Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sėkmę IT sektoriuje pasiekęs talentas Petras Šlekys: „Jaunų žmonių galimybės IT srityje – neribotos“

Sausio mėnesį prasidėjo Nacionalinės LGBTI organizacijos LGL organizuojami IT kursai, kurie padės nesimokantiems ir ilgą laiką negalintiems susirasti darbo jaunuoliams iki 29 metų įsidarbinti IT sektoriuje. Šiandien su vienu iš kursų lektorių Petru Šlekiu, bendradarbiaujančiu su tarptautinėmis IT įmonėmis visame pasaulyje, kalbame apie jaunų Lietuvos žmonių perspektyvas IT sektoriuje. Pašnekovas atskleidžia, kaip mažiau galimybių turintiems jaunuoliams sulaukti sėkmės profesinėje srityje.
Petras Šlekys
Petras Šlekys / Manto Reimerio nuotr.

Gal galėtumėte papasakoti apie savo patirtį IT srityje ir darbą su „Microsoft“, „Google“, „Mozilla“ ir „IBM“?

Mano profesinis kelias didelėse korporacijose prasidėjo „Microsoft Lietuva“, kur buvau studentas-partneris. Teko bendrauti su edukacinėmis įstaigomis ir jaunomis įmonėmis siekiant pristatyti naujausias „Microsoft“ technologijas ir konsultuoti jų įgyvendinimo klausimais. Čia susipažinau su tuometiniais IT bendruomenės Lietuvoje pradininkais bei srities profesionalais – šie dosniai dalinosi patarimais ir įsileido į pirmųjų Lietuvos IT startuolių veiklas.

Vėliau ilgą laiką atstovavau „Mozilla“ Baltijos šalyse bei išvykęs į užsienį prisidėjau prie įmonės inovacijų departamento. Šios įmonės veikla smarkiai paremta savanorių darbais – tiek programuotojai, tiek vertėjai prisideda prie bendrų projektų, tokių kaip „Firefox“. Tai puiki galimybė ne tik pradžiamoksliams įgyti patirties, bet ir susirasti bendraminčių ar įsidarbinti – būtent aš savo kelią „Mozilla“ pradėjau savanoriaudamas.

Manto Reimerio nuotr./Petras Šlekys
Manto Reimerio nuotr./Petras Šlekys

Šiuo metu koordinuoju IT komandas vienoje seniausių ir didžiausių IT korporacijų - „IBM“. Nors dirbu užsienyje, dažnai tenka bendradarbiauti su kolegomis iš „IBM“ būstinės Lietuvoje, kurie savo programavimo įgūdžiais prisideda prie plataus mąsto globalių projektų – nuo autonominių laivų kūrimo, iki dirbtinio intelekto diegimo mobiliuosiuose įrenginiuose.

Vos prieš savaitę, kolegos Lietuvoje sukūrė ir pristatė naują automobilių pirkimo sistemą gigantui „Audi“, o komandos nariai JAV patobulino platformą teniso turnyrams, kuri realiu laiku generuoja ir žiūrovams kompiuterio ekrane atvaizduoja kamuoliuko skriejimo projekcijas.

Kaip manote, kokios Lietuvos perspektyvos IT sektoriuje?

Lietuvos eksportuojamos IT paslaugos pasižymi aukšta kokybe, talentas – darbštumu, tad turime užmegztus darbinius santykius visame pasaulyje ir planuojame juos toliau plėtoti. IT sektorius yra viena iš tų industrijų, kuri nėra geografiškai apribota. Todėl atsižvelgiant į dabartinę situaciją pasaulyje ir tai, kad IT sektoriaus nepaveikė mobilumo suvaržymai, Lietuvos perspektyvos IT sektoriuje yra itin palankios.

Lietuvos perspektyvos IT sektoriuje yra itin palankios.

Esame veržlūs ir nors mūsų šalis nedidelė, Lietuvoje IT skyrius atidaryti svarsto nemažai tarptautinių įmonių. Tiek didžiausios organizacijos, tiek įvairūs projektai dažnai atsižvelgia į Lietuvos talentus. Kiekvienais metais stebime spartų industrijos augimą, tad, žvalgydamiesi į ateitį planuojame naujų kolegų paieškas, kurie turės galimybę prisidėti tiek prie vietinės, tiek prie pasaulinės reikšmės projektų.

Kokių karjeros galimybių jauni žmonės turi IT sektoriuje?

– Vienas iš IT sektoriaus privalumų – su pakankamai nedidelėmis investicijomis kiekvienas žmogus gali sukurti didelę pridėtinę vertę verslui ir bendruomenei. Nedaug investavę jaunuoliai gali sukurti įdomius ir plačiai naudojamus produktus. Tai atveria neribotų galimybių kurti tiek savo įmones, sistemas ir produktus, vystyti ir plėtoti idėjas, tiek prisijungti prie gerai išvystytos IT bendruomenės Lietuvoje.

Manto Reimerio nuotr./Petras Šlekys
Manto Reimerio nuotr./Petras Šlekys

Nors ši bendruomenė nėra itin didelė, tačiau yra gerai žinoma pasaulyje. Pradėjus joje dirbti atsiveria plačios galimybės dirbti Lietuvos ir užsienio kompanijose. Esu įsitikinęs, kad nemaža dalis jaunuolių, kurie dabar „neria“ į IT sritį, turės puikias galimybes tiek vystyti savo projektus, tiek prisijungti prie kitų kuriamų projektų.

Kokių savybių reikia norint įsitvirtinti IT sektoriuje? Kokią reikšmę turi išsilavinimas, motyvacija, darbų pavyzdžių aplankas?

– Turbūt kaip ir kiekviename darbe pagrindinis sėkmės receptas yra entuziazmas. Tai yra noras mokytis, tobulėti ir sukurti pridėtinę vertę. IT sritis dažnai neturi tradicinių apribojimų –aukštojo išsilavinimo reikšmė yra mažesnė nei tradicinėse industrijose. Dirbti IT srityje gali tiek aukštąjį išsilavinimą įgiję, tiek savarankiškai reikalingus įgūdžius įgiję žmonės. Todėl svarbiausia turėti motyvacijos, mokytis ir sugebėti vystyti idėjas. Tai įvertinti padeda darbų pavyzdžių aplankas. Motyvaciją taip pat atskleidžia proaktyviai parodytas noras dirbti tam tikroje įmonėje, jos darbo ir tikslų supratimas bei dėmesingumas.

Dirbti IT srityje gali tiek aukštąjį išsilavinimą įgiję, tiek savarankiškai reikalingus įgūdžius įgiję žmonės.

Ar esate susidūręs su lygių galimybių praktikomis IT įmonėse? Kaip IT įmonės siekia įtraukti mažumoms priklausančius darbuotojus?

– Visose IT įmonėse, kuriose man tenka dirbti, yra suteikiamos lygios galimybės asmenims, nepriklausomai nuo jų individualių savybių. IT įmonės labai daug investuoja, kad visiems darbuotojams būtų sudaromos galimybės dirbti nepatiriant diskriminacijos ir atskleisti savo potencialą. Taip pat, bendrovės dažnai investuoja į ugdymo programas, suteikdamos galimybę plačiajai visuomenei mokytis, neturintiems – suteikia resursus, pavyzdžiui, kompiuterius, ir taip pat nešališkai atveria duris atlikti praktiką. Taip yra aktyviai siekiama užtikrinti lygias galimybes tobulėti ir prisidėti prie įmonių veiklų visiems žmonėms.

Manto Reimerio nuotr./Petras Šlekys
Manto Reimerio nuotr./Petras Šlekys

Dažnos IT darbo metodologijos nurodo vieną iš įmonės sėkmės garantų – diversifikuotas komandos, kuriose dirba skirtingą patirtį ir požiūrį turintys individai. IT įmonės labai stengiasi įtraukti žmones iš skirtingų visuomenės grupių, turinčius skirtingos patirties, skirtingus mąstymo būdus.

Tokiu būdu siekiame plėsti savo požiūrį, atrasti naujų problemų sprendimo būdų. Net ir senais laikais dirbant „Microsoft“ – komandai vadovavo medikas, „F-1” transliacijų komentatorius Kristijonas Kaikaris, o pusę komados sudarė merginos. Dabartinėje komandoje turime kolegų iš 6 itin skirtingų šalių su įvairiausiais pomėgiais ir užsiėmimais. Didžioji dalis įmonių IT srityje ryžtingai stengiasi investuoti į įvairovę, sudaryti lygiavertiškas galimybes talentui prisijungti bei ugdyti palaikančią ir tolerantišką kultūrą darbe.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais