Ketvirtadienį norintieji pasimėgauti pavasarišku oru ir pasėdėti sostinės lauko kavinėse galėjo ir nusivilti – pavakare sostinės cente nebuvo laisvų lauko staliukų.
Ruošėsi iš anksto
„Vičiūnų restoranų grupė“ jau atidarė apie devyniasdešimt procentų visų lauko kavinių. Įmonių grupės direktorius Gediminas Balnis sako, kad senamiesčiuose esančiose kavinėse apyvarta atšilus orams padidėja ir keletą kartų – žmonės prekybos centrus ir namų sofas iškeičia į pasisėdėjimą lauke.
Jis užsimena, kad šiltojo sezono pradžia – pats pelningiausias metas lauko kavinių savininkams.
„Kai pasirodo pirma saulė, visi vaikšto lauke ir dar niekas nevažiuoja į sodybas, lauko kavinės gauna daugiausiai klientų, – sako G.Balnis. – Tuomet apyvarta per savaitę pasikeičia kelis kartus, tam pasiruošti yra iššūkis. Bet pasiruošėme jau gerokai anksčiau, statyti lauko kavines pradėjome dar tada, kai buvo sniego.“
Laukia jau nuo žiemos
Vilniaus Rotušėje esantis restoranas „Amatininkų užeiga“ pirmuosius staliukus prie įėjimo pastatė dar vasario mėnesį.
„Iš pradžių buvo sniego, lauke turėjome vos kelis staliukus. Kartą pasisekė per Kaziuko mugę, atšilo ir išnešėme daugiau staliukų, jie dienos metu buvo pilni – prisimena restorano direktorė Birutė Marozaitė. – Tikra lauko prekyba prasidėjo tik šią savaitę.“
Šiuo metu šalia „Amatininkų užeigos“ yra penkiolika nedidelių staliukų, o sekančią savaitę dar apie kelis šimtus sėdimų vietų planuojama atidaryti lauko terasoje Rotušės aikštės viduryje.
Šiltajam metų sezonui „Amatininkų užeiga“ planuoja įdarbinti ir beveik dvigubai daugiau darbuotojų. Tiesa, B. Marozaitė užsimena, kad tokiu metu darbuotojų rasti dar sunkoka – paprastai aptarnaujantį darbą dirba studentai, kurie dar tęsia mokslus ir atsilaisvina tik birželio viduryje.
Stipriųjų gėrimų negeria
Nors beveik visos sostinės senamiesčio lauko kavinės ir terasos ketvirtadienio vakarą buvo pilnos ne visos spėja paruošti tiek staliukų, kiek norėtų.
Šią savaitę atsidariusios Šiuolaikinio meno centro lauko kavinės administratorė Ieva Andrulytė pasakoja, kad pirmiausiai reikia įvertinti, kiek reikės darbuotojų.
„Turime paskaičiuoti, kiek reikės darbuotojų, sudėlioti jų grafikus, pažiūrėti, kiek darbuotojas gali aptarnauti staliukų, ar lauko terasoms reikia kasos ir daug visokių dalykų, todėl nenorime atidaryti visų sėdimų vietų iškart, kad nenukristų aptarnavimo lygis“, – aiškina I. Andrulytė.
Paklausta, ką pirmieji lauko kavinių klientai dažniausiai užsisako, pašnekovė įvardina labiau šiltajam metų laikui tradiciškai būdingus patiekalus ir gėrimus: salotos ir sumuštiniai, o iš alkoholinių gėrimų perkamiausi alus ir sidras – stipriųjų beveik nepasitaiko.
Atšalus gali pagelbėti lempos
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė sako, kad šiemet kavinės šiltajam sezonui susiruošė labai greitai – prie to prisidėjo ir pernai sostinės savivaldybės supaprastinta leidimų gavimo tvarka statyti lauko kavines.
„Tie, kurie pirmieji išsinešė staliukus jau laimi, – kalba E. Šiškauskienė. – Tuo labiau, kad lauko baldai kavinėse yra vis kokybiškesni, jų galima ir neįnešti į vidų. Kavinėms reikia orientuotis pagal situaciją: jeigu atšąla, galima daryti kaip įprasta Europoje – pasistatyti šildymo lempas ir atidaryti sezoną anksčiau. Juk pas mus šiltasis sezonas ir taip labai trumpas.“