„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pandemija skatina žmones pomėgius versti papildomu pajamų šaltiniu

Pomėgiai – maloni, bet ne visuomet pigi veikla, kuriai pagauti įkvėpimo galime išleisti nemažą dalį savo biudžeto. Kita vertus, pandemija paskatino žmones į mėgstamą laisvalaikio veiklą pažvelgti kaip į papildomų pajamų šaltinį. Gal įmanoma uždirbti pasyvių pajamų, o gal ji gali tapti nuolatines pajamas nešančios individualios veiklos ar smulkaus verslo pradžia?
Rožinė lėlytė
Rožinė lėlytė / Liucinos Mackevič nuotr.

Daugėjant specializuotų interneto platformų pasiūlyti įsigyti savo rankdarbių, pasiskelbti apieteikiamas kūrybines paslaugas ar išnuomoti turimą įrangą dabar fiziniams asmenims yra kur kas paprasčiau. Be to, ir visus ūkinei komercinei veiklai reikalingus formalumus galima susitvarkyti internetu.

Papildomas pajamas nešančios veiklos pradžia gali tapti ir paprastas klausimas „Koks skanus tavo tortas, gal iškeptum ir mano šeimos šventei?“. Vieno, antro draugo prašymas, iš lūpų į lūpas pradėjusios keliauti rekomendacijos ir, žiūrėk, jau pradedi svarstyti apie profesionalesnes kepinių nuotraukas, prekės ženklą ir reklamą socialiniuose tinkluose. Vadinasi, atėjo laikas pagalvoti apie savo veiklos registravimą, išsiaiškinti dėl apskaitos ir mokesčių, apsispręsti, kokiais būdais pasiūlysite atsiskaityti pirkėjams ir kaip jiems pristatysite užsakymus.

Gera žinia ta, kad daugumą šių klausimų galima išspręsti savarankiškai nuotoliniu būdu, tačiau pasikonsultuoti su specialistais ir individualios veiklos, nuosavo verslo pradžiamokslį jau išėjusiais asmenimis taip pat naudinga. Už mažmeninę bankininkystę Baltijos šalyse atsakinga „Citadele“ banko valdybos narė Rūta Ežerskienė dalijasi patarimais, nuo ko pradėti planuojant.

Pasirinkite veiklos formą

Individuali veikla pagal pažymą, verslo liudijimas, mažoji bendrija, individuali įmonė, UAB – variantų daug, tačiau pasirinkti taps paprasčiau, kai žinosite, kokią konkrečiai veiklą vykdysite, kokią veiklos apimtį (pajamas) planuojate, ar veiklą vykdysite nuolat, dirbsite vienas ar samdysite darbuotojų. Priklausomai nuo veiklos rūšies, skirsis ir buhalterinės apskaitos vedimas, ir mokami mokesčiai. Su tuo taip pat turėtumėte susipažinti prieš kreipdamiesi dėl veiklos registravimo į Valstybinę mokesčių inspekciją ar Registrų centrą.

Jei papildoma veikla ketinate verstis laisvu nuo pagrindinio savo darbo laiku, jei nesate iki galo apsisprendę dėl veiklos modelio, tokiu atveju tinkamiausia pradėti nuo savarankiškai dirbančio asmens statuso. Jie matysite, kad per metus veikla įsibėgėja, pajamos viršija lūkesčius ir nuspręsite plėsti gamybinius pajėgumus, tuomet bus metas steigti įmonę ir tapti verslo savininku.

Apskaitą tvarkyti patiems ar patikėti specialistams?

Užsiimant veikla individualiai, buhalterinės apskaitos taisyklės yra paprastesnės. Svarbiausia tvarkingai pildyti pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą, kaupti gaunamas sąskaitas faktūras, taip pat išlaidas pajamoms uždirbti patvirtinančius dokumentus, laiku deklaruoti pajamas. Įsteigus bendrovę buhalterinė apskaita tampa sudėtingesnė, tad be profesionalios buhalterių pagalbos neišsiversite. Tačiau finansais teks domėtis ir jums, jauno verslo savininkui. Neturite išmanyti visų apskaitos plonybių, bet privalote žinoti, kiek ir kokių mokesčių mokate, kokia jūsų apyvarta, verslo išlaidos ir įsipareigojimai.

Kokius atsiskaitymo būdus pasiūlysite klientams?

Į šį klausimą taip pat turėsite atsakyti planuodami veiklą. Vartotojų lūkestis už prekes ir paslaugas atsiskaityti el. būdu šiais laikais yra verslo „higiena“. Nenorėdami prarasti pirkėjų, tokį būdą turėtų pasiūlyti ir pradedantieji verslininkai. Jei tik pradedate veiklą, kuri nėra jums pagrindinė, galbūt kurį laiką užteks galimybės lėšas pervesti į banko sąskaitą, tačiau augant apimčiai būtų verta pasirinkti pirkėjams patogesnį atsiskaitymo būdą.

Rinkoje siūloma įvairių el. prekybos sprendimų, kurie yra patogūs, greiti ir paprastai įdiegiami. Galite naudotis kompaktiškais mobiliaisiais kortelių skaitytuvais, kuriuos patogu naudoti pristatant užsakymą į namus ar prekiaujant mugėse, galite klientams sudaryti galimybę atsiskaityti kortele ir perkant internetu. Atsiskaitymo galimybių išties yra daug ir įvairių, todėl norint išsirinkti tinkamiausią savo veiklai ir apyvartai vertėtų pasitarti su bankų specialistais. Individualia veikla besiverčiantiems asmenims organizuoti darbus ir vesti pajamų ir išlaidų apskaitą taip pat bus paprasčiau turint atskirą veiklai skirtą banko sąskaitą.

Papildomi reikalavimai pasirinktai veiklai

Prieš imantis papildomo uždarbio veiklos, būtina iš anksto susipažinti ir su pasirinktai veiklai keliamais reikalavimais, išsiaiškinti, ar jai reikia papildomų leidimų. Pavyzdžiui, jei rengiatės prekiauti tortais, pagamintais savo namų virtuvėje, turėsite laikytis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) reikalavimų, kurie, beje, prieš kelerius metus buvo supaprastinti asmenims, besiverčiantiems maisto produktų gaminimu nedidele apimtimi. Apsisprendę imtis šios veiklos ir norintys gauti VMVT leidimą fiziniai asmenys turės pateikti asmens medicininę knygelę, išklausyti higienos įgūdžių kursus, tinkamai parengti patalpą ir jos paviršius, ant kurių bus ruošiamas maistas parduoti.

Kur ir kaip pardavinėti savo prekes ir siūlyti paslaugas?

Sparčiai populiarėjant el. prekybai verta pasidomėti mažmeninės prekybos bei specializuotomis el. platformomis ir socialinių tinklų siūlomais prekybos įrankiais (Etsy, Facebook, Instagram, Amazon, Dalinuosi, Paslaugos, Qoorio ir kt.). Tai leis ne tik pasiekti platesnį ratą klientų, bet ir susirinkti jų atsiliepimus ir įvertinimus, panagrinėti konkuruojančių pardavėjų ar paslaugų teikėjų taktiką. Turėdami šią informaciją galėsite tobulinti savo pasiūlymą arba, jei apsispręsite, kurdami ir atskirą savo interneto parduotuvės puslapį.

Bet kokie bandymai savo pomėgį paversti papildomų pajamų šaltiniu yra sveikintini. Net jei ir netaps pagrindiniu uždarbiu, mėgstama veikla teiks ne tik džiaugsmo, bet ir atneš šiek tiek pajamų, pozityvių vertinimų ir bendraminčių, o su jais – galbūt ir naujų idėjų ateities veiklai ar verslui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“