Panagrinėjo kainų skirtumus
Laišką 15min parašiusi Rita atkreipė dėmesį, kad užsisakant iš „Jammi“ greito maisto restorano tenka sumokėti daugiau už tą patį patiekalą negu nuėjus gyvai į restoraną.
„Per „Wolt“ kebabas lavaše kainuoja 6 eurus, buritas – 6,60 euro, kebabas lavaše su traškučiais – 6,80, tuo tarpu gyvai – atitinkamai 4,50, 5 ir 5,20 euro", – palygina ji.
Bet tai ne vienintelis pavyzdys, kai renkantis maistą per programėles jis atsieis daugiau.
Pavyzdžiui, meksikietiškame grilio restorane „Guacamole“ nemažai patiekalų yra maždaug pusantro euro brangesni, nei pietaujant fiziniame restorane.
„Pavyzdžiui, aštrus troškinys pas juos meniu – 6 Eur, „Wolt“ – 7,50 euro ir taip su visais patiekalais, daugelis patiekalų net ir 1,5 brangesni. Tai yra daug“, – pastebėjo Rita.
Jos pastebėjimu, per „Bolt Food“ užsisakius restorano „Archie's burger“ patiekalų kainos taip pat skirsis nuo įtrauktų į meniu fizinėje vietoje. Pavyzdžiui, karamelizuotas burgeris meniu vietoje kainuoja 8,70 euro, o programėlėje kaina nurodoma kaip 9,44 euro (nurodoma, kad jis nukainotas nuo 11,80 euro).
„Jų net specialūs pasiūlymai yra brangesni nei reali kaina restorane“, – nusistebėjo Rita, skaičiuodama, kad burgeris, kuris pristatomas į namus, atsieina ir 2,7 euro brangiau.
15min domėjosi, kodėl pristatant į namus tų pačių patiekalų kainos didesnės, atmetus pakavimo ir pristatymo mokesčius.