: kurorto verslininkai nori greito ir didelio pelno, neįdėję didelių pinigų į verslą.
Sprendimų virtuvė – sudėtinga
Tačiau Palangos Tarybos narys Tomas Julius Žulkus nesutinka su nuomone, kad Palanga bijo drąsesnių ir inovatyvių investicinių projektų: „Negaliu labai atvirauti, kad neatskleisčiau visų komercinių paslapčių, bet vienas projektas, galintis susilaukti tarptautinio dėmesio, yra projektuojamas. Tiesa, detalusis sklypo planas dar nėra patvirtintas.“
Vis dėlto ir T.J.Žulkus sutiko, kad visgi Palangai trūksta tokių didelių projektų, kurių ėmėsi Druskininkai.
„Matyt, to mąstymo mūsų kurorte, kad „prisisvajojus“ po kelerių metų gali likti išjuoktas, yra nemažai, – sakė Tarybos narys. – Lengva svaičioti apie didelius dalykus, bet kai matai visą darbų „virtuvę“ savivaldybėje, supranti, kad sistema veikia sunkiai“.
T.J.Žulkus pasidžiaugė, kad autobusų stoties projektas – maža išimtis. „Visą projektą padarėme labai greitai. O, va, dėl Vasaros estrados išėjo visai kitaip. Prieš kelerius metus konkurse ketinusi dalyvauti įmonė pateikė projektą su labai „gražiais paveiksliukais“, bet atėjus konkurso metui, jame nedalyvavo. Laimėjusios įmonės projektas atrodo kur kas kuklesnis“, – pastebėjo palangiškis.