Pagal pradinį vertinimą šios kompensacijos valstybei turėjo kainuoti apie 4 mln. eurų per mėnesį.
„Pirminiame planavimo etape buvo numatyta 4 mln. eurų suma. Šiuo metu dėl sumažėjusio nepasirinkusių kito tiekėjo buvusių „Perlas Energija“ vartotojų skaičiaus bei elektros kainų pokyčių biržoje lėšų poreikis kompensacijoms mažesnis – apie 1,85 mln. eurų. Taip pat šiai sumai įtakos turi buitinių vartotojų elektros vartojimas“, – teigiama Energetikos ministerijos komentare BNS.
Kito tiekėjo nepasirinkusiems bendrovės klientams mokėti kompensacijas iki gruodžio pabaigos Vyriausybė nutarė rugpjūtį. Tuomet buvo numatyta pirmojo ir antrojo liberalizavimo etapo „Perlas Energijos“ vartotojus nuo spalio perkelti į visuomeninį tiekimą, tačiau šio plano atsisakyta – tokie klientai toliau gaus garantinio tiekimo paslaugą, valstybei kompensuojant didelę kainos dalį.
Iki rugpjūčio 28-osios kito tiekėjo buvo nepasirinkę apie 38 tūkst. buvusių „Perlas Energijos“ klientų, visi jie pateko į garantinį tiekimą. Iki rugsėjo 28 dienos jų skaičius sumažėjo iki maždaug 28 tūkst., BNS pranešė „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) atstovas.
Pasak Pauliaus Kalmanto, per rugsėjį kitą elektros tiekėją pasirinko beveik 10 tūkst. buvusių bendrovės klientų.
„Nuo spalio garantinio tiekimo paslaugą turėtų gauti 23,1 tūkst. „Perlas Energijos“ pirmojo ir antrojo etapo klientų, kurie laiku nepasirinko kito nepriklausomo tiekėjo – apie 9,7 tūkst. mažiau nei rugsėjį – tiek vartotojų per rugsėjį pasirinko kitą nepriklausomą tiekėją“, – BNS sakė P.Kalmantas.
Jo teigimu, garantinio tiekimo paslaugos kaina „Perlas Energijos“ klientams, pritaikius maksimalią įstatymu leidžiamą 60 proc. kompensaciją, spalį bus 25 centai už kilovatvalandę.
Garantinio tiekimo kaina visiems kitiems vartotojams spalį mažėja nuo 82 iki 63 centų (be 9 centų valstybės kompensacijos).
ESO duomenimis, nuo spalio šią paslaugą gaus iš viso apie 75,3 tūkst. gyventojų, rugsėjo pradžioje jų buvo apie 94 tūkst.
Pasak portalo 15min, be to, garantiniame tiekime likusiems „Perlas Energijos” klientams svarstoma nuo lapkričio 1 dienos pritaikyti mažesnį koeficientą – jis siektų 1,15 vietoj standartinio 1,25. Toks sprendimas leistų sumažinti faktinį tarifą, o kartu ir valstybės kompensacijas.
Garantinio tiekimo kaina apskaičiuojama kas mėnesį pagal biržos „Nord Pool” kainas Lietuvos zonoje.
„Perlas Energija“ buvusiems klientams iki metų pabaigos taip pat žada kompensuoti skirtumą tarp buvusios fiksuotos kainos ir naujo tiekėjo kainų, bet ne daugiau kaip 6,3 cento už kilovatvalandę. Įmonės vadovas Vilius Juraitis ketvirtadienį BNS teigė, kad įmonė pajėgi vykdyti šį įsipareigojimą.
Anksčiau vieną mažiausių tarifų siūliusi „Perlas Energija“ rugpjūčio 5 dieną pranešė keičianti beveik visų 180 tūkst. klientų sutartis – pasirinkę fiksuotas kainas buvo perkelti į kintamos kainos planą, kurio tarifai priklauso nuo kainos biržoje. Augant elektros kainoms, jos pati negaminanti įmonė tapo nepajėgi vykdyti įsipareigojimų.