Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

PPO: „Boeing“ skirtos JAV valstybės subsidijos – neteisėtos

Subsidijos, kurias JAV Vašingtono valstija skyrė orlaivių gamybos milžinei „Boeing“ ir kurias skundė Europos orlaivių gamintoja „Airbus“, yra neteisėtos, pripažino Pasaulio prekybos organizacija (PPO).
„Boeing 747“
„Boeing 747“ / „Scanpix“ nuotr.

Pasak PPO, subsidijos, kurias Vašingtono valstija skyrė siekdama paremti naujojo „Boeing“ komercinio orlaivio modelio 777X gamybą, buvo „draudžiamos“, nes jomis buvo skatinta naudoti JAV pagamintas orlaivių dalis ir dėl to buvo nesąžiningai iškraipoma prekyba.

Organizacijos ekspertai patvirtino, kad 2013 metais JAV valdžios priimtas sprendimas iki 2040 metų pratęsti „Boeing“ nustatytų mokesčių lengvatų taikymą prieštarauja PPO taisyklėms.

„Dėl Vašingtono valstijos mokesčių mokėtojų 777X modelio kūrimas orlaivių gamintojai „Boeing“ nekainuos nė dolerio, – pareiškė „Airbus“ prezidentas Fabrice Bregier. – Tai nebegali tęstis toliau...“

„Šiandien priimtas PPO sprendimas yra svarbi Europos Sąjungos (ES) ir visos orlaivių pramonės pergalė. PPO ekspertų grupė nustatė, kad papildomos didelės subsidijos – 5,7 mlrd. JAV dolerių, – kurias JAV valdžia skyrė „Boeing“, yra neteisėtos. Tikimės, kad JAV paisys taisyklių, sąžiningai konkuruos ir nedelsdamos atsisakys šių subsidijų teikimo“, – pareiškė už prekybą atsakinga Europos Komisijos narė Cecilia Malmstrom.

PPO nagrinėjant šį „Airbus“ ir „Boeing“ ginčą, Europos orlaivių gamintojai atstovavo Europos Komisija.

Tuo tarpu „Boeing“ jau pareiškė, kad Jungtinės Valstijos turėtų skųsti šį PPO sprendimą.

Europos Sąjunga dar prieš dvejus metus išreiškė nuogąstavimų dėl 777X modelio projekto subsidijavimo ir dėl to pateikė skundą PPO. Įmonės skunde JAV valdžios subsidijos buvo įvertintos daugiau nei 8 mlrd. JAV dolerių ir buvo pareikalauta nedelsiant jas atšaukti. Vašingtonas tokius skaičius vadino per dideliais.

777Х yra atnaujinta populiarių plačiafiuzeliažių lėktuvų „Boeing-777“ versija, kuri rinkoje turėtų pasirodyti ne anksčiau kaip 2020 metais. Šiuo lėktuvu galės skirsti 40 keleivių daugiau, nei telpa pačiame talpiausiame „Boeing“ lėktuve.

„Boeing“ jau sulaukė daugiau nei 300 šio modelio lėktuvų užsakymų iš tokių oro vežėjų, kaip „Emirates Airline“ ir „Deutsche Lufthansa“.

Ginčai tarp JAV ir ES dėl paramos lėktuvų gamintojams trunka jau 12 metų. Šių metų rugsėjį PPO patenkino „Boeing“ skunda ir pripažino, kad ES, Vokietija, Didžioji Britanija, Prancūzija ir Ispanija neteisėtai subsidijavo jos konkurentą „Airbus“.

JAV atstovai teigė, kad „Airbus“ neteisėtai gavo paramos už 22 mlrd. JAV dolerių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais