Juose nurodoma, kad dvi bendrovės Nyderlanduose sutelkė savo dėmesį į „Nike“ pajamas Europoje ir įvairiais būdais padėjo kompanijai išvengti mokesčių už gautą „pelną šalyse, kur ji realiai parduoda savo sportbačius“, skelbia prancūzų laikraštis „Le Monde“.
Tokia informacija išaiškėjo Tarptautiniam tiriamosios žurnalistikos konsorciumui paviešinus Paradise Papers. Šis konsorciumas pernai paskelbė ir vadinamuosius „Panamos popierius“, kurie taip pat atskleidė didelį mokesčių vengimo mastą. Paradise Papers tyrimą kviečiame sekti specialiame polapyje.
Remiantis paviešintais dokumentais, „Nike“ sugebėjo savo pelno mokestį Europoje sumažinti iki 2 proc., palyginti su 25 proc. vidutiniu pelno mokesčiu, kurį moka Europos kompanijos. Tai padaryti bendrovei padėjo Olandijos finansų sistema „ir jos milžiniškos optimizavimo galimybės“, rašo „Le Monde“.
Pagal 2014 metais sukurtą schemą „Nike“ pati sau susimokėjo už teisę naudotis savo prekės ženklu ir dirbtinai sumažino pelną ir, savo ruožtu, pelno mokestį, nurodoma dokumentuose.
Ši sistema buvo tokia efektyvi, kad leido „Nike“ pasaulinį pelno mokesčio tarifą sumažinti „nuo 24 proc. iki 16 proc. per trejus metus“. Dabar Europos šalys reikalauja, kad Nyderlandai kompensuotų jiems nepriemoką, skelbia prancūzų laikraštis.
Neturima duomenų, kad „Nike“ padarė kažką neteisėto, o pati kompanija, kai su ja susisiekė „Le Monde“ žurnalistai, sakė, kad ji elgėsi laikydamasi finansinių įstatymų.