Šiauliuose bręsta baldų technologijų perversmas – mašinos jau dirba „debesyse“

Šiaulių Pramonės gatvėje įsikūrusioje baldų gamybos bendrovėje „Vilmers“ jau veikia naujutėlė audinius baldams pjaustanti mašina. Ji dirba greitai ir tiksliai, tačiau tai sugeba ir senesnės mašinos. Didžiausia naujovė slypi kiek kitur – virtualioje erdvėje, „debesyse“, sparčiai tobulėjančiose programose.
„Vilmers“ bendrovėje – naujausios technologijos
„Vilmers“ bendrovėje – naujausios technologijos / Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr.

Jau ne pirmus metus įvairūs gamintojai daug kalba apie „Industry 4.0“. Tai dalykai, dėl kurių pasaulis eina iš proto. O gal tiksliau – ateina į protą. Visi neriasi iš kailio, kurdami išmanias sistemas, kurios taupo žmogaus laiką ir darbą.

Bendrovė „Vilmers“, savo prekinį ženklą rašanti Vilmers UAB – neabejotinai perspektyvi minkštų baldų gamybos įmonė, nes sistemą „Lectra“ jau diegia ir išbando pirmoji pasaulyje. Tai oficialu.

„Lectra“ inovacijos šią savaitę buvo pristatytos specialiame baldų gamintojų renginyje, Prancūzijos Bordo mieste.

Šiaulių bendrovė ten buvo kaip pirmoji pasaulyje pradėjusi diegtis „Lectra MTM“ (made to measure), „Industry 4.0“ sprendimą.

Plačiau papasakoti apie jau veikiančią mašiną sutiko projektų vystymo vadovas Audrius Čeponis. Jis paaiškino, kad didžiausias šios sistemos greitis yra ne fizinis. Žinoma, ji dirba daug greičiau už kitas gamyklos mašinas.

Gana daug laiko šioje pramonėje užima mašinų programavimas, įvairių parametrų nustatymas ir keitimas. Su „Lectra“ viskas žymiai paprasčiau ir greičiau – ji pasiima reikiamus duomenis iš „debesų“ – specialios duomenų kaupyklos.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./„Vilmers“ bendrovėje – naujausios technologijos
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./„Vilmers“ bendrovėje – naujausios technologijos

Mašina greitai ir tiksliai paskaičiuoja, kaip turimą medžiagą panaudoti kuo efektyviau. Negana to – mašina tiksliai ir kone iškart žino, kiek ir kokių medžiagų jai reikės.

Tuo pačiu šie duomenys tampa prieinami ir visoms buhalterinėms sistemoms. Tai reiškia, kad bendrovė turi tikslią medžiagų apskaitą beveik esamuoju laiku – tobulas dalykas planavimui ir sandėliavimui.

Tai labai saugi mašina. Greitai judantis pjaustymo mechanizmas sustoja, jei apsauginėje zonoje atsiranda kliūtis.

Netrukus vienas darbuotojas pademonstruoja, kaip šis darbas vykdavo prieš keletą metų. Žmogus rankose laiko specialią mašiną ir bando vienu metu atpjauti kelis sluoksnius reikiamų medžiagų.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./„Vilmers“ bendrovėje – naujausios technologijos
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./„Vilmers“ bendrovėje – naujausios technologijos

Gal ir gražu žiūrėti į dirbantį žmogų, tačiau darbas vyksta palyginti labai lėtai, ne taip tiksliai. Yra tame ir pliusas – ant tokių baldų būtų galima drąsiai klijuoti etiketę „rankų darbo“. Tik vargu ar tai paguos senamadiškus baldų gamintojus.

Plius – paimti medžiagas iš sandėlio ir tai užrašyti, tikintis, kad kažkas to neužmirš įtraukti į apskaitą. Tuomet – iš akies sugalvoti, kaip pjaustyti taupiau, ilgai braižyti šablonus ir dar ilgiau dirbti pjovimo įrankiu.

VIDEO: Naujovė baldų pramonėje

Ar dėl tokios stebuklingos mašinos nereikės atleisti darbuotojų? „Nieko panašaus. Pirmiausia – žmogiškosios darbo jėgos ir taip trūksta. Mes išspręsime šią problemą. Antra – kils daugelio darbuotojų kvalifikacija“, – paaiškina A.Čeponis.

Planuojama pereiti būtent prie individualių užsakymų, kurie bus derinami su kliento poreikiais.

Bendrovės direktorius Ovidijus Jalonskis patvirtino tą patį – jis ką tik grįžo iš tarptautinės konferencijos, kur šios technologijos buvo pristatomos kitiems.

Tuo tarpu „Vilmers“ yra ta bendrovė, kur viskas jau veikia realybėje.

Tiesa, direktorius, kuriam dar tik 28-eri, tikina, jog tai dar ne pabaiga. Iki kitų metų pabaigos atsiras dar kelios mašinos, kurios atliks ir kitas baldų gamybos funkcijas. Visos jos veiks tuo pačiu principu – kartu dalinsis informacija „debesyse“.

Koks tokių inovacijų didžiausias pliusas? Individualūs užsakomieji baldai bus gaminami paprastai ir greitai – bus paprasta pagaminti baldą tiksliai pagal reikiamus išmatavimus. Planuojama pereiti būtent prie individualių užsakymų, kurie bus tiksliai derinami su kliento poreikiais.

„Mes jau gaminame vienetinius užsakymus, tačiau norime pereiti į dar aukštesnį lygį ir gaminti pagal kliento matmenų poreikius ir turėti visiškai individualizuojamus produktus“, – patikslino direktorius O.Jalonskis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų