„Greensill Capital Pty Ltd“ žlugimas tapo dar vienu istorijos, įsukusios konservatorių politikus, įskaitant buvusį Australijos ministrą pirmininką Davidą Cameroną, posūkiu.
Praėjusį mėnesį bendrovė paskelbė savo padalinių Didžiojoje Britanijoje, Australijoje ir Vokietijoje bankrotą.
„Greensill Capital“ žlugimas reiškia, kad maždaug 50 tūkst. darbuotojų gali likti be darbo įmonėse, kurios rėmėsi bendrovės siūlomu tiekimo grandinės finansavimu, įskaitant Indijos ir Didžiosios Britanijos milijardieriaus Sanjeevo Guptos plieno imperiją.
„Greensill Capital Pty Ltd“savo patronuojamajai įmonei „Global Greensill Group“ teikė paramą administracinėmis priemonėmis bei skyrė finansavimą milžinės veiklai.
Kreditoriai, įskaitant „Credit Suisse“, Japonijos „SoftBank“ ir Vokietijos bankų asociaciją, ketvirtadienį surengė posėdį vaizdo ryšio priemonėmis ir „nutarė įmonę likviduoti“, sakoma administratorės „Grant Thornton“ pranešime.
Administratorė pateikė įmonės apžvalgą 41-am jos kreditoriui ir jų atstovams, kurie tuomet nubalsavo už įmonės likvidavimą.
Dabar 2011 metais australo Lexo Greensillo įkurtos įmonės administratoriai nutrauks jos veiklą ir pamėgins parduoti verslo dalis.
„Nuo šiandien bendrovė yra likviduojama“, – pareiškime pridūrė „Grant Thornton“.
„Likvidatoriai toliau nustatys ir realizuos turimą turtą, stebės pokyčius, susijusius su „Greensill UK“ ir „Greensill Bank AG“ administravimu, ir tęs tyrimus, susijusius su likviduojama „Greensill Capital Pty Limited“, – pridūrė „Grant Thornton“.
Kritika C.Kamerono atžvilgiu
Prieštaringai vertinama įmonė specializavosi trumpalaikių įmonių paskolų, išduodamų per sudėtingą verslo modelį, kuris galiausiai lėmė jos nemokumą, srityje.
Lexas Greensillas gavo prieigą prie to meto premjero D.Camerono administracijos už pažadą padėti vyriausybei diegiant naujausias finansines technologijas.
D.Cameronas buvo priverstas atsistatydinti po 2016 metais įvykusio „Brexito“ referendumo Didžiojoje Britanijoje, o po dvejų metų tapo „Greensill Capital“ patarėju, pasinaudodamas galimybėmis įsigyti akcijų, kurios potencialiai vertos milijonų.
Šiais metais jis privačiai užsiėmė lobistine veikla, įskaitant bendravimą su JK finansų ministru Rishi Sunaku, siekdamas užsitikrinti vyriausybės paramą, tačiau tuomet įmonės verslo modelis žlugo, o akcijos nuvertėjo.
D.Cameronas sulaukė daug kritikos dėl asmeninės ir nedeklaruotos lobizmo veiklos, tačiau neigia elgęsis netinkamai.
Dėl „Greensill“ kilęs skandalas greičiausiai lems griežtesnius patikrinimo procesus Didžiojoje Britanijoje, kur vyriausybė jau susiduria su įtarimais dėl kronizmo sudarant svarbias sutartis, susijusias su atsaku į COVID-19 pandemiją.
Parlamento Iždo komitetas pradėjo tyrimą dėl „Greensill“ žlugimo, kurio metu laukiama D.Camerono, R.Sunako ir L.Greensillo pasisakymų.
„Greensill“ laukia daugybė kitų tyrimų Didžiojoje Britanijoje, o Nacionalinė audito tarnyba taip pat tikrina įmonės dalyvavimą paramos dėl COVID-19 krizės schemose.
Leiboristų lyderis Keiras Starmeris trečiadienį sukritikavo ministrą pirmininką Borisą Johnsoną dėl vyriausybės „nesąžiningumo“, susijusio su lengvatine prieiga, suteikta tiek „Greensill“, tiek „Brexitą“ palaikiusiam verslininkui milijardieriui Jamesui Dysonui.