„Kalbant sportiniais, futbolo terminais, žiūrint iš kaupiančių perspektyvos, galime sakyti, kad pirmas pusmetis yra puikus įvartis. Pensijų fondų grąža ir toliau džiugina kaupiančiuosius“, – spaudos konferencijoje penktadienį sakė Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) direktorius Tadas Gudaitis
Pasak jo, kalbant apie gyvenimo ciklo fondus nuo jų veiklos pradžios 2019 metais, jų grąža didesnė nei 40 proc.
Gyventojų sukauptos lėšos perkopė 5 mlrd. eurų
Tuo metu gyventojų sukauptos lėšos pensijų fonduose, anot T.Gudaičio, perkopė 5 mlrd. eurų.
„Tie gyventojai, kurie nesiblaškė pandemijos metu, nesiblaškė 2019 metų reformos kontekste, gali džiaugtis puikiais rezultatais. Pasižiūrėjus į bendrą gyventojų turtą, kuriuo jie prisideda prie savo papildomos pensijos ir ateityje pajus naudą, 5 mlrd. eurų yra rimta suma”, – tikino T.Gudaitis.
Jo teigimu, tiek centrinių bankų veiksmai, tiek vyriausybių veiksmai, tiek skatinimo programos, tiek vartojimo atsigavimas lemia, kad auga akcijų, įmonių vertės.
„Atitinkamai pensijų fondai, kurie investuoja į akcijas, kurie skirti jaunesniems žmonėms, uždirba didesnę grąžą. Pasižiūrėjus į pirmą pusmetį, tie gyventojai, kuriems yra tarp 33– 39 metų ir jie kaupia jiems skirtame gyvenimo ciklo fonde, jų grąža yra didžiausia ir siekia 14 proc.”, – nurodė LIPFA direktorius.
Jis akcentavo, kad trečios pakopos pensijų fondai taip pat demonstravo gerus rezultatus.
„Jei pasižiūrėtume į gyventojų sukauptą turtą, jis artėja prie 200 mln. eurų. Palyginti ketverių metų tendenciją, per ketverius pastaruosius metus gyventojų sukauptas turtas trečioje pakopoje išaugo du kartus. 2017 metų pabaigoje turėjome apie 100 mln. eurų sukaupto turto, dabar artėja prie 200 mln. eurų“, – nurodė T.Gudaitis.
Infliacija turi ir neigiamų, ir teigiamų pusių
„Aviva Lietuva“ investicijų valdytojas Petras Šablinskas, kalbėdamas apie akcijų rinkų pokyčius pirmą pusmetį, teigė, kad geriausiai pasirodė energetikos ir finansinių paslaugų sektoriai.
„Tai vyksta dėl kylančių energetikos resursų, žaliavų kainų, bet ir ne tik. Tobulėja technologijos ir tai irgi turi įtakos šitoms įmonėms. Tai neigiamai atsiliepia skrydžių bendrovėms, nes kylančios kainos neigiamai atsiliepia skrydžių ir avialinijų bendrovių pelningumui“, – nurodė P.Šablinskas.
Aptardamas infliacijos aspektą, jis sake, kad infliacija paveiks kaupiančiųjų turto vertes, bet yra ir teigiamų šio poveikio pusių.
„Neigiama – reali grąža bus veikiama infliacijos. Kita pusė – akcijų rinkoms didesnė infliacija paprastai yra geras momentas, nes augant infliacijai didėja įmonių pajamos. Tų įmonių, kurios gali kelti kainas, pajamos didėja, automatiškai didėja ir jų pelnai. Dėl to tikėtina, kad tai bus teigiamas pokytis akcijų daliai fonduose“, – kalbėjo „Aviva Lietuva“ atstovas.
Tuo metu „SEB investicijų valdymas“ Investicijų valdymo grupės vadovas Paulius Kabelis sakė, kad infliacija pavojingiausia bus konservatyviausiems pensijų fondams.
„Ten ir obligacijų dalis didžiausia, ir investavimo horizontas yra trumpesnis“, – nurodė P.Kabelis.