Škotiško viskio, svarbaus Škotijos ekonomikos ramsčio, eksportas pirmąjį šių metų pusmetį sudarė 1,77 mlrd. svarų – 11 proc. mažiau nei tą patį praėjusių metų pusmetį. Skočo pardavimai JAV smuko 16 proc., eksportas į Singapūrą sumažėjo net 46 proc.
Škotijos viskio asociacijos vadovas Davidas Frostas pripažino, kad sektorius susiduria su problemomis, bet jis tikina, kai tai yra trumpalaikiai sunkumai.
„Mes esame įsitikinę, kad škotiško viskio sektorius ilguoju laikotarpiu augs, rinkoms stabilizavusis ir naujoms, pavyzdžiui, besivystančioje Afrikoje, atsidarius“, – sakė jis.
Pardavimai Pietų Afrikoje pirmąjį pusmetį smuko dešimtadaliu. O faktas, kad JAV pardavimas smuko tiek kiekio, tiek vertės prasme, gali sukelti ypatingą nerimą. JAV yra didžiausia skočo eksporto rinka – 2011 metais ji sudarė 800 mln. svarų.
Naujausia statistika taip pat liudija, kad škotiško viskio sektorių nuskriausti gali pastebimai sumažėjusios Kinijos pareigūnų išlaidos. Kinija dabar yra tik 28 tiesioginio eksporto rinka. Singapūras, į kurį eksportas smarkiai smuko, yra centras, per kurį viskis yra vežamas į Kiniją ir kitas Azijos rinkas.
Eksporto smukimas kelia klausimą, ar škotiško viskio paklausa yra pajėgi pavyti jo gamybos pajėgumus. Mažiausiai 2 mlrd. svarų turėtų įplaukti į sektorių nuo 2013 metų per ketverius metus. Didžiausi viskio gamintojai padidino gamybos pajėgumus, yra statomos mažos daryklos arba planuojama jų statyba.
Škotijos viskio asociacija nepalaikė referendumo ir agitavo balsuoti prieš Škotijos atsiskyrimą. Asociacija sakė sieksianti vyriausybės paramos, kad būtų sumažinti įvairūs prekybos barjerai.
„Paskutiniai skaičiai rodo, kad negalima skočo pardavimų sėkmės priimti kai duotybės“, – sakė D.Frostas.
Tačiau eksporto rodikliuose yra ir džiuginančių tendencijų. Eksportas į Taivaną augo 38 proc. iki 91 mln. svarų. Žymiai augo pardavimas į Jungtinius Arabų Emyratus ir Indiją.