„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Skolininkų skolininkus skelbs naujoji „Creditinfo CO sistema“

Šiandien kreditų biuras „Creditinfo Lietuva“ pristato naująją skolininkų skelbimo sistemą „Creditinfo CO“. Ji suteiks verslo įmonėms nemokamą galimybę vienoje vietoje sužinoti, kiek įmonių ir kokią sumą jūsų skolininkams vėluoja sumokėti kitos bendrovės. Taip siekiama suteikti verslui naudingos informacijos, kurios pagrindu būtų galima priimti tiksliau pagrįstus sprendimus: tartis su skolininkais dėl apmokėjimo sąlygų, rengti dokumentus dėl skolų perleidimo arba pradėti teisminį išieškojimo procesą. Taip pat verta pasitikrinti, kokios trukmės atidėjimai ir kokio dydžio prekiniai kreditai suteikiami verslo partneriams.
Bankrotas
Bankrotas / 123RF.com nuotr.

„Creditinfo CO“ platformos sukūrimą paspartino COVID-19 sukelta ekonominė situacija, kurioje viena po kitos verslo įmonės susiduria su stringančiais atsiskaitymais. Augant įtampai dėl delsiamų apmokėjimų, verslo įmonės kur kas aktyviau tikrina savo klientų patikimumą, teigiama pranešime žiniasklaidai. Užfiksuota, kad šiemet nuo kovo 16 iki balandžio 15 d., palyginti su analogišku laiko intervalu iki karantino įvedimo (vasario 16 – kovo 15 d.), kredito biuro sistemoje labiausiai augo užklausų skaičius iš šių sektorių bendrovių: statybų ir nekilnojamojo turto (+56 proc.), komunalinių paslaugų (+44 proc.), transporto (+44 proc.), pramonės (+41 proc.), draudimo (+32 proc.). Suteikus galimybę dalintis informacija apie skolininkus, jau pirmąją savaitę tokį norą išreiškė 120 įmonių.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Linas Čereška
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Linas Čereška

„Dabar verslo atstovai galės tiksliau įvertinti, ar yra objektyvių priežasčių, dėl kurių neatsiskaito konkretus verslo partneris. Tikime, kad visais atvejais tai skatins glaudesnį bendradarbiavimą ir tarpusavio dialogą, kaip įmonėms susidoroti su mokėjimo problemomis drauge, – aiškina Linas Čereška, „Creditinfo Lietuva“ vadovas. – Kita vertus, jei matysis, kad verslo partneris vėluoja atsiskaityti, tačiau jam skolingų partnerių nėra, patartume nedelsiant sėsti prie derybų stalo ir išsiaiškinti objektyvias vėlavimo atsiskaityti priežastis.“

Kritinis skolų atgavimo laikotarpis – iki 60 dienų

L. Čereška pastebi, kad verslas išmoko ankstesnių ekonominių krizių pamokas, o bendrovių vadovai gerai supranta, kaip svarbu operatyviai gauti įmonės išgyvenimui svarbią informaciją ir nedelsiant imtis veiksmų.

„Kuo greičiau bus viešai paskelbta informacija apie įsiskolinusias bendroves, tuo tikslesnių veiksmų galės imtis kitos įmonės, – teigia kredito biuro vadovas. – Mūsų patarimas – nuolat stebėti savo skolininkų situaciją ir laiku imtis teisinių priemonių, padėsiančių atgauti priklausančius mokėjimus.“

L. Čereška teigia, kad Lietuvoje ir pasaulyje susiklosčiusi praktika rodo: krizės laikotarpiu neatgavus skolų per 30 dienų, galimybės sulaukti atsiskaitymo mažėja perpus, o jei delsimas trunka ilgiau kaip 60 dienų, kyla rimta rizika niekada nebeatgauti pinigų. „Creditinfo“ turimų duomenų analizė rodo, kad šiuo metu pradelstos skolos lėčiausiai atgaunamos transporto (per 52 dienas) ir statybų sektoriuose (per 57 dienas). Tuo metu vidutiniškai per 40 ir daugiau dienų skolas padengia išgaunamosios pramonės, žemės ūkio, didmeninės ir mažmeninės prekybos bendrovės, taip pat viešbučiai ir restoranai.

Apsidraudimas nuo nesąžiningų verslininkų ir piktybiškai nemokančių įmonių

Pasak L. Čereškos, nuo šiol „Creditinfo CO“ sistemoje matysis ne tik informacija apie konkrečios įmonės skolas –kiek bendrovių ir kokią sumą skolinga konkreti įmonė, bet ir informaciją apie tai, kiek skolininkų turi ir kokią bendrą sumą šiai įmonei skolingi kiti. Tokią informaciją apie bet kurią įmonę bus galima pamatyti nemokamai.

Kuriant sistemą, skirtą keistis informacija apie skolininkus, siekiama užkirsti kelią neskaidriems įmonių sprendimams, kai nesąžiningi verslininkai siekia pasinaudoti susiklosčiusia situacija ir tiesiog vienašališkai užlaiko mokėjimus, net ir turėdami galimybę atsiskaityti. Taip pat tikimasi, kad skolininkų skelbimo sistema bus ypač naudinga smulkaus ir vidutinio verslo atstovams, kuriems, skirtingai nei didelėms bendrovėms, paprastai trūksta kvalifikuotų resursų, nėra didelės patirties naudojantis finansavimu ir kredito limitais, taip pat išieškant skolas. Todėl galimybė patikrinti esamų ir būsimų partnerių finansinę situaciją atviroje platformoje leis tiksliau nuspręsti, kokiomis sąlygomis ir su kuria įmone bendradarbiauti. Įmonių pageidavimu galima gauti automatinius pranešimus apie sistemoje įkeltą naują informaciją.

„Creditinfo Lietuva“ vadovas perspėja, kad pirmosiomis dienomis naujojoje sistemoje gali būti nedaug informacijos apie oficialiai paskelbtus skolininkus, tačiau per kelias savaites apie vėluojančius atsiskaityti partnerius Lietuvos bendrovės praneš, tad ragina tai padaryti nedelsiant.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų