Petro Porošenkos saldainių gamykla Rusijoje – politinių žaidimų įkaitė

Ukrainos prezidentui Petro Porošenkai priklausantis saldainių fabrikas Rusijos pietvakarių mieste Lipecke lyg lakmuso popierėlis, ant kurio matyti kiekvienas Rusijos karo prieš Ukrainą krustėlėjimas. Ir iš šio fabriko pastarųjų metų matyti, kad Kremliui visai nesvarbu, jog fabrike dirba Rusijos piliečiai. Vienintelis tikslas – fabriką trūks plyš sužlugdyti. Mažų mažiausia – priveikti taip, kad dėl jo P.Porošenka negalėtų įvykdyti savo pažado rinkėjams ir neparduotų per keturias valstybes pabirusios šokolado imperijos „Roshen“.
„Roshen“ saldainiai
„Roshen“ saldainiai / „Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr.

Fabrike Lipecke šią savaitę apsilankę agentūros „Reuters“ žurnalistai aprašė tarp dviejų ugnių patekusios gamyklos kasdienybę po to, kai balandžio pabaigoje buvo areštuotos fabriko sąskaitos.

Dėl to ši gamykla buvo priversta atleisti daugybę darbuotojų, maksimaliai optimizuoti kaštus, kad tik išgyventų.

Kratos sutapo su sankcijų paskelbimu

Pirmą kartą ginkluoti Rusijos pareigūnai į gamyklos patalpas įsiveržė pernai kovo 18-ąją – vos dieną po to, kai JAV ir Europos Sąjunga ėmė taikyti Rusijai ekonomines sankcijas.

Oficialiai, žinoma, buvo teigiama, kad kratos neturi jokio ryšio su politika. „Roshen“ buvo paaiškinta, kad gamyklos veikla dar 2010 m. pasiskundę konkurentai.

Tačiau simboliška, kas spaudimas įmonei šiek tiek atlėgo kaip tik tuomet, kai buvo pasirašyti pirmieji Minsko susitarimai dėl paliaubų Rytų Ukrainoje. Tačiau šį balandį įmonė vėl sulaukė nekviestų svečių.

„Mes nujautėme, kad tai vis tiek nutiks. Kad bus dar viena byla. Ir įtarėme, kad ji bus susijusi su mokesčiais, nes pastaruosius metus mokesčių inspektorių buvome tikrinti ir pertikrinti“, – „Reuters“ sakė Lipecko gamyklos „Roshen“ direktorės pavaduotojas Olegas Kazakovas.

Vyras neapsiriko. Rusijos tyrimų komitetas gamyklai kelia kriminalinę bylą ir kaltina ją dirbtinai išpūtus naujų statinių kainą, kad sumažintų valstybės mokamą PVM. Teigiama, kad gamykla Rusijos biudžetui  2012-2013 m. nesumokėjo 180 mln. rublių (maždaug 3,6 mln. dolerių).

Balandžio 24 d. Maskvos teismas sutiko su komiteto prašymu areštuoti 39 mln. dolerių vertės įmonės turtą.

Petro Porošenkos šokolado fabrikas
Petro Porošenkos šokolado fabrikas "Roshen"

Apšaukti vagimis

Lipecko saldainių gamyklos direktorė Taisia Voronina, kaip ir jos pavaduotojas, gimusi ir augusi Rusijoje, dabar stengiasi susitvardyti ir kalbėdama apie valstybės politiką neišlieti susikaupusio pykčio. Šiame fabrike ji dirba jau 45 metus. Ji stengėsi gamyklą išsaugoti, kai žlugo Sovietų sąjunga. Paskui intensyviai ieškojo jai naujo investuotojo.

2001 m., kai P.Porošenka nusprendė įsigyti Lipecko saldainių gamyklą niekam nerūpėjo, kad jis ukrainietis. Dabar, kai jis tapo Ukrainos prezidentu, tai reiškia viską.

2001 m., kai P.Porošenka nusprendė įsigyti Lipecko saldainių gamyklą niekam nerūpėjo, kad jis ukrainietis. Dabar, kai jis tapo Ukrainos prezidentu, tai reiškia viską.

„Dabar jie sako, kad mes esame vagys, grobstantys valstybės biudžetą. Kaip? Jei čia galiotų įstatymai, žinau, mes laimėtume bylą“, – vartydama krūvą kito valdybos susirinkimo dokumentų prasitaria nelabai tikinti teisės galia Rusijoje T.Voronina.

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrojus Peskovas kategoriškai neigia, kad „Roshen“ Rusijoje persekiojama dėl politinių priežasčių. Pasak jo, „būtų neteisinga sakyti, kad konkrečioms įmonėms taikomos selektyvios priemonės“.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Petro Porošenkos įmonės gaminami saldainiai
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Petro Porošenkos įmonės gaminami saldainiai

Užkirto kelią pardavimui

Tačiau T.Voronina klausia, kodėl tuomet neva 2012-2013 m. padarytas klaidas mokesčių inspektoriai aptiko tik dabar, po ištisų metų intensyvių tikrinimų ir pertikrinimų. Be to, ji pabrėžia, kad byla lyg tyčia iškelta tuomet, kai „Roshen“ saldainių imperija turėjo būti parduota.

„Visi tik ir trimituoja: „Kodėl P.Porošenka neparduoda savo verslo, kaip žadėjęs. Taigi jis negali nieko parduoti, kai mūsų sąskaitos areštuotos“, – aiškino Lipecko gamyklos vadovė.

Tvirtai žinau, kad šiandien galiu būti liudytojas, o rytoj jau suimtasis ir įtariamasis, – neslepia O.Kazakovas.

Neabejojama, kad P.Porošenka kur kas naudingiau būtų visas gamyklas Ukrainoje, Rusijoje, Lietuvoje ir Vengrijoje parduoti kartu. Potencialiais pirkėjais jau buvo įvardinti „Nestle“ ir „Cadbury's“, tačiau dėl politinės suirutės sandoriai įstrigo.

Daugiau apie derybas su "Nestle" skaitykite čia.

Dar pernai „Roshen“ ieškojo ir kito galimo kelio ir bandė parduoti tik gamyklą Rusijoje, tačiau ir tokį sandorį sustabdė prasidėję teisminiai ginčai su Rusijos valstybe.

Šiuo metu gamykla, pasak O.Kazakovo, visiems yra tikras galvos skausmas.

Pasiryžęs net sėsti

O.Kazakovui naujai pradėtas tyrimas kelia dar daugiau nerimo todėl, kad būtent jis buvo atsakingas už naujų gamyklos pastatų, dėl kurių pervertinimo prikibo inspektoriai, statybos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./'Roshen" gamykloje Lipecke
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./'Roshen" gamykloje Lipecke

Pasak jo, buvo numatyta, kad naujame gamyklos korpusas kasmet bus pagaminama po 250 tūkst. tonų šokolado ir saldainių.

„Tvirtai žinau, kad šiandien galiu būti liudytojas, o rytoj jau suimtasis ir įtariamasis“, - baiminasi jis. Tačiau aprodydamas žurnalistams naują pastatą O.Kazakovas vis tiek jatriai atsidūsta: „mano vaikelis“.

Naujajame pastate darbai šiuo metu beveik sustoję. Veikia tik vienas krovinių skyrius, o kitur mėtosi tuščios dėžės.

„Štai kas, pasak jų, yra pervertinta“, - piktinasi O.Kazakovas. Dėl šių kaltinimų jis nesusilaikė neįsivėlęs ir ginčus su Rusijos tyrimų komitetu.

O.Kozakovas tiesiai šviesiai pareiškė manąs, kad kažkas keldamas bylas tyčia bando sumažinti P.Porošenkai priklausančios gamyklos kainą. Reaguodamas į tai Rusijos tyrimų komiteto vadovas Vladimiras Markinas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Kažkas pardavė savo šalį už 30 grivinų ir vis dar maudosi šokolade“.

30 grivinų jis, žinoma, paminėjo referuodamas į biblinę Judo išvadystę už 30 sidabrinių.

Po tokių emocingų valstybės pareigūnų pareiškimų O.Kozakovas nebegali šventai tikėti teisės pergale ir rimtai baiminasi dėl gamyklos ateities.

Iki rugpjūčio jame liks dirbti vos 800 iš 2 tūkst. darbuotojų, bus pagaminamos 5, o ne 10-12 tonų saldumynų.

„Visi mūsų klausia, kas atsitiko. O aš turiu paprastai atsakyti, kad tebedirbame. Tik spėju, kad kai kuriems žmonėms tai nepatinka. Kaip jūs galite vis dar dirbti? Jie areštavo jūsų sąskaitas, jie viską padarė. O mums ką? Jei dar turime užsakymų, tai ir dirbame“, - kalbėjo T.Voronina.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų