„Atviri duomenys turi būti lengvai prieinami, patogiai naudojami, kad teiktų didžiausią įmanomą naudą gyventojams, verslui ir valstybei. Matydami atvirų duomenų potencialą ir galimybes, pirmą kartą imame inicijuoti diskusijas su suinteresuotomis šalimis bei visuomene dėl Registrų centro tvarkomų duomenų atvėrimo. Šis procesas padės geriau suprasti visuomenės poreikį, leis aiškiai nusistatyti prioritetus, kokie duomenys turėtų būti atverti pirmiausiai“, – sako Registrų centro direktorius Saulius Urbanavičius.
Siekiant nustatyti atvertinų duomenų rinkinių prioritetus, rengiamasi atlikti duomenų naudotojų apklausą ir pradėti viešas konsultacijas su atvirų duomenų naudotojų grupių atstovais, išanalizavus jų poreikius ir prašymus – priimti sprendimus dėl didesnio duomenų atvėrimo.
Šiuo metu Registrų centras peržiūri jau atvertų duomenų rinkinius, vertina jų kokybę, rengia techninius sprendimus atvertų duomenų pateikimui Registrų centro tinklalapyje. Siekiant, kad duomenų naudotojai galėtų patogiai naudotis atvertais duomenimis, jie bus pateikti XLSX ir CSV formatais.
Atveriant duomenis vienas svarbiausių klausimų – įvertinti, ar duomenų atvėrimas nepažeis Bendrojo duomenų apsaugos reglamento.
Atviri duomenys – tai laisvai prieinami institucijos veikloje ar dokumentuose užfiksuoti duomenys, informacija ar jos dalis, nepaisant jų pateikimo būdo, formos ir laikmenos, įskaitant registro duomenis, registro informaciją, registrų pateiktų dokumentų ir jų kopijų duomenis, valstybės informacinės sistemos duomenis, kuriuos visi asmenys gali pakartotinai naudoti ir platinti bet kokiu tikslu, nurodydami jų šaltinį ir tik tomis pačiomis sąlygomis, kuriomis buvo gauti.
Registrų centras nurodo, kad atviri duomenys nebūtinai turi būti nemokami. ES teisės aktai numato, kad atviri duomenys gali būti gaunami neatlygintinai arbai už atlyginimą, kuris neviršytų nustatytų jų teikimo sąnaudų.