Antradienį sostinės meras Artūras Zuokas savo kabinete skubiai sušaukė posėdį, kuriame dalyvavo VAATC direktorius Nerijus Žilius, savivaldybės Teisės departamento direktorius Edvardas Varoneckas, vicemerai Jaroslavas Kaminskis ir Jonas Pinskus, kuris eina ir VAATC stebėtojų tarybos pirmininko pareigas, švietimo ir mokslo viceministras bei vienas sostinės socialdemokratų lyderių Rimantas Vaitkus bei kiti asmenys.
Kilo skandalas
Nors politikai negali daryti įtakos viešųjų pirkimų konkursui, tačiau posėdyje dalyvavę valstybinės įmonės atstovai buvo priversti teisintis.
15min.lt duomenimis, mero kabinete VAATC vadovui buvo priekaištaujama dėl to, kaip pasisuko gamyklos statybų konkursas. Iš septynių dalyvių kvalifikacinių reikalavimų neatitiko trys, dar trys negavo reikiamo techninio projektų vertinimo. Vilniaus politikams nerimą kėlė tai, kad sprendimas buvo priimtas vieno eksperto nuomonės pagrindu. Baimintasi, kad vėlesniame etape, kai bus vertinamas ekonominis pasiūlymų naudingumas, nebus su kuo derėtis ir ką vertinti.
Nors politikai negali daryti įtakos viešųjų pirkimų konkursui, tačiau posėdyje dalyvavę VAATC atstovai buvo priversti teisintis. Jie pripažino, kad situacija yra negera, todėl pažadėjo, kad bus ieškoma būdų, kaip ją taisyti. 15min.lt duomenimis, VAATC vadovas buvo įpareigotas sukviesti viešųjų pirkimų komisiją, nurodyti jai samdyti papildomus ekspertus, kurie iš naujo įvertintų konkurso rezultatus.
Dalis posėdyje dalyvavusių politikų reiškė pasipiktinimą, jog tokiu būdu organizuojamas politikų kišimasis į viešuosius pirkimus. Teigiama, kad dėl kilusios sumaišties paraiškų vertinimo procedūros užsitęs ilgiau, nei planuota.
Ruošiasi galimiems teismams
Kaip 15min.lt sakė vertinimo komisijos pirmininkas Egidijus Anulis, kol pirkimo procesas nėra baigtas, situacijos komentuoti neleidžia teisininkai. „Dar vyksta procedūriniai dalykai ir bet koks mano pareiškimas gali būti vertinamas kaip išankstinis nuomonės pateikimas, kuris gali turėti neigiamos reikšmės galimiems teisminiams ginčams“, – sakė jis.
Komisijos pirmininkas patikino, kad laimėtojo kol kas nėra. Daugiau informacijos E.Anulis pažadėjo pateikti kitą savaitę. Nekalbūs šia tema buvo ir kiti susitikimo dalyviai. Jie patvirtino, jog toks susitikimas mero kabinete tikrai vyko, tačiau atsisakė komentuoti, ar tai būtų galima vertinti kaip politikų spaudimą valstybinės įmonės vadovui.
Atliekų perdirbimo įmonėje |
Teisiniai ginčai šį pirkimą lydį nuo jo pradžios. Vilniaus atliekų rūšiavimo fabriko statybos konkursas paskelbtas 2012 m. liepos 31 d. Pirmasis ginčas kilo netrukus po to, kai buvo paskelbti, o vėliau pakeisti minimalūs reikalavimai konkurso dalyviams. Pradžioje minimalūs kvalifikaciniai reikalavimai dalyviams sudarė 50 tūkst. tonų per metus apdorotų atliekų. Vėliau jie buvo padidinti iki 125 tūkst. tonų.
Vilniaus apygardos teismas šių metų sausį konstatavo, kad VAATC konkurso sąlygos pakeistos neskaidriai, todėl panaikino sprendimą griežtinti minimalius kvalifikacijos reikalavimus konkurso dalyviams.
Paslėpti ryšiai
Atliekų rūšiavimo gamykla šalia Gariūnų turgavietės turėtų būti pastatyta iki 2014 m. birželio. Gamykla turėtų perdirbti iki 250 tūkst. tonų atliekų. Numatytų darbų kaina siekia 119 mln. litų, o eksploatavimo paslaugų kaina per 20 metų – 545,5 mln. litų.
Dėl šimtamilijoninio užsakymo konkuravo bendrovės „Pirme Capital“, „Požeminiai darbai“, „BioWaste Technologies“, „Energesman“, „Groslita“, „Manfula“ ir „LitCon“. 15min.lt žiniomis, sprendimas dėl „Prime Capital“ šalinimo iš konkurso priimtas praėjusį penktadienį.
Registrų centro duomenimis, „Prime Capital“ vienintelis akcininkas yra advokatas Valentinas Mitrauskas. Įmonė siejama su koncernu „Icor“. Pateiktame pasiūlyme „Prime Capital“ subtiekėjais nurodė bendrovę „Axis Industries“, kuri priklauso „Icor“ grupei.