Vyriausybės nutarime leista teikti sporto, laisvalaikio ir pramogų paslaugas lauke, dalyvaujant ne daugiau dešimčiai žmonių.
Dokumente nenumatyta jokių siūlymų, susijusių su prekybos atvėrimu, nors anksčiau ketinta leisti veikti praktiškai visoms parduotuvėms.
Vis dėlto planuojama leisti jau veikiančioms parduotuvėms naudoti trumpalaikes pardavimų skatinimo priemones, padidinti dirbančių kasų skaičių ir panašiai.
Su prekybininkais susitikę ministrai praėjusią savaitę pranešė, kad šį trečiadienį ketina svarstyti prekybos atvėrimą, o toks sprendimas turėjo įsigalioti nuo ateinančio pirmadienio – balandžio 12 dienos.
Premjerė Ingrida Šimonytė paskelbė, kad daryti pauzę skatina blogėjanti epidemiologinė situacija, o ypač augantis COVID-19 atvejų skaičius ir ligoninių užimtumas.
„Turime seniai nematytą atvejų skaičių per parą, viršijantį tūkstantį gerokai, o pusė Lietuvos yra eksponentinio augimo fazėje“, – Vyriausybės posėdyje sakė ministrė pirmininkė.
Pasak jos, Vyriausybė stebės, kaip situaciją keičia sprendimas naikinti judėjimo tarp savivaldybių apribojimus. Premjerė taip pat pabrėžė, kad artimiausios kelios savaitės yra kritinės, kalbant apie vakcinavimo procesą.
„Per būsimas tris savaites Lietuva turės gauti apie 370 tūkst. dozių vakcinos, iš kurių dalis turės būti skirta revakcinacijai (antram skiepui – 15min), bet nemaža dalis galės būti skirta ir plėtrai“, – kalbėjo I.Šimonytė.
Posėdyje pasisakiusi Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė sako, kad ją toks sprendimas šokiravo.
„Toks truputėlį mums šokas. Suprantame atvejų didėjimo problematiką, tačiau iš kitos pusės nesuprantama, o kuo čia ta prekyba, likusi neatidaryta, dėta“, – teigė R.Vainienė.
Prekybininkų atstovė sakė, kad parduotuvėse fiksuojami tik apie 6-7 proc. koronaviruso židinių.
„Jie lieka uždaryti kaip pandeminės situacijos įkaitai, kuri ne nuo jų priklauso ir yra ne jų sąlygota“, – tvirtino ji.
Premjerė sakė, kad girdi verslo atstovus, o dėl padėties jai yra „žiauriai apmaudu“.
„Ne tik girdime, bet ir suprantame, ir su malonumu svarstytume visai kitus klausimus“, – kalbėjo I.Šimonytė.
„Kas konkrečiai nulėmė tos situacijos blogėjimą, galime ginčytis iki nukritimo, bet dabar pagrindinis uždavinys yra bent jau situaciją stabilizuoti“, – teigė ji.
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos vadovas Mindaugas Statulevičius posėdyje apgailestavo dėl sprendimo, siūlė galimybes atverti prekybą paliekant didesnį vienam klientui tenkantį kvadratinių metrų skaičių. Pasak jo, prekybos centrai, galėtų užtikrinti kontrolę vietose, kur užsikrėtimų riziką yra pati didžiausia.
Jis taip pat paragino Vyriausybę nustatyti aiškius kriterijus, kada galėtų būti atveriami verslai.
„Sunku girdėti tik paraginimus palaukti atvejų sumažėjimo“, – sakė M.Statulevičius.
Premjerė pažadėjo, kad Vyriausybė per artimiausias kelias savaites parengs kriterijus laisvinti karantinui, kur švelninimai priklausys ne tik nuo užsikrėtimų statistikos.
Šiuo metu suvaržymai atlaisvinti tik daliai parduotuvių – kovo pradžioje leista dirbti visoms parduotuvėms su atskiru įėjimu iš lauko, tačiau toliau draudžiama parduotuvių, veikiančių dideliuose prekybos centruose ir neturinčių įėjimo iš lauko, veikla.
Šiuo metu prekybos centruose gali veikti tik būtinųjų prekių – maisto, farmacijos, optikos ir veterinarijos – parduotuvės, o kitos gali veikti tik kaip prekių atsiėmimo punktai.
Antrasis karantinas Lietuvoje įvestas nuo pernai lapkričio.