Pasitikrinkite, ar neįsigijote: skelbiama, kur prekiauta pasenusiais maisto produktais

Tęsiant tyrimą maisto klastočių byloje, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai jau atliko daugiau kaip 50 patikrinimų didmenine, mažmenine prekyba bei sandėliavimo veikla užsiimančiuose ūkio subjektuose, pranešė tarnyba. Institucija skelbia įmones, galėjusiais prekiauti pasenusiais produktais ir ragina gyventojus patikrinti iš šių vietų įsigytus produktus.
Prekybos centras „Sale“
Prekybos centras „Sale“ / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Pirmadienį Lietuvos kriminalistai pranešė, kad tarptautinės policijos operacijos metu išaiškintas didžiulio masto sukčiavimo atvejis – į Lietuvą vežti ir daugiau nei už milijoną eurų parduoti pasibaigusio galiojimo maisto produktai.

Tyrimo metu nustatyta, kad buvo klastojami maisto produktai, kurių galiojimo terminas pasibaigęs 2020–2021 metais – galiojimas būdavo pratęsiamas metams ar dvejiems. Nustatyta ir atvejų, kai galiojimo terminas buvo pasibaigęs prieš 7–8 metus.

Pirmadienį atskleistas „Sale“ prekybos tinklo pavadinimas, kuriame prekiauta pasenusia produkcija. Penktadienį VMVT tarnyba pranešė, kad po atliktų patikrinimų, apribota 14 maisto tvarkymo subjektų veikla. Atskleisti ir jų pavadinimai - UAB „Lacerta aurea“, UAB „Ladaima“ ir jai priklausęs parduotuvių tinklas „Sale“, UAB „Libertalia, MB „Punkt“, ir keli fiziniai asmenys, susiję su maisto prekių tvarkymu.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba/Imones
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba/Imones

Jau yra inicijuotas šių subjektų įtraukimas į VMVT viešinamą Nepatikimų maisto tvarkymo subjektų sąrašą.

Visais atvejais aptiktų suklastotų produktų tiekimas į rinką apribotas, toliau tęsiami patikrinimai susijusiose įmonėse bei produktų laikymo vietose. Šios dienos duomenimis, virš 220 tonų maisto produktų tiekimas rinkai yra sustabdytas.

Šiuo metu VMVT specialistai taip pat papildomai renka duomenis iš įmonių, į kurias pagal turimą informaciją galimai pateko maisto produktai suklastotais tinkamumo vartoti terminais. Įmonėms, vykdančioms prekybą ar užsiimančioms viešuoju maitinimu, nurodyta kuo skubiau informuoti VMVT apie turimus produktų likučius, įsivertinti juos pagal savikontrolės procedūras, nuodugniai patikrinti iš prekių tiekėjų gautas prekes.

Maisto produktų laboratoriniai tyrimai

VMVT pareigūnai taip pat atrinko maisto produktų mėginius laboratoriniams tyrimams atlikti – maisto saugai patikrinti. Gauti pirmųjų mėginių rezultatai: rūkytų antienos kubelių, virtų Franfkurto dešrelių, Pana cota kreminių ledų su karamele ir riešutais – salmonelių aptikimui, šaldytos žuvies, rūkyto upėtakio filė – monocitogeninių listerijų aptikimui ir skaičiaus nustatymui, skrudintos maltos kavos – ochratoksino A kiekio nustatymui, kokosų pieno “Suziwan”, rūkyto upėtakio filė – organoleptinių (juslinių) savybių nustatymui.

Šiuose mėginiuose patogenų neaptikta, mikotoksinų nenustatyta. Kitų mėginių laboratoriniai tyrimai toliau tęsiami, laukiama rezultatų.

Svarbi informacija vartotojams

VMVT specialistai ragina vartotojus įsivertinti iš aukščiau nurodytų įmonių įsigytus ir vis dar nesuvartotus produktus. Tarp sulaikytų produktų didelė dalis asortimento buvo įvairūs saldumynai, alus, nealkoholiniai gėrimai, taip pat vaikų tarpe mėgstami spraginti kukurūzai, krekeriai, vafliai, ledinukai ir kt. Dėl neaiškios kokybės ir saugos, tokių produktų duoti vaikams nerekomenduotina.

Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį ir įvertinti visų įsigytų maisto produktų saugą: prieš vartojimą reikėtų atidžiai apžiūrėti maisto produktą ar nepažeista, neišsipūtusi pakuotė, įvertinti produkto spalvą, kvapą, tekstūrą. Jeigu kyla abejonių ar maistas vis dar saugus vartoti, patartina nerizikuoti savo sveikata ir geriau jį saugiai sunaikinti.

Tiek informaciją apie maisto produkto tinkamumo vartoti terminą, tiek informaciją apie gamintojo ar platintojo, kuris atsakingas už maisto produkto pardavimą, kontaktus vartotojas gali rasti ant maisto produkto pakuotės ar ant jos pritvirtintos etiketės. Kartu su gamintojo ar platintojo kontaktais dažnai būna pateikiamas ir įmonės kokybės telefonas, kuriuo kilus klausimų dėl produktų saugos ar kokybės gali kreiptis vartotojai.

VMVT primena, kad kilus abejonių dėl maisto produkto ženklinimo ar jo saugos rekomenduojama kreiptis į maisto produkto pardavėją.

Tyrimas tęsiamas, paaiškėjus naujoms aplinkybėms informacija bus atnaujinama.

Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras Zenonas Burokas informavo, kad produkcijos realizuota daugiau nei už milijoną eurų. Ši produkcija buvo atsivežta iš Vokietijos ir Prancūzijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų