„Taip, projektas yra stabdomas, nes taip nutarė bendrovės valdyba“, – 15min patvirtino „Sofa Brands“ direktorius Saulius Bitinas. „Investuok Lietuvoje“ vadovas Mantas Katinas sako, kad „Brexit“ poveikis Lietuvai sukuria ir galimybių, ir apribojimų.
Planavo investuoti 5 mln. eurų
Bendrovė planavo Alytaus pramonės rajone statyti minkštų baldų gamyklą. Lietuvoje pagaminti baldai sėkmingai eksportuojami į Jungtinę Karalystę. „Sofa Brands“ jau turi gamyklą Alytuje, kur dirba 370 žmonių, tačiau turėjo planų plėstis.
„Dauguma komercinių bankų atsisakė investuoti, nes įmonė yra britų kapitalo. O vienas bankas pasiūlė itin nepalankias sąlygas“, – 15min atskleidė S.Bitinas.
Miesto savivaldybė investuotojams buvo išnuomojusi sklypą Fortų gatvėje, o už tai investuotojai per 3 metus pasižadėjo investuoti ne mažiau kaip 5 mln. eurų.
Pasak S.Bitino, dėl projekto stabdymo apsisprendė įmonės akcininkės Jungtinės Karalystės bendrovė „Sofa Brands International“ valdyba.
„Užsitęsęs „Brexit“ įnešė daug neaiškumo dėl rinkos, tačiau yra ir kitų priežasčių, pavyzdžiui, sudėtingos bankų finansavimo sąlygos regionuose įsikūrusioms bendrovėms. Bankai nenori finansuoti nekilnojamo turto projektų regionuose, jie skolina tik Vilniuje ir Kaune“, – pasakojo S.Bitinas.
Gamykla turėjo iškilti 3,7 ha sklype, o nuomos sutarčiai dar metų pradžioje pritarė Alytaus miesto savivaldybės taryba.
Apgailestauja, kad sklypas vis dar tuščias
Alytaus savivaldybės Turto valdymo ir verslo skyriaus vedėja Auksė Juonienė 15min teigė, kad gautas laiškas iš investuotojų, jog jie atsisako projekto ir sklypo nuomos.
„Priežasčių jie nenurodė. Žinoma, gaila, kad toks sklypas stovi tuščias. Jis yra geroje vietoje. Artimiausiame tarybos posėdyje bus siūloma nutraukti sutartį“, – sakė A.Juonienė.
Beje, tame pačiame sklype taip pat ketino investuoti bendrovė „Juice & water group“, statyti gėrimų gamyklą, tačiau ji taip pat atsisakė planų. Vis dėlto, jai sklype dar priklauso dalis statinių.
„Brexit“ poveikis Lietuvai sukuria ir galimybių, ir apribojimų, mano „Investuok Lietuvoje“ vadovas Mantas Katinas. „Jei britų įmonė eksportuoja daug produkcijos į ES šalis, jai apsimoka „iškelti“ veiklą į žemyninę Europą. Jei prekės daugiau juda į Jungtinę Karalystę, tuomet kompanijos bijo kietojo „Brexit“ scenarijaus ir gali stabdyti investicinius projektus bei gamybą koncentruoti pačioje Jungtinėje Karalystėje“, – 15min sakė M.Katinas.
Reikėtų tartis su savininkais
A.Juonienė sakė, kad naujasis investuotojas galėtų išsinuomoti sklypą, tačiau turėtų sutarti ir su „Juice & water group“ dėl statinių išpirkimo jame.
„Mes dabar esame tokioje padėtyje, kad naujajam savininkui reikės sutarti su jais“, – sakė Turto valdymo ir verslo skyriaus vedėja.
Ji pridūrė, kad miestas investuotojams turi ką pasiūlyti – 5 ha sklypai pramonės zonoje laukia investicijų.
Gamyklą ketinusi statyti „Sofa Brands“ dar nuomojasi 6,8 tūkst. kvadratinių metrų ploto patalpas gamybos pastate Naujojoje gatvėje, tačiau nuomos sutartis baigiasi spalį.
Šiuo metu galioja trišalė sutartis tarp Alytaus miesto savivaldybės, įmonės „Sofa Brands“ bei Norvegijos kapitalo nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Baltic Sea Properties“.