Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Prie bendrovės „Achema“ piketavę darbuotojai: mums meluoja

Ketvirtadienio rytą Jonavoje prie bendrovės „Achema“ piketavę įmonės darbuotojai ne tik reikalavo didesnių atlyginimų, tačiau žėrė kaltinimus tiek įmonės, tiek koncerno „Achemos grupė“ vadovams.
Prie bendrovės „Achema“ protestavo darbuotojai
Prie bendrovės „Achema“ protestavo darbuotojai

Dėl panaikintų premijų, kurios sudaro svarbią atlyginimo dalį, achemiečiai pirmą kartą į piketą susirinko šiemet vasarą, o dabar jis surengtas antrą kartą, nes situacija, anot jų, nesikeičia. Tiesa, šį kartą piketas surengtas ne įmonės prieigose, tačiau pačioje teritorijoje. Į piketą susirinko apie 200 žmonių.

„Jūs meluojate“, „Norim algų, o ne pašalpų“, „Dirbate nuostolingai, o išsimokate didelius dividendus“, „Gal reikia stabdyti cechus, kad sureaguotumėte“, – tokie ir panašūs šūksniai skambėjo pikete. Šį kartą įmonės darbuotojai buvo nusiteikę ne taip geranoriškai.

Įmonės apsaugos darbuotojai iš teritorijos vijo žiniasklaidos atstovus, o įmonės generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas situacijos nekomentavo, teigdamas, kad čia ne piketas, o paprastas pokalbis.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas

Savo ruožtu įmonės darbuotojai vadovą kaltino arogancija teigdami, jog į jo kabinetą patekti gali tik tie, kurie jį pažįsta artimiau – visiems kitiems durys būna uždarytos.

„Žmonės susirinko piketuoti, nes nėra patenkinti darbo užmokesčiu, kuris yra neadekvatus ir pernelyg mažas, įvertinus gamybos apimtis, darbo krūvį ir atsakomybės naštą. Sakyčiau, atlyginimo dydis yra net ne bedarbio pašalpa, o stipendija. Mums garantijų čia nėra. Alga yra tokia – kuo daugiau dirbsi, tuo mažiau gausi“, – sakė vienas iš piketo dalyvių Vytautas Kližentis.

Bendrovės „Achema“ darbuotojas Vytautas Kližentis
Bendrovės „Achema“ darbuotojas Vytautas Kližentis

Nors tiek vasarą, tiek šiandien kalbama apie negautus priedus, tačiau, V.Kliženčio nuomone, jų skaičiavimo metodika darbuotojams turi rūpėti mažiausiai – žmonės privalo gauti adekvatų atlygį.

„Į rankas“ žmogus gauna algą, ir man nesvarbu, kaip tai yra įvardijama. Bet žmogus gauna mažai. Pavyzdžiui, jei išdirbus 192 valandas, mokama apie 650 eurų. Prekybos centro mėsininkas uždirba 800 eurų.

Iš šio piketo tikimės bent jau suklusimo ir pažiūrėjimo į darbuotojus, ko jie reikalauja. Be žmonių judėjimo nieko nebus“, – kalbėjo V.Kližentis.

Jonavietis teigia, kad daug įmonės darbuotojų turi papildomus darbus, nes iš atlyginimo nėra galimybės oriai gyventi: „Dirbu čia virš 15 metų, bet tikriausiai teks išeiti“.

Piketą organizavo patys įmonės darbuotojai, o ne profesinė sąjunga, mat profsąjunga ir „Achema“ šiuo metu derasi dėl naujos kolektyvinės sutarties.

Piketo metu su darbuotojais kalbėjęs R.Miliauskas teigė, kad apmokėjimo tvarka keisis nuo kitų metų pradžios.

Tačiau, kaip sakė patys piketuotojai, nauja diegiama atlyginimų mokėjimo sistema taip pat negarantuoja didesnio atlyginimo.

„Mes norime, kad mūsų atlyginimas taip stipriai nepriklausytų nuo vadinamųjų premijų, nes tai – absurdas. Sumažinus premijas, galime prarasti apie 40 procentų atlyginimo. Tarifinis atlyginimas turėtų būti didesnis, nei jo kintamoji dalis. Jei lygintume kitas chemijos pramones įmones Lietuvoje – mūsų atlyginimai yra vieni mažiausių, jei ne patys mažiausi. O atsakomybės čia daug, nes ne miltus ar kruopas gaminame“, – kalbėjo achemiečiai.

Žmonės taip pat sako, jog jaučiasi apgauti dėl negrąžintų 2016 ir 2018 metų atlyginimų priedų.

Pirmą kartą bendrovės "Achema" darbuotojai protestavo vasarą.
Pirmą kartą bendrovės "Achema" darbuotojai protestavo vasarą.

„Achemos“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė BNS sakė, kad profesinė sąjunga prie šio renginio negali prisidėti, nes vyksta derybos dėl kolektyvinės sutarties pasirašymo.

„Nors jos vyksta vangiai, teisiškai mes esame supančioti, todėl tai yra darbuotojų būdas atkreipti darbdavio dėmesį į sudėtingą padėtį“, – sakė B.Daškevičienė.

Prognozuodama nuostolingus 2018 metus, „Achema“ nuo birželio buvo laikinai sustabdžiusi kolektyvinėje sutartyje su darbuotojais numatytas papildomas išmokas prie atlyginimo.

Po derybų su darbuotojų atstovais buvo grįžta prie įprastos premijų mokėjimo tvarkos, tačiau, pasak B.Daškevičienės, jos buvo mokamos tik kelis mėnesius, o po to gerokai sumažintos.

Ketvirtadienį po pietų AB „Achema“ išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad darbuotojams atlyginimai mokami pagal bendrovėje galiojančias tvarkas, kurios suderintos su profesine sąjunga.

Taip pat darbuotojams mokama dalis premijų, kurių įmonė galėtų nemokėti dėl prastų finansinių rezultatų.

„Dėl prastos situacijos pasaulinėje trąšų rinkoje nuo birželio pradžios iki spalio 1 d. įmonė dirbo puse pajėgumų. Tuo laikotarpiu dalis darbuotojų gavo mažesnius atlyginimus, nes turėjo išeiti į prastovas, o kiti liko dirbti, todėl jiems buvo mokamas pareigybinis atlyginimas ir premijos. Visos procedūros buvo suderintos su įmonės profesine sąjunga. Taip pat šiuo metu deramės su profesine sąjunga dėl naujos kolektyvinės sutarties“, – pranešime spaudai cituojamas R.Miliauskas.

Premijų dydis bendrovėje priklauso nuo finansinių rezultatų, kurie jau pusę metų yra neigiami.

2018 m. spalį vidutinis atlyginimas bendrovėje siekė 1,199 eurų, o vien tik darbininkų – 1,047 eurų. Šalies vidurkis yra 927 eurų. Statistikos departamento duomenimis, 2018 m. II ketv. vidutinis darbo užmokestis Jonavos rajone siekė 885 eurų.

Nuostolingai dirbanti „Achema“ spalio 1 d. gamybą atnaujino, tačiau kol kas įmonės finansinė situacija nepagerėjo ir ji toliau dirba nuostolingai. Tačiau ir šitoje situacijoje valdyba su vadovybe priėmė vieningą sprendimą IV ketv. darbuotojams, tiesiogiai aptarnaujantiems gamybą, mokėti pilnas mėnesines premijas, nepaisant neigiamų įmonės rezultatų.

Pasak R.Miliausko, neatmetama galimybė 2019 m. vėl stabdyti pusę pajėgumų, nes įmonė, prognozuojama, nebeišgalės susimokėti 2019 metais beveik 30 proc. (6 mln. eurų) didėsiančio SGD terminalo, ATL ir kitų mokesčių. Taršos leidimai (ATL) „Achemai“ per šiuos metus pabrango 45 proc. ir siekia 7 mln. eurų. 2019 m. ATL įmonei, prognozuojama, pabrangs beveik 3 kartus ir planuojamas mokestis viršys 18 mln. eurų.

R.Miliauskas sako, kad, nepaisant visų valstybės pažadų, SGD terminalo išlaikymo mokestis įmonei nesumažėjo, o dar ir išaugo.

„Vakar sužinojome, kad SGD terminalo mokestį 2019 metais „Achemai“ planuojama padidinti beveik 6 mln. eurų (30 proc.). Todėl būsime priversti mokėti jau ne 20 mln. eurų, o 26 mln. eurų. Susidaro paradoksali situacija, kad SGD terminalo mokestis bus didesnis už metinį įmonės darbo užmokesčio fondą, kuris siekia 20 mln. eurų“, – sakė R.Miliauskas.

Įmonės „Achema“ generalinis direktorius teigia, kad šiuo metu įmonės finansinės galimybės neleidžia didinti darbuotojų atlyginimų. Jis primena, kad bendrovė ir taip nuo šių metų pradžios, siekiant mažinti nuostolius, taupė visose srityse, išskyrus darbuotojų atlyginimus. Įmonė ieško būdų, kaip užtikrinti darbuotojams sąžiningą darbo apmokėjimą sistemą, siekiant išlaikyti savo konkurencingumą.

Per 2017 metus AB „Achema“ į valstybės biudžetą iš viso sumokėjo 43,7 mln. eurų mokesčių. Gamykla išlieka didžiausia darbdave Jonavos rajone. 2017 m. vidutinis darbuotojų skaičius siekė 1332. Su bendrove per teikiamas prekes ir paslaugas susiję apie 2000 kitų Lietuvos įmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?