Prekybininkai pasidalijo į dvi stovyklas: tik dalis žada laikinai kompensuoti COVID-19 testus

Ketvirtadienį Seimui atmetus prezidento Gitano Nausėdos veto ir taip nuo gruodžio 1 d. įtvirtinus mokamus COVID-19 testus imuniteto neįgijusiems darbuotojams, tūkstančius asmenų įdarbinantys prekybos tinklai pasirinko du skirtingus kelius. „Maxima“ ir „Rimi“ testus darbuotojams žada kompensuoti dar mėnesį, o „Iki“ darbuotojai už jį susimokės patys. „Norfos“ atstovai sako, kad dėl politikos dar neapsisprendė, tačiau linksta link neapmokėjimo.
Mobilusis koronaviruso patikros punktas
Mobilusis koronaviruso patikros punktas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė teigė, kad prekybos tinkle dirba daugiau nei 1,9 tūkst. nepasiskiepijusių darbuotojų. Imunitetą įmonėje yra įgiję 84 proc. asmenų.

„Nusprendėme vieną mėnesį padaryti pereinamuoju – dar labiau skatinsime likusius darbuotojus skiepytis, tačiau padengsime ir testavimosi išlaidas. Preliminariais skaičiavimais, tai mūsų tinklui kainuos apie 100 tūkst. eurų per mėnesį“, – rašoma 15min atsiųstame komentare.

Ji priduria besitikinti, kad suveiks iki šiol bendrovės siūlytos paskatos – pasiskiepijusiems darbuotojams jau išdalinta beveik 11 tūkst. vaistinės dovanų kuponų.

„Maxima LT“ nuotr./Ernesta Dapkienė
„Maxima LT“ nuotr./Ernesta Dapkienė

„Tai – mūsų simbolinė padėka darbuotojams už jų sąmoningumą pandemijos metu. Žinoma, ir toliau kalbėsime su darbuotojais apie vakcinaciją ir revakcinaciją, nes skiepų nauda akivaizdi. Ji atsispindi ir mūsų įmonės darbuotojų sergamumo statistikoje, ypač kalbant apie sunkesnius ligos atvejus. Esame dėkingi savo darbuotojams, kurie tai supranta ir elgiasi atsakingai“, – teigė E.Dapkienė.

Tokią testų kompensavimo strategiją pasirinko ir „Rimi“. Šio prekybos tinklo vakcinacijos rodikliai patenka į 90-100 proc. rėžį, o privalomas testavimas yra aktualus 200 darbuotojų iš 3213.

„Rimi Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė Gabrielė Šerėnienė teigė, kad gruodis taps pereinamuoju laikotarpiu, kurio metu pasitelkiant medikų pagalbą planuojama organizacijos viduje dar intensyviau komunikuoti apie skiepų reikšmę, skatinti darbuotojų sąmoningumą ir paraginti juos iš naujo įvertinti gydytojų pateikiamas rekomendacijas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Rimi“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Rimi“

„Nuo pat pandemijos pradžios labai daug dėmesio skyrėme vidinei komunikacijai organizacijos viduje, kad mūsų žmonės kuo išsamiau žinotų, kokių veiksmų įmonė imasi įgyvendindama pandemijos valdymo priemones, kokia yra sergamumo situacija kolektyve, kokias rekomendacijas teikia institucijos ir medicinos specialistai“, – rašoma 15min atsiųstame komentare.

Bendrovės atstovė pridūrė, kad iki šiol „Rimi Lietuva“ dovanų ir piniginių paskatinimų kelio nesirinko, nes tiki, kad geriausiai skatina asmeninis pavyzdys – vadovų bei kolegų vienas kitam, o taip pat racionali, moksliniais faktais pagrįsta informacija. „Matome, kad ši strategija mūsų įmonėje pasiteisino“, – teigė G.Šerėnienė.

„Iki“ testų nekompensuos, „Norfos“ vadovai dar nėra apsisprendę

„Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė 15min patvirtino, kad įmonė nusprendė darbuotojams COVID-19 testų nekompensuoti. „Mūsų žiniomis, apie 90 proc. darbuotojų yra pasiskiepiję, todėl tik labai maža dalis turės testuotis. Viduje dedame visas pastangas, vykdome intensyvią vidinę komunikacijos kampaniją, kad net ir tie, kurie nėra pasiskiepiję, tą padarytų“, – kalbėjo ji.

„Iki“ atstovė pridūrė, kad pastarąjį pusmetį darbuotojų skiepijimosi tempai įmonėje buvo pozityvūs – jei vasaros pradžioje imunitetą įgiję buvo tik apie 40 proc. darbuotojų, dabar jų skaičius pasiekė 90 proc.

Asmeninio archyvo nuotrauka/Vaida Budrienė, „Iki“ komunikacijos vadovė
Asmeninio archyvo nuotrauka/Vaida Budrienė, „Iki“ komunikacijos vadovė

„Mes darėme viską – kvietėme gydytojus, kurie pasakojo apie vakcinaciją, turime sukūrę polapį, kuriame darbuotojai gali pasiskaityti aktualią informaciją, mūsų aikštelėse stovėjo skiepobusai, į kuriuos galėjo ateiti darbuotojai. Tikimės, kad tie 10 proc. irgi apsispręs, nors tai kiekvieno teisė“, – pridūrė V.Budrienė.

Prekybos tinklo „Norfa“, kuriame dirba 3359 darbuotojai, atstovas žiniasklaidai Darius Ryliškis sakė, kad sprendimas dėl testų kompensavimo dar nepriimtas. „Greičiausiai patys darbuotojai testuosis. O šiaip mes skatiname visus skiepytis, sakome, kad tai teisinga ir saugo sveikatą“, – 15min komentavo jis.

UAB „Norfos mažmena“ imunizacijos rodikliai siekia 80-90 proc.

Planas B: tikėti darbuotojų sąmoningumu

Paklausti, ar bendrovės turi planą, ką darys, jei nepasiskiepiję darbuotojai pradės palikinėti darbo vietas, prekybos tinklų atstovai teigė dėl to kol kas nesibaiminantys.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Hyper Norfa“ prekybos centras Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Hyper Norfa“ prekybos centras Vilniuje

„Norfa“ atstovas spaudai D.Ryliškis sakė nenorintis užbėgti įvykiams už akių – vis dėlto didelė dalis darbuotojų yra pasiskiepijusi, todėl bendrovė tokią situaciją spręstų tuomet, jei su ja susidurtų.

Jam antrino ir „Iki“ atstovė V.Budrienė. „Kol kas nenorime spekuliuoti. Priimtas toks sprendimas, o kaip bus – laikas parodys. Mūsų tikslas visą laiką buvo 100 proc. rodiklis. Bet mes nesame medicinos ekspertai, kad visiems galėtume tvirtai sakyti eiti vakcinuotis. Tai – žmogaus apsisprendimo laisvė“, – 15min kalbėjo ji.

„Rimi“ atstovė G.Šerėnienė sakė, kad tinklas su tokiomis problemomis neturėtų susidurti – nepasiskiepijusių dalis siekia tik 200 žmonių, be to, dalis jų skiepytis negali dėl sveikatos, todėl gaus kompensacijas iš valstybės.

„Galime tiesiog pakartoti – mes tikime savo darbuotojų sąmoningumu“, – lakoniškai situaciją įvertino „Maxima“ atstovė E.Dapkienė.

Prezidentūra priešinosi naujajai tvarkai

Primename, kad ketvirtadienį Seimas nepritarė prezidento G.Nausėdos veto dėl iš darbuotojo kišenės apmokamų testų. Nors iki šiol reguliarius testus kompensuodavo valstybė, nevakcinuoti ar COVID-19 nepersirgę darbuotojai nuo gruodžio už juos mokės patys.

Šalies vadovas buvo grąžinęs pataisas Seimui argumentuodamas, kad tokie Vyriausybės inicijuoti pakeitimai nepadės valdyti pandemijos, o gali reikšmingai pabloginti testavimo dėl COVID-19 prieinamumą ir žmonių motyvaciją atlikti šiuos tyrimus.

Už tai, kad šalies vadovo grąžintas įstatymas būtų priimtas iš naujo, balsavo 73 Seimo nariai, prieš buvo 57 ir susilaikė keturi parlamentarai.

Atmesti prezidento veto reikėjo, kad už įstatymą balsuotų ne mažiau kaip 71 Seimo narys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų